10 prenosov na námestí Herberta von Karajana vo Viedni

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Návštevníci Viedne môžu aj tento rok spoznať produkcie jednej z najprestížnejších operných svetových scén  – Viedenskej štátnej opery – prostredníctvom projektu „Oper live am Platz“. Ide o predstavenia, ktoré sú prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky naživo prenášané priamo na budove opery na námestí Herberta von Karajana. Tohtoročných 10 prenosov, vrátane Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov, zhliadnu návštevníci Viedne od 26. decembra 2015 – 3. januára 2016.

Projekt „Oper Live am Platz“ Viedenskej štátnej opery, ktorý vznikol s cieľom priblížiť čaro opery a baletu širokej verejnosti, začal 24. mája 2009 a bol prvým živým prenosom opery v celosvetovom meradle. V priebehu štyroch mesiacov sa vtedy konali prenosy na námestí Herberta von Karajana. Vďaka projektu Viedenskej štátnej opery naživo získal tento svetový operný dom pozíciu priekopníka na medzinárodnej opernej scéne. Projekt oceňujú nielen operní nadšenci, ale aj operní začiatočníci, ktorí sa prostredníctvom týchto prenosov môžu uvoľnene zoznámiť s fascinujúcim svetom opery a baletu. Mnohí, ktorí zhliadli prenos na námestí vo Viedni, neskôr navštívili aj operné predstavenie priamo v budove opery. Viedenská štátna opera je prestížnou opernou scénou s vysokou návštevnosťou, a svoju prácu prezentuje aj týmto moderným atraktívnym spôsobom, ktorým si aktívne udržuje vzťah k svojej kvalitnej značke. Je to zároveň osvedčený marketingový nástroj na vytváranie dopytu nielen po ich predstaveniach ale aj po umení všeobecne.

Projekt ,,Oper Live am Platz" vo Viedni

Projekt ,,Oper Live am Platz“ vo Viedni

„Oper Live am Platz“ zatraktívňuje rakúsku metropolu nielen v decembri, ale aj počas vybraných letných mesiacov. Prenosy sú premietané na veľkom LED paneli vo veľkosti 50m2, priamo na budove opery Viedenskej štátnej opery. Päť HD kamier s diaľkovým ovládaním zabezpečuje maximálnu kvalitu, samostatný režisér obrazu má na starosti ideálnu prípravu prenosov. Publikum teda môže zažiť pod holým nebom predstavenia Viedenskej štátnej opery v najlepšej kvalite, pričom vstup je voľný. Približne 30-45 minút pred prenosom a takisto počas prestávok sa prezentuje na veľkom LED paneli kompletné obsadenie večera, informácie o uvádzanom diele, skladateľovi, Viedenskej štátnej opere a programe viedenskej opery.

Prenosy predstavení ale aj koncertu

Tohtoročné sviatočné decembrové prenosy ponúkajú 10 prenosov opery, operety a baletu z Viedenskej štátnej opery a aj tento rok pokračuje minuloročná novinka a to prenos Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov zo slávnej viedenskej koncertnej sály Musikverein. Tento prestížny celosvetovo sledovaný koncert si budú môcť vychutnať nielen diváci priamo v sále Musikvereinu, či prenosu na námestí vo Viedni, ale aj prostredníctvom televíznych a rozhlasových staníc vo viac ako 70-tich krajinách sveta. Prenos môžu sledovať aj diváci RTVS, 1. januára 2016 od 11.00 na Dvojke.

Maris Jansons, Foto: Matthias Schrader

Maris Jansons,
Foto: Matthias Schrader

Tohto roku povedie Viedenských filharmonikov po tretíkrát lotyšský dirigent Mariss Jansons, ktorý novoročný koncert vo Viedni dirigoval už v rokoch 2006 a 2012. V programe zaznejú tradične diela Strasuusovskej dynastie a ich súčasníkov Roberta Stolza, Johann Straussa ml., Carla Michaela Ziehrera, Eduarda Straussa, Josef Straussa, Èmile Waldteufel, Josefa Hellmesbergera, či Johanna Straussa st.

Decembrový program „Oper Live am Platz“
Námestie Herberta von Karajana vo Viedni

26. december 2015 | 19:00
G. Rossini: Popoluška (opera)

27. december 2015 | 19:30
Márna opatrnosť (balet)

28. december 2015 | 19:30
Márna opatrnosť (balet)

29. december 2015 | 19:00
G. Rossini: Popoluška (opera)

30. december 2015 | 19:30
Márna opatrnosť (balet)

31. december 2015 | 19:00
J. Strauss: Netopier (opereta)

1. január 2016 | 11:15
Novoročný koncert Viedenských filharmonikov

1. január 2016 | 19:00
J. Strauss: Netopier (opereta)

2. január 2016 | 19:00
Verklungene feste | Josephs Legende (balet)

3. január 2016 | 19:00
J. Strauss: Netopier (opereta)

www.wiener-staatsoper.at

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: VŠO

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár