27. ročník festivalu Allegretto Žilina vstupuje do druhej polovice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Festival Allegretto Žilina slávnostne otvoril v pondelok 3. apríla svoj 27. ročník. V prvej polovici festivalu účinkovali: Štátny komorný orchester Žilina pod vedením Kerema Hasana, flautistka Timea Acsai, violončelista Alexey Stadler, gitarista Davide Giovanni Tomasi so slovenským Mucha Quartetom, sopranistka Ingrida Gápová s klaviristom Bartłomiejom Weznerom či organista Michał Kocot. Koncerty festivalu Allegretto Žilina pokračujú so zaujímavým programom do soboty 8. apríla.

Festival Allegretto Žilina otvoril svoj 27. ročník v pondelok 3. apríla 2017 slávnostným koncertom na ktorom sa predstavil domáci Štátny komorný orchester Žilina pod vedením iba 25-ročného dirigenta Kerema Hasana z Veľkej Británie. Ako sólisti sa predstavili maďarská flautistka Timea Acsai a ruský violončelista Alexey Stadler, ktorý svoje vystúpenie venoval obetiam teroristického útoku v Sankt Peterburgu.

Počas prvých koncertov prvej polovice festivalu sa v Dome umenia Fatra predstavili mladí umelci, ktorí sú držiteľmi významných ocenení na medzinárodných súťažiach. Na prvom z dvojice komorných koncertov (4. 4.) sa predstavil jeden z najvýraznejších mladých gitaristov súčasnosti, Davide Giovanni Tomasi z Talianska. Na celovečernom koncerte s tvorbou prevažne talianskych skladateľov (Regondi, Castelnuovo-Tedesco) okrem sólového programu vystúpil so slovenským Mucha Quartetom.

Allegretto Žilina 2017,
Davide Giovanni Tomasi,
foto: Roderik Kučavík

Na komornom koncerte 5. 4. patrilo pódium dvom sólistom. Slovenskou reprezentantkou na festivale bola sopranistka Ingrida Gápová, rodáčka z Kysuckého Nového Mesta, ktorá študovala spev na Konzervatóriu v Žiline a na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jej ďalšie kroky viedli do Poľska – na Hudobnú akadémiu Feliksa Nowowiejského v meste Bydgoszcz, kde absolvovala v triede prof. Hanny Michalak. To predurčilo skutočnosť, že jej doterajšia spevácka kariéra sa odohrávala viac na zahraničných ako na slovenských pódiách. Gápovej historickým úspechom bolo, keď na londýnskej Händlovej speváckej súťaži 2015 získala prestížnu Selma D. and Leon Fishbach Memorial Prize. Piesňovému repertoáru – najmä tomu slovanskému – sa Ingrida Gápová aktívne venuje aj v duu s poľským klaviristom Bartłomiejom Weznerom, s ktorým vystúpila na festivale Allegretto. Ďalšia časť koncertu patrila držiteľovi mnohých ocenení z renomovaných interpretačných súťaží v organovej hre – Michałovi Kocotovi z Poľska.

Allegretto Žilina 2017,
Bartłomiej Wezner, Ingrida Gápová,
foto: Roderik Kučavík

Druhá polovica festivalu bude patriť už len orchestrálnym koncertom. Vo štvrtok 6. 4. do Žiliny zavíta Janáčkova filharmónia Ostrava, ktorá pod taktovkou rumunského dirigenta Gabriela Bebeşeleau uvedie Predohru k opere Kováč Wieland od J. L. Bellu a Symfóniu č. 9 Es dur op. 70 od D. Šostakoviča. Program bude doplnený o obľúbený Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol op. 47. Ako sólista vystúpi ukrajinský huslista Aleksey Semenenko, držiteľ mnohých ocenení v interpretačných súťažiach. Jeho doteraz najcennejší triumf je ocenenie na prestížnej Súťaži kráľovnej Alžbety v Belgicku. Aleksey hrá na nástroji zo Stradivariho dielne z roku 1699.

Premiérovo na festivale dostane priestor aj Slovenský mládežnícky orchester. Pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta zaznie predohra Naše Slovensko od Mikuláša Moyzesa a Dvořákova Symfónia č. 9 e mol op. 95Z Nového sveta“. Sólistom večera bude vynikajúci slovenský klavirista Jakub Čižmarovič v obľúbenom Koncerte pre klavír a orchester č. 1 b mol P. I. Čajkovského.

27. ročník festivalu slávnostne ukončí koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v sobotu 8. 4. Pod taktovkou českého dirigenta Jiřího Rožňa zaznejú diela Györgya Ligetiho, Bélu Bartóka, Ladislava Burlasa a Miloslava Kabeláča. Ako sólista sa predstaví ruský violista Sergey Malov, ktorý dosiahol víťazstvá na mnohých husľových súťažiach (vo Vilniuse, Augsburgu, Aucklande a Tokiu). Vystupoval s Londýnskou filharmóniou, BBC Symphony Orchestra, Symfonickým orchestrom Bavorského rozhlasu, filharmóniami v Helsinkách, Petrohrade, Moskve a Tokiu. Sergey popri viole hrá aj na husliach a na päťstrunovom barokovom nástroji violoncello da spalla, ktorý má rozsah violončela, no pri hre sa drží pod bradou, podobne ako husle a viola.

Viac informácii o programe festivalu nájdete na www.hc.sk/allegretto

Informovala: Ivana Macaríková, HC

PR článok

Predpredaj vstupeniek: www.navstevnik.sk

Informačná kancelária ŠKO Žilina
Dolný Val 47, Žilina
Tel.: +421(0)41 2451111
Po – pia od 7:00 do 18:00 a hodinu pred koncertom

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár