49. koncertná sezóna v Košiciach objaví neuvedené diela a predstaví nové crossové projekty

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Vo svojej 49. sezóne ponúka Štátna filharmónia Košice (ŠfK) od septembra 2017 do júna 2018 pestrú paletu koncertov – na výber sú tradičné symfonické koncerty s poprednými sólistami A cyklu, poslucháčsky odľahčenejšie koncerty B cyklu, či mimoriadne koncerty s medzižánrovými presahmi. „Koncertná ponuka 49. sezóny je koncipovaná tak, aby oslovila aj širšiu verejnosť a zároveň uspokojila náročného poslucháča abonentných koncertov.“, približuje riaditeľ ŠfK, Július Klein. Koncom septembra sa v Košiciach uskutoční 47. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Na pódium ŠfK sa pred orchester postavia viaceré nové tváre. Veľkým objavom je pre Košičanov renomovaný český dirigent Robert Jindra, ktorému je zverený slávnostný Otvárací koncert. Pod jeho taktovkou zaznie na úvod sezóny skladba bardejovského skladateľa Jozef Grešáka (1907 – 1987), ktorého tvorba je s košickou filharmóniou spätá už od jej začiatkov. Dvojité výročie tohto výnimočného tvorcu filharmonici v novej sezóne reflektujú viacerými podujatiami. K novým tváram košického pódia patria aj dirigenti Gudni A. Emilsson, Jiří Rožeň, Adrian Kokoš, či klavirista Lukáš Vondráček, flautista Jaroslav Pelikán, alebo populárna sopranistka Tereza Mátlová.

Robert Jindra,
foto: Ivan Korč

Spomedzi známych a košickým publikom obľúbených umelcov sa do Košíc opäť vráti bulharský dirigent Konstantin Dobroykov, holanďan Arthur Arnold alebo skvelá sólistka Deutsche Oper Berlin, Jana Kurucová, ktorá sa v Košiciach predstavila len pred nedávnom na festivale Košická hudobná jar (pozn. red.: o koncerte sme písali TU…). Šéfdirigent košickej filharmónie Zbyněk Müller je poslucháčom známy najmä ako vynikajúci dirigent, vie sa však o ňom, že je aj skvelým hobojistom. V januári sa pred svoj orchester postaví nielen ako dirigent, ale aj ako sólista.

Štátna filharmónia Košice, Zbyněk Müller,
foto: Jaroslav Ľaš

Nová koncertná sezóna ŠfK okrem ponuky zaujímavých umelcov, nadchne milovníkov klasickej hudby aj objavnosťou dramaturgie. Tá ponúkne predovšetkým krásne hudobné klenoty z obdobia romantizmu, napríklad z tvorby Ch. M. Widora, M. Brucha, J. Weinbergera, G. Faurého a iných pozoruhodných majstrov.

Milovníci tzv. crossových projektov si na svoje prídu na Valentínskom koncerte, ktorý do Košíc prinesie spoločný projekt ŠfK a vokálnej skupiny Fragile. Pod vedením Branislava Kostku  filharmonici uvedú v Dome umenia jedinečný projekt Fragile Queen Symphony. Prepojenie klasickej hudby s ľudovou poteší návštevníkov v januárovom projekte ŠfK s ľudovou hudbou Zemplín. V závere sezóny sa poslucháči môžu tešiť na pokračovanie úspešného projektu Symphony meets Jazz II., na ktorom zaznejú v podaní orchestra ŠfK, Lucie Lužinskej a skvelých jazzmanov  aranžmány známych jazzových štandardov.

Štátna filharmónia Košice,
foto: Juraj Sasák

Aj v 49. koncertnej sezóne košická filharmónia spríjemní Vianočné a Veľkonočné sviatky a tiež oslavy Nového roka na prvom januárovom koncerte 2018. Filharmonici budú pokračovať aj v objavovaní tajov hudby poslucháčom. Záujemcovia majú možnosť naďalej navštevovať čoraz obľúbenejšie predkoncertné prednášky Karola Petrócziho. Pre najmladších poslucháčov je pripravená séria školských koncertov v doobedňajších hodinách.

47. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

Rok čo rok koncertnú sezónu Štátnej filharmónie Košice otvára Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Počas svojho 47. ročníka privedie tento festival na východ Slovenska niekoľkých významných európskych organistov.

Metropolu východu i okolité mestá navštívia Charles Andrews z Veľkej Británie, Robert Kovács z Maďarska, Christain Schmitt z Nemecka, Pieter Van Dijk z Holandska či talentovaný slovenský organista Pavel Valášek. Ťažiskom podujatia budú tri organové recitály v košických chrámoch a koncert s orchestrom ŠfK, ktorý ponúkne v naštudovaní českého dirigenta Roberta Jindru majstrovské uvedenie Widorovej Symfónie č. 3, op. 69 s virtuózom Christianom Schmittom. Vrcholom večera bude uvedenie najpopulárnejšieho orchestrálneho diela Edwarda Elgara – Enigma variácie. Aktuálny 47. ročník najstaršieho medzinárodného organového festivalu na Slovensku sa koná od 17. septembra do 5. októbra v mestách Košice, Spišská Nová Ves, Rožňava, Sabinov, Poprad a Kežmarok.

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

PR článok

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár