50. ročník Bratislavských hudobných slávností ponúkne svetové osobnosti a orchestre

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislavské hudobné slávnosti vstupujú do jubilejného 50. ročníka. Ten sa uskutoční od 21. septembra do 12. októbra. Organizátori v spolupráci s Festivalovým výborom BHS sa rozhodli pozvať orchestre, resp. umelcov z krajín, z ktorých umelecké telesá patrili medzi najčastejších hostí festivalu, aby spolu s reprezentatívnymi predstaviteľmi slovenských umelcov boli v tom najlepšom slova zmysle prehliadkou súčasnej interpretačnej úrovne. 

 

Záštitu nad 50. ročníkom prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič, čestnou prezidentkou festivalu je Edita Gruberová.

BHS 2014 ponúknu 25 festivalových koncertov

Príde osem výnimočných zahraničných orchestrov, z ktorých Izraelská filharmónia sa predstaví na Slovensku vôbec po prvý raz, ďalšími sú London Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Veľký symfonický orchester P. I. Čajkovského z Moskvy, Česká filharmónia, Budapest Festival Orchestra, Orchestre National de Lyon a Orquesta Sinfonica de Barcelona y Nacional de Cataluňa. Tento festivalový ročník je súčasne aj mimoriadnou prehliadkou svetových dirigentských osobností, predstavia sa Zubin Mehta, Valery Gergiev, Vladimir Fedosejev, Jiří Bělohlávek, Leonard Slatkin, Peter Schneider, Iván Fischer, Pinchas Steinberg či ,,domáci“ Emmanuel Villaume.

Zubin Mehta

Na 50. ročníku má opäť svoj koncert aj Edita Gruberová, ktorá vystúpi so Slovenskou filharmóniouSlovenským filharmonickým zborom. V rámci tohto koncertu dostávajú aj tentoraz priestor mladí umelci – dirigent Peter Valentovič a barytonista Richard Šveda.

Skvelí hudobníci a osobnosti

Na prvom z festivalových koncertov Slovenskej filharmónie je sólistom výrazná interpretačná osobnosť svetového renomé klavirista Jean-Yves Thibaudet, sólistami ďalších koncertov sú také osobnosti ako skvelý huslista Renaud Capuçon, hosť najprestížnejších koncertných pódií, alebo ďalší mladý huslista Andrej Baranov, v roku 2012 víťaz uznávanej medzinárodnej husľovej súťaže Queen Elisabeth v Belgicku, ďalej je to výborný violončelista Raphael Wallfisch, či dirigent a klavirista Jean Bernard Pommier alebo gitarista Juan Manuel Canizares.

BHS každoročne predstavujú svetového umelca v rámci recitálového vystúpenia – na 50. ročníku to bude vynikajúca huslistka slovenského pôvodu Julia Fischer. Predstavia sa aj mladý kontratenorista Max Emanuel Cenčic, skvelé mezzosopranistky Dagmar PeckováJana Kurucová, ako aj sólisti koncertu budapeštianskeho festivalového orchestra.

Jana Kurucová

Zo slovenských orchestrov na BHS budú účinkovať Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice (dirigent Leoš Svárovský), Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester (um. vedúci Ewald Danel) Quasars Ensemble (um. vedúci Ivan Buffa), ako aj kvartetá Mucha QuartetMoyzesovo kvarteto. Na komorných koncertoch (Quasars Ensemble a Mucha Quartet spolu s Moyzesovym kvartetom) odznejú diela na slovenských koncertných pódiách málo hrávané alebo v novodobej slovenskej premiére. Popri Slovenskom filharmonickom zbore sa na samostatnom koncerte predstaví Spevácky zbor mesta Bratislavy so zbormajstrom a dirigentom Ladislavom Holáskom a tiež Spevácky zbor Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová).

Mladé talenty

Súčasťou BHS je medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent. Pripravené budú aj viaceré sprievodné podujatia, vstupenky sa začnú predávať od 20. mája.

,,Tento ročník bude prehliadkou mimoriadnych dirigentských osobností, dramaturgia bude tiež zaujímavá, môžeme sa tešiť nielen na inštrumentálnych sólistov, ale aj na vokálnych, pretože bude účinkovať aj čestná prezidentka festivalu Edita Gruberova, ďalší koncert bude venovaný mladému kontratenoristovi Cenčicovi, ktorý patrí k veľmi žiadaným vo svojom obore. Koncerty budú venované slovenskej hudbe, slovenským interpretom, predseda festivalového výboru Vladimír Godár pripravil aj sadu komorných koncertov, na ktorých zaznejú diela slovenských skladateľov, ktoré nie sú často uvádzané na slovenských pódiách,“ uviedla pre TASR za organizátorov Izabela Pažitková.

Viac info a kompletný program nájdet na www.bhsfestival.sk

Zdroj: TASR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár