Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

19. októbra 2015 Natália Dadíková Sezóna 2015/2016

67. koncertnú sezónu SF otvorí Josef Špaček, husle mu ruské úrady našťastie už vrátili

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Vedenie Slovenskej filharmónie predstavilo v stredu 15. októbra 2015 na tlačovej konferencii svoju 67. koncertnú sezónu. Bude poslednou pre jej šéfdirigenta Emmanuela Villauma, predstaví sa v nej 19 dirigentov, zaznie 10 opusov, ktoré v Redute ešte nikdy nezazneli, priestor dostane 16 pôvodných slovenských diel.

Za dirigentským pultom uvidia návštevníci SF špičkovú ženskú dirigentku, v orchestri počas sezóny podľa oblečenia ľahko spoznáte najtalentovanejších hosťujúcich študentov. Na svoje si prídu aj nadšenci organových koncertov, komornej a starej hudby, vedenie SF pripravilo program aj pre detského diváka a hudba sa bude prelínať aj s literatúrou. Sezónu otvorí koncertný majster Českej filharmónie husľový virtuóz Josef Špaček, ktorému len pár dní pred hosťovaním v Bratislave zabavili ruské úrady jeho vzácny nástroj z dielne Jeana-Baptistu Villaumea z roku 1855.

Najhorúcejšou a najviac očakávanou informáciou však určite zostáva meno nového šéfdirigenta, ktorý na svoj post v SF nastúpi od sezóny 2017/18. Je ním 66 ročný britský dirigent James Judd, ktorého slovenské publikum dobre pozná z jeho doterajších piatich účinkovaní na koncertnom pódiu SF. O jeho uplynulom, ale i očakávanom pôsobení sme informovali TU…

James Judd, foto: Harald Hoffmann
James Judd,
foto: Harald Hoffmann

Aktuálna sezóna bude v poradí siedmou a záverečnou pre francúzskeho dirigenta Emmanuela Villaumea, ktorý v nej uvedie dve dvojice abonentných koncertov (najprv Webern-Weber-Mozart, rozlúči sa Mahlerovou 2. symfóniou), oba v máji 2016. Na poste stálych hosťujúcich dirigentov zostávajú aj naďalej český dirigent Leoš Svárovský a slovenský dirigent Rastislav Štúr.

Dramaturgia 67. koncertnej sezóny

,,SF pokračuje v presadzovaní tých programových a koncepčných cieľov, ktoré boli evidentné aj zrejmé v predchádzajúcej sezóne: zabezpečiť pre náš orchester a zbor špičkové dirigentské osobnosti, špičkových sólistov a zároveň uvádzať diela, ktoré v priebehu takmer 70 ročnej existencie Slovenskej filharmónie ešte nikdy z pódia SF nezazneli.“ – uviedol na tlačovej konferencii dramaturg Dr. Ivan Marton.

Slovenskému publiku sa predstaví šestica dirigentov, ktorí so SF ešte nekoncertovali: Jun Märkl, Darell Ang, Aziz Shokhakimov, Augustin Dumay, Christian Benda či Elando Salmieri. Slovenský svetobežník Juraj Valčuha bude stáť za pultom počas troch dvojíc koncertov. V Bratislave budú opäť dirigovať Alexander Rahbarí, Petr Altrichter, Ernst Theis, Kaspar Zehnder a mnohí iní.

,,Jednou z mojich priorít ako dramaturga bolo v každej sezóne predstaviť aj jednu ženskú dirigentskú osobnosť. Dúfam, že sa mi to podarí zabezpečiť v každej sezóne. V tejto príde kanadská dirigentka, ktorá je po Emmanuelovi Villaumovi šéfridigentkou Slovinskej filharmónie.“ – uviedol Ivan Marton. Šarmantná Kanaďanka Keri-Lynn Wilson pôsobila ako asistentka Seijiho Ozawu a spolupracovala s Claudiom Abbadom na Festivale v Salzburgu. Je manželkou Petra Gelba – generálneho riaditeľa Metropolitnej opery v New Yorku a slovenské publikum ju malo možnosť vidieť v októbri 2007, keď uviedla jednu sériu Pucciniho Tosky vo Viedenskej štátnej opere. Keri-Lynn Wilson sa v Slovenskej filharmónii predstaví už 3. a 4. decembra 2015.

Keri-Lynn Wilson
Keri-Lynn Wilson

Na koncertnom pódiu SF sa predstavia sólisti medzinárodnej hudobnej scény – už tento týždeň to bude český husľový virtuóz Josef Špaček. Nasledovať budú rakúsky klavirista Till Fellner, ukrajinský violista Maxim Rysanov, srbská klaviristka Jasminka Stancul, či potomok slávnej hudobníckej rodiny – huslista René Kubelík. Zo slovenských to budú violista Ladislav Szathmáry pôsobiaci vo Francúzsku, v Nemecku žijúci klavirista Jakub Čižmarovič, violončelista Jozef Lupták, či sólisti z radov 1. hráčov SF – Roman Mešina (fagot), Karol Nitran (lesný roh), Albert Hrubovčák (trombón), Kiril Soyanov Peter Kosorín (obaja bicie nástroje).

V Redute tento rok zaznie v rámci hlavných koncertných cyklov aj niekoľko skladieb vôbec po prvýkrát – napr. Čajkovského kantáta,,,,,, ,, Moskva“, Debussyho „La damoiselle élue“, „Styx“ Gija Kančeliho, „Short Ride in a Fast Machine“ Johna Adamsa, či „Die Seejungfrau“ Alexandra von Zemlinskeho.

Slovenské diela

V rámci koncertnej sezóny zaznejú viaceré diela slovenských autorov – štyri vo svojej premiére (autori Egon Krák, Juraj Hatrík, Vladimír Bokes a Anton Steinecker). Bude znieť hudba Ilju Zlejenku, Juraja Hatríka, Alexandra Albrechta, Romana Bergera či Tadeáša Salvu. Dramaturgia reflektuje aj na životné jubileá slovenských hudobných skladateľov – narodeniny Martina Burlasa (zaznie jeho dielo Sotto voce),  60. narodeniny Vladimíra Godára (oratórium Orbis sensualium pictus), 65. narodeniny Jevgenija Iršaja (Ten Minutes about Katyň) a 75. narodeniny Juraja Hatríka (Vodný orloj pre flautu, mezzosoprán a sláčikový súbor).

Dve jubilujúce telesá SF

Prvým tohtoročným filharmonickým jubilantom bude Slovenský komorný orchester, ktorý si pripomenie 55. výročie svojho založenia. Pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela vzdajú 28. januára 2016 poctu svojmu zakladateľovi na koncerte s názvom Hommage à Bohdan Warchal. Ten počas  svojho pôsobenia vyprofiloval SKO na jedno z najrešpektovanejších svetových komorných telies. Na jeho čele stál neuveriteľných 40 rokov (1960-2000).

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester

Vo februári 2016 bude svoje 70. výročie vzniku oslavovať Slovenský filharmonický  zbor, na jeho adresu sa generálny riaditeľ SF Prof. Marián Lapšanský vyjadril: ,,Toto výročie zbor oslávi samostatným a capella koncertom. Budeme aj prostredníctvom médií našim návštevníkom pripomínať, že už 70 rokov tu máme teleso, ktoré bolo svetoznáme ešte pred orchestrom.“

Jubilujúci Slovenský filharmonický zbor po koncerte s Editou Gruberovou na BHS 2014
Jubilujúci Slovenský filharmonický zbor po koncerte s Editou Gruberovou na BHS 2014

V Redute sa bude hudba prelínať aj s literatúrou

Celkovo štyri komorné koncerty odznejú v Malej sále SF ako súčasť cyklu Hudba a slovo. O hudobný prednes sa postarajú napr. Gustáv Beláček, Moyzesovo kvarteto, či Octet Singers. Literárny prednes ponúknu majstri slova – Richard Stanke, Szidi Tobias, Štefan Bučko a Michal Hvorecký.

Mimoriadne koncerty

Slovenská filharmónia tu bude pre svojich návštevníkov aj počas najkrajších sviatkov roku –  publikum sa dočká obľúbených Vianočných koncertov, tiež Silvestrovského a Novoročného. Mimoriadnym bude tiež Koncert k 70. výročiu vzniku Slovenského filharmonického zboru 19. februára 2016. Udalosťou určite bude aprílové hosťovanie jedného z najlepších svetových symfonických telies – Mládežníckeho orchestra Gustava Mahlera, ktorý v Bratislave naposledy zažiaril v roku  2013. Slovenská filharmónia tiež Slávnostným koncertom prispeje k Otvoreniu predsedníctva SR v EÚ. Zaznie na ňom symbolicky  nielen Beethovenova 9. symfónia s Ódou na radosť, ale po prvýkrát aj dielo Friedricha Cerha – ,,Parafráza na úvod Beethovenovej 9. symfónie“.

Sezóna 2015/16 ponúkne množstvo príležitostí v rámci 14 koncertných cyklov. K tým tradičným (Symfonicko-vokálny, Hudba troch storočí, Rodinné koncerty, Organové koncerty, Hudba v chrámoch,…) pribudne jeden nový s názvom Klavír a klaviristi.  Diváci určite ocenia možnosť sa po vybraných 8 koncertoch zúčastniť stretnutia a besedy s hosťujúcimi i domácimi dirigentmi, sólistami či skladateľmi. Ak  túto sezónu počas koncertu na pódiu uvidíte hráčov odetých netradične v bielych košeliach namiesto smokingu, vedzte, že ide o hráčov z radov tých najlepších študentov, ktorí dostanú príležitosť prejsť skúšobným procesom prípravy vrátane finálneho účinkovania na koncerte po boku členov orchestra SF. Táto novinka je – zdá sa – zárodkom budúcej Akadémie SF, akejsi platformy pre prvé získavanie skúseností. Určená je súčasným študentom a budúcim nádejným členom profesionálnych orchestrálnych telies, ktorá je dnes už pomerne bežnou a vítanou aktivitou množstva profesionálnych hudobných telies v zahraničí, ktoré si takouto formou vyhľadávajú a vychovávajú svojich budúcich členov.

Autorom sloganu SF ,,Hľadáte harmóniu? Navštívte filharmóniu!“ je Tomáš Janovic a autorkou grafického vizuálu tohtosezónneho bulletinu, tlačovín a propagačných materiálov je poslucháčka 5. ročníka Ateliéru grafického dizajnu II. na VŠVU v Bratislave Michaela Novosadová.

Otvárací-koncert-67.-koncertnej-sezóny-webbanner-990x235

Otvárací koncert bohatej 67. sezóny už tento týždeň ozdobí výnimočný český husľový virtuóz a najmladší koncertný majster v histórii Českej filharmónie – 29 ročný Josef Špaček, ktorému  8. októbra 2015  ruské colné úrady pri ceste domov z Jekaterinburgu do Prahy na letisku zabavili jeho 160 ročný vzácny nástroj v hodnote asi 200 tisíc eur. Dôvodom bolo, že nebol pri vstupe do Ruska colne deklarovaný  a ruské úrady mali ,,podozrenie“, či do krajiny Špaček nepriniesol husle bežných kvalít a neodnáša z nej historický nástroj, o čo sa vraj viackrát v Rusku nedávno obchodníci a špekulanti s unikátnymi nástrojmi pokúšali. Po piatich dňoch expertíz a dokladovania sa absurdná situácia vysvetlila, Špačkovi bol jeho nástroj vrátený a už tento týždeň si jeho zvuk budeme môcť vypočuť aj v Bratislave.

www.filharmonia.sk

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024