Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

22. augusta 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

75. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie sa začne už čoskoro

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, foto Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Od začiatku septembra sa milovníci hudby môžu tešiť na sériu koncertov v bratislavskej Redute, ale aj na open air koncerty orchestra Slovenská filharmónia na bratislavských námestiach. Na prvom septembrovom koncerte vystúpi Slovenská filharmónia s hviezdnym mexickým tenoristom Rolandom Villazónom, ktorý sa na Slovensku predstaví po prvýkrát.

(PR článok, SF)

Abonentky a mimoriadne koncerty Slovenskej filharmónie

V pondelok 21. augusta 2023 sa začal v Slovenskej filharmónii prednostný predaj celosezónnych abonentiek na novú 75. koncertnú sezónu, ktorý potrvá do 21. septembra. Tento termín je určený pre ABONENTOV z minulej koncertnej sezóny, ktorí si v tomto období môžu prísť prednostne zakúpiť abonentku na aktuálnu sezónu 2023/2024. Od pondelka 21. augusta sú v predaji aj vstupenky na septembrové mimoriadne koncerty a Bratislavské hudobné slávnosti, ktoré sa dajú zakúpiť aj online cez nový predajný a rezervačný systém Colosseum.

Od pondelka 25. septembra do 6. októbra 2023 si finančne zvýhodnenú ABONENTKU môžu zakúpiť noví záujemcovia, ktorí chcú navštevovať koncerty pravidelne. Pripravené koncerty sú tematicky zoradené v jednotlivých cykloch v celosezónnom bulletine, ktorý je k dispozícii v Pokladnici SF. Predaj vstupeniek na jednotlivé koncerty 75. sezóny sa začne 9. októbra 2023. Pokladnica SF bude otvorená vo všetky pracovné dni od 12.00-18.00 a vždy hodinu pred koncertom.

Septembrové koncerty Slovenskej filharmónie

Od začiatku septembra sa milovníci hudby môžu tešiť na sériu koncertov v bratislavskej Redute, ale aj na open air koncerty orchestra Slovenská filharmónia na bratislavských námestiach. Hudba v interpretácii telies SF bude znieť po letných prázdninách od 1. septembra, pred otvorením 58. Bratislavských hudobných slávností (22. 9. 2023) a Otváracími koncertmi jubilejnej 75. sezóny Slovenskej filharmónie (19., 20. 10. 2023).

Rolando Villazon, foto: Concerts Pamplona, Jakob Tillmann

Prvým vystúpením orchestra Slovenská filharmónia bude účinkovanie na Medzinárodnom multižánrovom festivale Symfónia umenia, ktorý sa koná v Ružinove na námestí pred Pradiarňou na Paríčkovej ulici v Bratislave. Na otváracom koncerte, v piatok 1. septembra 2023, vystúpi orchester SF s hviezdou svetového formátu – mexickým tenoristom Rolandom Villazónom, ktorý sa na Slovensku predstaví po prvýkrát spolu s mladou sopranistkou, americkou vychádzajúcou hviezdou Emily Pogorelc. Program z diel Mozarta, Haydna, Verdiho, Donizettiho, Gounoda, Offenbacha a Delibesa zaznie v naštudovaní Guerassima Voronkova, pôsobiaceho v Barcelone.

Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a pripomenieme si na ňom viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Záštitu nad koncertom prevzala ministerka kultúry SR Silvia Hroncová. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Koncert sa začne o 19.00.

Daniel Raiskin, foto: Peter Brenkus

V interpretácii Daishina Kashimota zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 5 A dur, KV 219, ktorý má prívlastok „Turecký“. Je posledným z piatich koncertov pre tento nástroj, ktoré Mozart skomponoval v Salzburgu. Prvý v roku 1773 a zvyšné štyri počas roka 1775.

Program štvrtkového večera otvorí dielo And Birds Are Still… pre sláčikový orchester, op. 72 súčasného japonského skladateľa Takashiho Yoshimatsu, rodáka z Tokia. Program doplnia Variácie na Haydnovu tému, op. 56a Johannesa Brahmsa, v premiére uvedené Viedenskou filharmóniou v roku 1873 pod taktovkou skladateľa a Symfonické minúty, op. 36 Ernő von Dohnányiho, bratislavského rodáka, ktorého v skladateľskej kariére podporil práve Johannes Brahms. Ernő von Dohnányi (1877 – 1960), rodák z Klariskej ulice v Bratislave bol jedným z najvýznamnejších klaviristov, vynikajúcim dirigentom, skladateľom a pedagógom kompozície i klavíra.

Daishin Kashimoto, zdrof foto: SF

Päťčasťové, 14-minútové dielo Symfonické minúty, op. 36 skomponoval v roku 1933. Dobový kritik Aladár Tóth charakterizoval Dohnányiho skladbu slovami: „… Týchto päť bagatel – to je samá harmónia, krásne tvary a ľahkosť, aj tam, kde hudba vystrája a vrtoší sa, je samý spev; duchaplnosť a oduševnenie – teda divertimento, ktoré nielen zaujme ducha, ale zároveň osvieži dušu. Očaruje a oslobodzuje.“ Symfonické minúty, op. 36, vznikli v roku 1933 pri príležitosti 80. výročia založenia Orchestra Filharmonickej spoločnosti.

V piatok 8. septembra sa uskutoční v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie už po dvanástykrát Koncert bez bariér Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.

Komorný orchester pokračuje aj tento rok v svojej dlhoročnej tradícii hudobných podvečerov, ktoré sú prednostne organizované pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov, ktorí prichádzajú na naše koncerty počas celej sezóny.

Slovenský komorný orchester, foto: Peter Brenkus / SF

Program tohtoročného Koncertu bez bariér je zložený z diel barokových majstrov Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha. Na záver zaznejú nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka.

V Stĺpovej sieni SF bude pre návštevníkov koncertu k dispozícii aj elektronický rozprávajúci a dotykový rám, ktorý sme uviedli do života na minuloročnom Koncerte bez bariér. Počas koncertnej sezóny je umiestnený v priestoroch vstupného foyeru a vyskúšať si ho môže každý návštevník. Pre Slovenskú filharmóniu je navrhnutý na mieru.

Hapticko – zvuková pomôcka pre nevidiacich, reliéfna kópia budovy bratislavská Reduta, zdroj foto: SF

Hapticko – zvuková pomôcka vedie ruky návštevníka reliéfnou kópiou budovy Reduta. Návštevník môže dominantu mesta vnímať hmatom, sluchom aj zrakom. Rozprávajúci dotykový rám je dielom PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša. Touto cestou sa nám už rok darí sprístupniť všetkým komplexný zážitok z návštevy bratislavskej Reduty, kultúrnej erbovej inštitúcie aj našim zdravotne znevýhodneným návštevníkom.

Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3.

V nedeľu 10. septembra o 17.00 sa na novozrekonštruovanom Námestí slobody uskutoční open air koncert orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina, Záverečný koncert Bratislavského kultúrneho leta.

BKIS a SF uvádzajú koncert, ktorý je darom Slovenskej filharmónie mestu Bratislava pri príležitosti 30. výročia vzniku SR a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Zároveň je ochutnávkou nadchádzajúcej 75. koncertnej sezóny. Zaznie hudba slovenských, českých, rakúskych, talianskych, francúzskych a amerických skladateľov. Program rámcuje myšlienka kultúry ako jednotiaceho, a predsa jedinečného prvku jednotlivých národov Európy i celého sveta.

Vstup na koncert je voľný.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva do Koncertnej siene SF.

Informovala: Martina Tolstova, SF | www.filharmonia.sk

PR článok, text © SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...