Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

21. septembra 2014 redakcia Sezóna 2014/2015

8. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela má svojich víťazov

Laureéti víťazkou 8. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela v Bratislave
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V sobotu 20. septembra skončil 8. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Konal sa v bratislavskej Redute od nedele 14.   septembra 2014. Víťazkou sa stala kórejská klaviristka Su Yeon KIM.

Do Finále postúpili traja mladí klaviristi – Agapi TRIANTAFYLLIDI (Grécko) , Michael DAVIDOV (Španielsko/Izrael) a Su Yeon KIM (Južná Kórea). V sobotu 20. septembra vystúpili v Koncertnej sieni SF po boku orchestra Slovenskej filharmónie a stáleho hosťujúceho dirigenta Rastislava Štúra. Uviedli klavírne koncerty Ludwiga van Beethovena:

Agapi TRIANTAFYLLIDI (Grécko) – Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol op. 37, Michael DAVIDOV (Španielsko/Izrael) – Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur op. 15 a Su Yeon KIM (Južná Kórea) – Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur op. 58.

Po týchto vystúpeniach, ktoré začali v bratislavskej Redute o 15.00 h medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov (predseda – Pavel Gililov Nemecko, členovia – Andrew Brownel, Spojené štáty americké, Hae Won Chang, Južná Kórea, Martin Kasík, Česká republika, Marian Lapšanský, Slovenská republika, Balázs Réti, Maďarsko a Marcel Štefko, Slovenská republika) rozhodla o umiestnení troch finalistov 8. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela, ktoré boli slávnostne vyhlásené o 19-tej hodine v Koncertnej sieni SF.

  1. miesto Su Yeon KIM (Južná Kórea)
  2. miesto Agapi TRIANTAFYLLIDI (Grécko)
  3. miesto Michael DAVIDOV (Španielsko/Izrael)

Zvláštnu cenu firmy Petronius pre najlepšieho slovenského účastníka získal Norbert DANIŠ.

Na záver slávnostného sobotného programu si návštevníci vypočuli strhujúci koncert víťazov.

Su Yeon KimSu Yeon Kim sa narodila v Južnej Kórei, kde začala s hrou na klavíri ako 5-ročná u Eunjoo Heo, študovala na Škole umení v Yewone a prípravnej škole Kórejskej národnej univerzity umení. Študovala u Choong-Mo Kang na Kórejskom inštitúte umení a u Chong-Pil Lim na Kórejskej národnej univerzite umení (2012~2013). Od septembra 2014 je študentkou Pavla Gililova na Univerzite Mozarteum v Salzburgu.

Su Yeon Kim získala množstvo cien z národných a medzinárodných súťaží: 1. cena ma Ázijskej Chopinovej medzinárodnej klavírnej súťaži v roku 2005 a 2008, 2. cena na Medzinárodnej Čajkovského súťaži pre mladých hudobníkov v roku 2009, 3. cena na Medzinárodnej juniorskej klavírnej súťaži v Minnesote v roku 2011, 2. cena na Medzinárodnej klavírnej akademickej súťaži v roku 2013 a v roku 2014 sa stala semifinalistkou na 30. ročníku Medzinárodnej klavírnej súťaže Alessandro Casagrande.

Su Yeon Kim realizovala množstvo recitálov v Kórei, vrátane debutového recitálu ako 8-ročnám, sólových recátlov pre Kumho Prodigy v Umeleckej sále Kumho v Seoule (2005, 2008) a sólového recitálu na Sále YAMAHA v Seoule (2009). V roku 2008 účinkovala na festivale Euro Music na Koncerte mladých umelcov v Mendelssohnovom dome v Lipsku.   V tomto roku účinkovala s Krakovskou filharmóniou, Orchestrom pri Hamarikyo Asahi Hall v Tokiu a s Mládežníckym orchestrom Kórejskej národnej univerzity umení.

V roku 2011 získala vďaka Kórejsko-rakúskej kultúrno-technologickej asociácii pozvanie na sólový recitál do koncertnej sály v Mozarthause vo Viedni a tiež do Pamätného domu Bélu Bartóka v Budapešti. Okrem toho nahráva pre kórejskú rozhlasovú spoločnosť KBS a Classic FM.

Agapi Triantafyllidi pochádza z Prevezy, kde získala svoje prvé umelecké dotyky s klavírom ako štvorročná. Prvé verejné vystúpenie bolo v Agapi TriantafyllidiAténach na Panhelénskej hudobnej súťaži, kde získala 1. cenu. Odborná tlač vyzdvihovala „magické prsty tohto deväťročného dievčatka“. V štúdiách pokračovala na Konzervatóriu v Protoporii pod vedením Ally Chalapsi a získala štipendiá Vladimira Kraineva a Vladimira Spivakova – to bol markantný začiatok jej umeleckého života. Len ako 14-ročná účinkovala aj v Kremli so Symfonickým telesom Moskovskej školy pod vedením Rema Gekhta a v Gréckej národnej opere a Národným symfonickým orchestrom s dirigentom Andreasom Pylarinosom. Jej talent ocenil aj vynikajúci klavirista Vladimir Krainev. Získala Národnú klavírnu cenu od Helénskeho ministerstva kultúry s ocenením a štátnym štipendiom, čo bol „vstupný lístok“ na Vysokú školu hudby a tanca v Kolíne, kde pokračuje v štúdiu u Pavla Gililova.

Získala 3: cenu na Súťaži Karlrobert-Kreiten v Kolíne, 3: cenu na Medzinárodnej Chopinovej klavírnej súťaži v Hannoveri, 1. cenu na Medzinárodnej festivalovej súťaži klasickej hudby na Rodose, Grand Prix na Medzinárodnej festivalovej súťaži v Mytilini, 3. cenu na Panhelénskom festivale v Andros a 3. cenu a titul laureáta na Medzinárodnej súťaži F. Chopina v Moskve.

Úspešne spolupracovala s významnými orchestrami: Orchester 91 Hamburg, Mestský orchester San Martin, Orchester Univerzity San Juan v Argentíne, Südwestfálsky orchester v Nemecku a Aténsky štátny orchester pod vedením dirigenta Mariana Chiacchiariniho, Daniela Kirchmanna, Charisa Iliadisa a Nikosa Christodoulou. Účinkovala v Kolínskej filharmónii, Konzerthause v Detmond, Beethovenhalle v Bonn, Bundesverwaltungsgericht Lipsko, v Kremli, Auditorio Victoria v San Juan, Teatro Poliziano v Montepulciano, Aténska koncertná sála, Grécka národná opera a Aténska koncertná sála Parnas. Koncertovala tiež na festivaloch v Luzerne a Amsterdame, Beethovenfeste, Medzinárodnej Mendelssohnovej akadémii a Akadémii Montepulciano.

Spolupracovala s nasledujúcimi umelcami: Renato Ripo (violončelo), Koryun Asatrvan (saxofón), Nil Kocamangil (violončelo), Vasilios Manis (barytón), Fedor Roudin (husle), Riccardo Caraceni (husle) a Timothy Braun (husle).

Počas svojej kariéry ju ovplyvnili významní klavírni virtuózi ako Dmitrij Baškirov, Igor Lazko, Vasilij Lobanov, Ivo Pogorelich, Vladimir Ovčinikov, Alexander Lonquich a Alan Weiss. Nahráva pre WDR a Helénsky rozhlas a televíziu. Je zakladateľkou Ansámblu EROS a Dua Aura, s ktorými získali štipendiá od Onassisovej verejnej nadácie.

Michael DavidovMichael Davidov sa narodil v rodine kvalifikovaných klaviristov a pedagógov. Od raného detstva mal pochopenie pre hudbu a prirodzenú schopnosť predvádzať ju pred publikom. Jeho hru Beethovenovej „Pre Elišku“ obdivovalo publikum, keď mal 4 roky. Ako šesťročný hral Chopinove Etudy, Bachove Prelúdiá a fúgy, hudbu Čajkovského, Schuberta a Liszta a prvý sólový recitál absolvoval v roku 1998 v Izraeli.

Davidov študoval na Konzervatóriu v Barcelone (Escola Superior de Música de Catalunya) v triede renomovaného katalánskeho klaviristu Ramona Colla. Odvtedy hral Michael v najvýznamnejších katalánskych koncertných sálach a spolupracoval s medzinárodne uznávanými umelcami ako Salvador Mas, Paul Mann, Albert Guinovart, Valerij Chlebnikov, Joan Guinjoan, Nicola Samale, Enrique García Asensio, David Albet, Feliu Gasull a ďalší. Ako sólista spolupracoval s komornými telesami v rôznych krajinách – Francúzsko, Anglicko, Izrael, Nemecko, Taliansko, Rusko a Rakúsko.

Michael Davidov ukončil štúdiá v roku 2006 v Barcelone s rôznymi vyznamenaniami, čo mu umožnilo študovať aj na prestížnom Moskovskom štátnom konzervatóriu u Michaila Petuchova, na Hochschule für Musik Franza Liszta vo Weimare u Grigorija Gruzmana a na Univerzite Mozarteum v Salzburgu u Pavla Gililova.

Jeho umelecká kariéra mu priniesla viacero cien a štipendií: získal štipendium Katalánskej štátnej rady pre kultúru a umenie, Cenu Nadácie R. Parramona, a Medailu a Čestný diplom od Ajuntament de Palau Solità i Plegamans a dve štipendiá od Asociácie španielskych interpretov.

Michael Davidov je nositeľom mnohých ocenení z medzinárodných súťaží:

2012 – získal 3. cenu a Cenu za najlepšiu interpretáciu súčasnej skladby na Medzinárodnej klavírnej súťaži v španielskom Jaén. V roku 2013 získal špeciálnu cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži Maria Canals v Barcelone a 3. cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži “Ciudad de Ferrol”. V roku 2014 získal 1. cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži “Delia Steinberg” v Madride, 2. cenu na Concorso Internazionale di Pianoforte “M. P. Monopoli” v Barlette (Taliansko), 2. cenu a Cenu publika na Concorso Internazionale Città di Massarosa (Taliansko) a 1. cenu na Medzinárodnej klavírnej súťaži „A. Skavronsky – Inšpirácie“ vo Volgodonsku (Rusko).

Okrem koncertnej kariéry je Michael aj skladateľom a pedagógom. Píše skladby pre klavír, flautu, violončelo a komornú a symfonickú hudbu. V roku 2010 sa Michael Davidov stal najmladším pedagógom klavírnej hry na Hochschule für Musik F. Liszt vo Weimare. Počas akademického roka 2011-2012 viedol M. Davidov klavírnu triedu na Univerzite v Augsburgu.

Norbert Daniš na klavír hrá od svojich 4 rokov. Navštevoval ZUŠ v Seredi, kde ho viedol Ferdinand Rácz. Štúdium ukončil v roku 2003 s

Norbert Daniš
Norbert Daniš

vyznamenaním najlepšieho absolventa. V roku 2004 bol prijatý na Štátne Konzervatórium v Bratislave ako mimoriadny študent do triedy Tatiany Lenkovej-Hurovej. V súčasnosti je študentom VŠMU v Bratislave pod vedením Profesora Mariana Lapšanského. Zúčastňuje sa klavírnych súťaží a interpretačných kurzov doma aj v zahraničí. Pracoval tiež pod vedením Zuzany Čižmarovičovej, Viktora Derevianka, Petra Čermana. Po koncertnom turné v USA (Maryland, Annapolis, Pennsylvania, New York, Washington DC) v roku 2009 získal štipendium na letnej hudobnej akadémii v USA (Pennsylvania), kde pracoval pod vedením Thomasa Hrynkina. 2011 – Taliansko (Barletta) medzinárodná klavírna súťaž – 3. miesto   21st International Young Musician Competition “ Città di Barletta „

2011- B. Bystrica – FORUM PER TASTI medzinárodný festival klavírneho umenia- 1. Interpretačná klavírna súťaž MUSICA SLOVACCA – 2.miesto, Cena za najlepšiu interpretáciu skladby slovenského autora – J.Iršaia

2010 – 3. miesto- medzikonzervatoriálna klavírna súťaž v Žiline

2010 – 3. miesto- medzinárodná klavírna súťaž v Brne

2008 – 3. miesto- medzikonzervatoriálna klavírna súťaž v Bratislave

1999 – 3. miesto- klavírna súťaž J.N.Hummela v Bratislave

Jednotlivých súťažiacich ako aj koncert laureátov si môžete pozrieť zo záznamu TU…

 Informovala: Martina Tolstová, SF

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...