A predsa sa bude hrať! Semper Essenz – nová sezóna v Semperovej opere v Drážďanoch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mesiace august až október 2020 sa budú niesť v Semperovej opere v Drážďanoch v znamení modifikovaných večerov, na ktorých zažije publikum 45 živých podujatí – koncerty, koncertné i poloscénické operné večery a baletné predstavenia. Pod mottom Semper Essenz predstavil Intendant Peter Theiler dramaturgický plán, v ktorom musia napríklad speváci dodržať odstup šiestich metrov a publikum smie pozostávať z 330 osôb. Od 7. júla budú v predaji vstupenky na novú sezónu Semperovej opery. Oplatí sa to? Čo budú hrať?

Neustále vnímame smutné správy o nepriaznivom stave nielen vo veľkých operných domoch naprieč celým svetom z dôvodu šírenia sa koronavírusu. Sme svedkami jedného odvolania či rušenia časti novej sezóny za druhým, ak nie rozpustenia orchestrov či súborov. S otázkou – ako ďalej? – sa pasujú všetci operní a hudobní manažéri či intendanti. Dlhé desaťročia fungujúce vysokokvalitné ponuky hudobnodramatického divadla nenachádzajú momentálne možnosť existencie, nevidia rentabilitu pokračovania svojej činnosti. O tom, že vedenia jednotlivých inštitúcii podnikajú všetko čo je v ich silách aby mohli katastrofálnu situáciu odvrátiť, niet pochybností. Uspokojivé riešenia sa však zatiaľ nerysujú.

Peter Theiler, Intendant Semperoper Dresden, foto: Klaus Gigga

Semperova opera v Drážďanoch sa po prvom šoku, a po týždňoch mnohých odkomunikovaných porád, prihlásila k slovu nielen streamovaním záznamov svojich operných produkcií ale i digitálnymi koncertmi z Gemäldegalerie Alte Meister (Galéria Starí majstri) v svetoznámej Semperovej obrazárni v areáli Zwingru. Pandémia tak umožnila rôznym komorným zoskupeniam Sächsische Staatkapelle Dresden muzicírovať mimoriadne pred prísne stráženou Raffaelovou Sixtínskou madonou, čo bol aj vizuálne nezvyčajný zážitok.

Navyše, počínajúc štyrmi koncertantnými večermi komornej verzie Verdiho opery Don Carlo, sa v divadle uprostred júna dočkalo i limitovaných 330 návštevníkov (každý večer) jedinečných momentov, keď sa naživo stretli s vrcholnými áriami tejto opery a špičkou operného vokálneho sveta reprezentovanou Annou Netrebko. Nad všetky očakávania nestál obrovskému úspechu v ceste ani na minimum redukovaný orchester či absencia divadla ako takého (pozn. red.: koncert sme avizovali TU…).

Koncert Don Carlo, Semperoper Dresden, 2020, Mariya Taniguchi, Sebastian Wartig, Elena Maximova, Johannes Wulff-Woesten, Anna Netrebko, Yusif Eyvazov, Tilmann Rönnebeck, Alexandros Stavrakakis, foto: Daniel Koch

Úspešný koncertantný a komorný Verdi naznačil i možnú cestu fungovania tohto renomovaného operného divadla počas blížiacej sa jesene. Ale predtým pozvala prekvapujúco Semperova opera do svojho interiéru operných fanúšikov v povolenom počte na ďalší živý koncert. V sobotu 4. júla zaznel večer operných árií a piesní s klavírnym sprievodom v podaní stálych sólistov opery ako sú Ute Selbig, Aaaron Pegram či Tilmann Rönnebeck. Program večera bez prestávky sa vinul ukážkami od Rossiniho Barbiera zo Sevilly cez Mozartovho Dona Giovanniho až po muzikálové hity Leonarda Bernsteina. Ako hosť na červenej pohovke zasadol sám intendant operného domu, Peter Theiler.

Semperova opera prišla po tieto dni aj s ďalším prekvapením, a to prinavrátením luxusu v podobe živých koncertov, o ktoré sú milovníci hudby už toľké týždne ukrátení. V sobotu 11. júla tak v Drážďanoch uvedú koncert, ktorý bol v pôvodnom dramaturgickom pláne ohlásený ako záverečný koncert práve ukončenej sezóny 2019/2020. Živý koncert sa teda uskutoční, ale s obmedzeniami a iba pre 330 šťastlivcov, ktorí sa dostanú do budovy opery. Sächsische Staatskapelle Dresden so svojím šéfdirigentom Christianom Thielemannom uvedú pôvodne plánovaný program zostavený z diel Ludwiga van Beethovena: predohru c mol Coriolan op. 62, Symfóniu č. 1 op. 21 a Symfóniu č. 2 D dur op. 36. Tento okamžite vypredaný koncert nadobudol neočakávané dimenzie. Iba pár desiatok metrov od sídla opery ho bude môcť sledovať ďalších 1000 záujemcov – ako zvláštny formát open air koncertu prenášaného na veľkoplošnú obrazovku na nádvorí areálu Zwingru, v ktorom sa nachádza aj Semperova obrazáreň.

Christian Thielemann, Sächsische Staatskapelle Dresden, foto: Matthias Creutziger

Zwinger a Semperova opera tvoria quasi jednoliaty barokový celok, ktorý je jedným z perál starého mesta. Obe budovy súvisia spolu historicky i jedinečnosťou umenia, ktoré šíria – hudbou a výtvarným umením. Nádvorím sa denne prechádzajú turisti z celého sveta a na pedantne udržiavané trávniky je dovolené iba pozerať. Na tento večer je udelená výnimka, a tak publiku koncertu bude povolené priniesť si stoličky i piknikové deky aby sa spoločne mohli, prostredníctvom online prenosu, zúčastniť koncertu v blízkej budove opery.

Avšak i toto open air podujatie musí zachovať dané hygienické predpisy a koncert s rúškom je – a možno ešte dlho bude – samozrejmosťou. O mimoriadnom kultúrno-politickom význame toho zvláštneho live open air prenosu hovorí fakt, že ho otvorí ministerský predseda Saska, Michael Kretschmer. Ako mnohé doterajšie kooperácie, aj v tomto prípade koncert zaznie v produkcii stanice ZDF/ARTE a Staatskapelle Dresden.

Zwinger Drážďany zdroj foto: FB Zwinger

Online zakúpené vstupenky nepresahujú cenu 10 eur a umožňujú ďalší umelecký zážitok. So vstupenkou na koncert pripomínajúci 250. výročie narodenia Beethovena, má jej držiteľ nárok navštíviť i zvláštnu výstavu v Gemäldegalerie Alte Meister nazvanú Raffael – sila obrazov. Tapisérie a ich účinok. Výstava je inštalovaná pri príležitosti 500. výročia úmrtia maliara Raffaela, predstaviteľa vrcholnej talianskej renesancie.

Nová sezóna Semper Essenz

A ako to bude v Semperovej opere vyzerať v novej sezóne? Hrať pre 330 divákov nie je hospodárne, ale nehrať, to neprichádza do úvahy, to nie je žiadna alternatíva, vyjadril sa intendant Theiler, ktorý je v kontakte s politikmi a hľadá nové možnosti ostať v kontakte i s publikom. „Ako divadlo, ktoré je financované peniazmi daňových poplatníkov slobodného štátu Sasko, sme publiku dlžní nájsť všetky možnosti ako byť v prevádzke. Chceme a musíme hrať!“. A v názve novej sezóny Semper Essenz, ktorá je zatiaľ plánovaná na mesiace august až október, sa skrýva všetko to, čo musí vedenie divadla urobiť, ak chce svoje brány v prvých týždňoch novej sezóny pre záujemcov opery otvoriť a z pohľadu hygienika zohľadniť.

Ide o komplikovaný extrakt umenia a možnosti jeho realizácie. Zaostrené bude predovšetkým na esenciu diel, z ktorých v Drážďanoch vyberú to podstatné. Predstavenia budú obmedzené na dĺžku trvania 90 minút, hudobnojaviskové diela budú zredukované na podstatné árie a ansámblové čísla, a pôjde o koncertantné, prípadne poloscénické javiskové uvedenia.

Speváci budú musieť dodržiavať šesť metrové odstupy a zbor nebude môcť byť na scéne kompletný. Keď bude potrebný, bude nasadený v skúšobni a jeho zvuk prenesený na veľké javisko. Aby bolo divadlo aj opticky pôsobivé, naplánovaná je výdatná práca so svetlom a videoprodukciou. Kostýmy musia byť zhotovené z materiálov, ktoré sa dajú prať pri 60° Celzia. Medzi orchestrálnou jamou a javiskom bude vytýčená demarkačná línia zaručujúca dištanciu sólistov a orchestra…

Semperoper Dresden, opona, foto: Matthias Creutziger

Pod týmito a podobnými novými neľahkými „zákonmi“ umeleckej produkcie sa na javisku odvinú opakované reprízy opier Eugen Onegin, Madama Butterfly, Únos zo serailu, Barbier zo Sevilly či Tosca Don Giovanni, oba tituly pod taktovkou dirigenta Omara Meiera Wellbera. Ruku na srdce: na realizáciu týchto diel v ,,koronakrízovom“ obmedzení sa podujme iba ten, kto je pripravený zasadiť sa telom a dušou za ich realizáciu a napokon byť jedným z tých, ktorý, napriek mnohým komplikáciám, s radosťou zožne vavríny úspechov.

Dva piesňové programy budú patriť tiež k hrozienkam jesennej ponuky: jeden, ktorý stvárni hviezda Anja Harteros, druhý s piesňovou tvorbou pre gurmánov z odkazu Gioachina Rossiniho v podaní viacerých sólistov.

Ozdobou spolu 45 večerov náhradnej jesennej dramaturgie budú tiež symfonické koncerty Sächsische Staatskapelle Dresden pod taktovkou jej šéfdirigenta Christiana Thielemanna a prvého hosťujúceho dirigenta Myunga-Whuna Chunga. K hosťom – sólistom bude patriť i klavirista András Schiff, ktorý v rámci recitálu na matiné v opere ponúkne diela Schuberta, Haydna a Beethovena.

Semperoper Dresden, foto: Semperoper Dresden

Ak uvedieme ešte plánovaný džezový večer, komorné koncerty a zopár baletných predstavení, pre publikom je to všetko za danej situácie zaujímavá ponuka aj preto, lebo hudobníci Staatskapelle Dresden, speváci a tanečníci domáceho ansámblu garantujú vysokú kvalitu, za ktorou stojí meno Semperova opera. Intendant Peter Theiler na jeseň svoj operný dom otvára…, i keď vie, že už teraz ide – vzhľadom na nútenú pauzu a redukovaný počet publika – o stratu príjmov vo výške miliónov eur…

Ak by bol od novembra možný návrat do normálnych koľají, tak podľa predbežných plánov ako prvá príde na rad odložená premiéra Don Carlo Annou Netrebko, ďalej Spolianskeho hudobná satira Wie werde ich reich und glücklich? a komorná opera Weiße Rose Uda Zimmermanna. Intendant Theiler dúfa, že situácia sa uvoľní a zároveň sľubuje, že v opačnom prípade má Semperova opera v šuplíku ďalšie zaujímavé plány.

Pripravila: Agata Schindler

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár