Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

30. júna 2020 Lýdia Dohnalová Sezóna 2019/2020

A predsa v Žiline zahrali…

A predsa hráme!, koncert hráčov ŠKO Žilina, 2020, Sláčikové kvarteto ŠKO Žilina, foto: Ján Ducko
Veľkosť písma
A
A
A
Na koncertnom pódiu Domu umenia Fatra v Žiline zaznel 25. júna 2020 – po trojmesačnej pauze spôsobenej pandémiou koronavírusu – letný hodinový komorný koncert v podaní orchestrálnych hráčov Štátneho komorného orchestra pod názvom A predsa hráme! Koncertom Žilinčania uzavreli predčasne ukončenú 46. sezónu ŠKO.

Keď po prvom marcovom koncerte zhasínalo v sále žilinského Domu umenia Fatra posledné svetlo, nik z odchádzajúcich spokojných poslucháčov sa neobzeral, nik netušil, že oná nastávajúca tma a ticho zavládnu v týchto priestoroch na dobre dlhý čas. Nad sľubne a úspešne rozbehnutou 46. koncertnou sezónou ŠKO Žilina ostalo visieť množstvo otáznikov, nedopovedaných slov, načatých viet. Napokon tak, ako zčista jasna nad množstvom podujatí, inštitúcií, organizácií, celým (aj) kultúrnym svetom…

Vyše desiatka koncertov plánovaných do konca sezóny musela sublimovať do neurčita, zrušený bol aj tohtoročný stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto, ktorý mal v apríli na žilinskom koncertnom pódiu celebrovať svoje jubileum, tridsiaty ročník…

A predsa hráme!, koncert hráčov ŠKO Žilina, 2020, Karin Remencová, Klára Přecechtělová, foto: Ján Ducko

Na druhom marcovom abonentnom koncerte sme sa tešili na vystúpenie skvelého českého klaviristu Iva Kahánka. Jeho part v Mozartovom koncerte sme však už nepočuli. Zato klavirista sa objavil medzi prvými interpretmi, ktorí svojím umením oslovovali široké rady poslucháčov online, a ktorí sa prostredníctvom internetu cez obrazovky prihovárali svojim poslucháčom, prejavovali solidaritu, simulovali dialógy… v prázdnych sálach s pomyselným auditóriom… (… tichý hlas v zamĺknutom planetáriu…)

Po niekoľkomesačnej generálpauze, a po miernej úľave, začali v júni kultúrne inštitúcie – orchestre, divadlá, galérie… skusmo s predstaveniami a koncertmi – už s účasťou publika. Každý si v tomto náhradnom režime zvolil svoju ,,značku“, svoju šaržu, spôsob, podľa možností aj okolností.

Prečítajte si tiež:
Karel Hampl: V Štátnom komornom orchestri Žilina sa postupne vraciame do normálneho režimu

Žilinskú aktuálnu sezónu mal pôvodne zakľučovať 26. júna Mimoriadny open-air koncert na nádvorí Budatínskeho hradu. Tento termín napokon pripadol inému (tiež) mimoriadnemu koncertu, ktorý by mohol mať adjektívum prvý aj posledný. A predsa hráme!, týmto slastným zvolaním bol na 25. júna ohlásený komorný koncert, prvý po dlhej nevyžiadanej odmlke a záverečný v tejto, dosť nešťastne postihnutej a predčasne ukončenej 46. koncertnej sezóne. Bol oň zo strany publika veľký záujem, čo potvrdzovalo evidentnú túžbu Žilinčanov, zvyknutých na pravidelný prísun ,,živých tónov“, aj ich afinitu v autentickej podobe hudby, znejúcej v nefalšovanej, ,,nepreparovanej“ substancii priamo z pódia.

Hodinový komorný koncert ,,obstarali“ členovia Štátneho komorného orchestra Žilina, rozčleniac obsah podujatia do troch blokov. Najskôr flautistka Klára Přecechtělová spolu s klaviristkou Karin Remencovou v kultivovaných dávkach servírovali vďačný Vivaldiho Koncert F dur, následne potešili rozmarnou romantikou u nás málo známej francúzskej skladateľky Cécile Chaminade.

A predsa hráme!, koncert hráčov ŠKO Žilina, 2020, Žilinské dychové trio, foto: Ján Ducko

Ďalší diel programu patril Žilinskému dychovému triu v zložení Miroslav Ivaniš (hoboj), Bibiána Bieniková (klarinet) a Vladimír Hvizdák (fagot). Potešili ukážkami jednak z tvorby Bohuslava Martinů, či anonyma z 18. storočia, no bodovali najmä v Piatich kusoch od Jacqua Iberta, nasýtených plnokrvnou a osobitou hudbou. Z počutého bolo ľahké ,,prečítať“ tvorivú radosť, muzikantské nadšenie aj satisfakciu z pocitu komunikácie. Vzájomnej, no najmä tej, nasmerovanej do auditória, ktorá má pre interpretov nezameniteľnú cenu inšpirácie a stimulov.

Program vygradoval produkciou Sláčikového kvarteta ŠKO (Lukáš Szentkereszty, husle, 1. koncertný majster ŠKO, Maroš Didi, člen skupiny 1. huslí ŠKO, Andrej Krajčovič, vedúci skupiny viol ŠKO, Klaudia Remencová, koncertná majsterka violončiel ŠKO), a po radostne priezračnej, zvukovo subtílnej kvartetovej verzii Mozartovho Divertimenta F dur nesmela chýbať ikonická klasika, Zeljenkov hit Musica slovaca (a ďalšie populárne prídavky…).

A predsa hráme!, koncert hráčov ŠKO Žilina, 2020, Sláčikové kvarteto ŠKO Žilina, foto: Ján Ducko

Ani jeden z výkonov nedal zapochybovať o skvelej dispozície hráčov. Izolácia z pandémie im určite neubrala z vysokého muzikantského štandardu a nespochybniteľnej profesionality. Principiálne však ide o onen najprirodzenejší rozmer, ktorým každý výkonný umelec žije. Je to radosť, priam euforické napĺňanie poslania, pocit darovania a potešenia umením. A práve tým bola atmosféra v žilinskom Dome umenia v ten večer nasýtená bezozvyšku. Spolu s (nevyslovenou) nádejou a prianím – konečne pokračovať…

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z koncertu 25. 6. 2020

A predsa hráme!
Mimoriadny koncert členov Štátneho komorného orchestra Žilina
Dom umenia Fatra, 25. júna 2020

Klára Přecechtělová, 1. flautistka ŠKO
Karin Remencová, klavírna spolupráca

Žilinské dychové trio v zložení:
Miroslav Ivaniš, 1. hobojista ŠKO
Bibiána Bieniková, 1. klarinetistka ŠKO
Vladimír Hvizdák, 2. fagotista ŠKO

Sláčikové kvarteto ŠKO v zložení:
Lukáš Szentkereszty, husle, 1. koncertný majster ŠKO
Maroš Didi, člen skupiny 1. huslí ŠKO
Andrej Krajčovič, vedúci skupiny viol ŠKO
Klaudia Remencová, koncertná majsterka violončiel ŠKO

program:

A. Vivaldi: Koncert F dur „La tempesta di mare“
C. Chaminade: Concertino op. 107
B. Martinů: Madrigal No. 3
Anonymný autor z 18. stor: Parthia in Es
J. Ibert: Päť kusov pre trio
W. A. Mozart: Divertimento F dur
I. Zeljenka: Musica slovaca

www.skozilina.sk

Zdieľať:

O autorovi

Lýdia Dohnalová
muzikologička, hudobná kritička a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956