Abonentný cyklus Gesamtkunstwerk 2017 prinesie dve obnovené svetové premiéry

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Hneď dve obnovené svetové premiéry prinesie druhý abonentný cyklus, ktorý produkuje spoločnosť Gesamtkunstwerk. Okrem nich si môžu abonenti v rámci cyklu vypočuť svetoznámeho huslistu Juliana Rachlina, francúzske pianistky Katia a Marielle Labėque a slovenský súbor Musica Aeterna. Abonentky na cyklus sú už v predaji a ich predaj potrvá do 28. februára.

Prvou obnovenou svetovou premiérou, ktorú uvedie abonentný cyklus Gesamtkunstwerk 2017, je Vivaldiho opera Arsilda v hudobnom naštudovaní Václava Luksa a v réžii Davida Radoka. Na historických nástrojoch bude hrať renomovaný pražský súbor Collegium 1704 špecializujúci sa na interpretáciu starej hudby. Gesamtkunstwerk podporuje obnovenú svetovú premiéru, ktorú uvádza Opera SND v spolupráci s festivalom Dni starej hudby, divadlom Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles a Opéra de Lillea Theatre de Caen. „Ide o jednu z najvýznamnejších koprodukcií SND po roku 1989 a sme nesmierne hrdí, že sme pri tom,“ povedal Boris Ažaltovič, managing partner spoločnosti Gesamtkunstwerk. Výnimočné bude aj medzinárodné spevácke obsadenie. V role Arsildy sa predstaví Olivia Vermeulen (mezzosoprán), Liseu bude spievať Lucile Richardot (mezzosoprán), Bazrana Kangmin Justin Kim (kontratenor), Tamesa Fernando Guimaraes (tenor), Cisarda Lisandro Abadie (bas), Mirindu Lenka Máčiková (soprán). Spoluúčinkovať  bude aj zbor Collegium Vocale 1704.

Antonio Vivaldi
(1678 – 1741)

V rámci druhého koncertu abonentného cyklu sa predstavia sestry Katia a Marielle Labėque. Francúzske pianistky prinesú do Bratislavy transkripciu Bernsteinovej West Side Story pre dva klavíry a perkusie. Tú na osobnú žiadosť Leonarda Bernsteina spracoval práve pre sestry Labėque Irwin Kostal. V Bratislave uvedú aj Debussyho Antické epigrafy, ktoré Katia a Marielle Labėque nahrali pre Deutsche Gramophone a sú medzi novinkami v aktuálnej ponuke vydavateľstva.

Sestry Katia a Marielle Labèqueové,
foto: © Brigitte Lacombe

Camerata Salzburg sa v rámci abonentného cyklu predstaví pod taktovkou vynikajúceho huslistu a dirigenta Juliana Rachlina. Najskôr spolu uvedú romantický Mendelssohnov Husľový koncert e mol a následne Mozartovu Symfóniu č. 40 g mol. Julian Rachlin sa v role dirigenta predstaví v Bratislave po prvý raz.

Camerata Salzburg,
foto: © Piaclodi

Sezónu uzavrie slovenský súbor venujúci sa interpretácii starej hudby. Musica Aeterna pod vedením britského dirigenta Kevina Griffithsa uvedie obnovenú svetovú premiéru predohry k Narcisse et Pierre od aj v Bratislave pôsobiaceho hudobného skladateľa Antona Zimmermanna. Program sa potom bude niesť v habsburskom duchu – najprv Mozartov Klavírny koncert č. 26 D dur, v podaní Petry Matějovej, špecializujúcej sa na hru na historické klávesové nástroje, skomponovaný na korunováciu cisára Leopolda II. a abonentný cyklus uzavrie Haydnova Symfónia č. 48 C dur s prívlastkom „Mária Terézia“, ktorá je na programe cyklu pri príležitosti 300. výročia narodenia panovníčky.

Musica Aeterna, © Musica Aeterna

Abonentný cyklus 2017 organizuje spoločnosť Gesamtkunstwerk a generálnym sponzorom koncertov je spoločnosť Atos IT Solutions and Services s.r.o. Abonentky si môžu záujemcovia kúpiť osobne, telefonicky alebo e-mailom, a to do 28. februára.

Predpredaj:
Gesamtkunstwerk, Obchodná 2, Bratislava
pondelok         14:00 – 18:00
štvrtok             14:00 – 18:00
piatok              09:00 – 13:00
tel.:      +421 2 5564 5886
tickets@gesamtkunstwerk.eu

Predpredaj abonentiek:

Obyčajná – 160 eur
Firemná – 300 eur
ISIC/ITIC/Dôchodca – 50 eur
Kúpou firemnej abonentky dotuje spoločnosť abonentku pre dôchodcov, učiteľov a študentov.

PROGRAM ABONENTNÉHO CYKLUS GESAMTKUNSTWERK 2017

12. 3. 2017 | 17:00
Sála opery a baletu Slovenského národného divadla
Antonio Vivaldi: Arsilda
Novodobá svetová premiéra

Collegium 1704
Václav Luks, dirigent
David Radok, réžia
V spolupráci s Operou SND, festivalom Dni starej hudby
a divadlom Grand Theatre de Luxembourg, Opéra Royal de Versailles, Opéra de Lillea Thetre de Caen

20. 3. 2017 | 19:30
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Claude Debussy: Antické epigrafy
Maurice Ravel: Španielska rapsódia
Leonard Bernstein: West Side Story

Katia & Marielle Labèque, klavír
Gonzali Grau, Raphaël Seguinier, perkusie

24. 4. 2017 | 19:30
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Wolfgang Amadeus Mozart: Predohra k opere Figarova svadba KV 492
Felix Mendelssohn Bartholdy: Koncert pre husle a orchester e mol op. 64
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia č. 40 g mol KV 550

Camerata Saltzburg
Julian Rachlin, dirigent, husle

19. 6. 2017 | 19:30
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Anton Zimmermann: Narcisse et Pierre, predohra
Novodobá svetová premiéra
W. A. Mozart: Koncert pre klavír a orchester č. 26 D dur KV 537 „Korunovačný“
Joseph Haydn: Symfónia č. 48 C dur HOB I:48: „Mária Terézia“

Musica Aeterna
Kevin Griffiths, dirigent
Petra Matějová, kladivkový klavír

Informovala: Andrea Krajniaková, Arthur media

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár