Absolútnou víťazkou 3. ročníka súťaže Nádej baletu sa stala Nina Sninská

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Liptovský Hrádok – Už po tretíkrát usporiadalo Súkromné tanečné konzervatórium v Liptovskom Hrádku medzinárodnú baletnú súťaž Nádej baletu. Novinkou aktuálneho ročníka, ktorý sa konal 25. – 27. novembra 2019, bolo spojenie všetkých konzervatórií do jednej kategórie. Absolútnou víťazkou sa stala Nina Sninská zo Súkromného konzervatória na Zádielskej ul. v Košiciach.

Nádej baletu je v súčasnosti jedinou baletnou súťažou na Slovensku. Jej cieľom je prezentácia, vyzdvihnutie a podpora mimoriadne nadaných študentov v oblasti tanečného umenia. Má ambíciu spájať, podporovať, oslavovať, vyzdvihovať a prezentovať talent zúčastnených tanečníkov a spoluprácu ich škôl.

Súťaž sa už tretí rok konala v Liptovskom Hrádku a to najmä vďaka podpore mesta pod záštitou primátora Branislava Trégera, a uskutočnila sa vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Trojdňový súťažný maratón vyvrcholil 27. novembra 2019 galavečerom v Dome kultúry v Liptovskom Hrádku, ktorý bol spojený s oceňovaním laureátov.

Nádej baletu 2019, Nina Sninská, absolútna víťazka súťaže, foto: Wallace Matthew Wainhouse

V sólových kategóriách sa o prvenstvo uchádzalo 18 súťažiacich z Čiech a Slovenska. V amatérskej kategórii tanečných súborov sa tento rok prezentovalo ďalších približne 70 súťažiacich. ,,Oproti minulému ročníku sa prihlásilo menej sólistov do profesionálnych kategórií, avšak výrazne pribudol počet choreografií v amatérskych kategóriách, čo nás veľmi potešilo. Je zrejmé, že záujem o klasický tanec je stále aktuálny a to už od detského veku (najmladší účastník mal 9 rokov). Samozrejme najmä vďaka zapáleným a oddaným pedagógom, ktorí nepodliehajú súčasným štýlom a učia deti vyjadrovať sa prostredníctvom pohybového materiálu klasického tanca.“ uviedla pre Opera Slovakia Eva Ohraďanová, riaditeľka Súkromného tanečného konzervatória v Liptovskom Hrádku (STKLH), hlavného organizátora súťaže.

Nádej baletu 2019, porota, foto: Wallace Matthew Wainhouse
Nádej baletu 2019, Katarína Krupičková, Súkromné tanečné konzervatórium Liptovský Hrádok, 2. miesto v Kategórii B, foto: Wallace Matthew Wainhouse

Medzinárodné bolo opäť aj zloženie odbornej poroty, ktorú tento rok tvorili osobnosti z Čiech, Slovenska a Nemecka: Mário Radačovský (predseda poroty) – umelecký šéf baletu Národního divadla Brno, Irina Čierniková – dekanka Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave, Petr Vondruška – niekdajší vedúci tanečného oddelenia Vysokej hudobnej školy v Kolíne nad Rýnom, Pavel Ďumbala – niekdajší šéf baletu Štátnej opery v Prahe a Divadla J. K. Tyla v Plzni a Igor Holováč – baletný majster SND.

V Liptovskom Hrádku privítali aj čestného hosťa, ikonu tanečného umenia, Doc. Marilenu Halászovú, ktorej odborná spätná väzba je pre organizátorov súťaže veľmi dôležitá.

,,Novinkou tohto ročníka bolo spojenie všetkých konzervatórií do jednej kategórie. V minulosti sme rozlišovali medzi tým, či sú tanečníci študentmi konzervatória v 6-ročnom alebo 8-ročnom vzdelávacom programe. Šesťročné konzervatóriá sú však špecifikom len Slovenskej republiky a tak sme v ich kategórii nedokázali zabezpečiť medzinárodnú konfrontáciu. Okrem toho, v reálnom živote a pri konkurzoch sa nerozlišuje, z akého typu školy tanečník prichádza. Prvýkrát sme v súťaži delili konzervatoristov už len podľa veku. Že išlo o správny krok, potvrdzujú samotné výsledky súťaže, keďže víťazkou sa stala práve reprezentantka 6-ročného konzervatória Nina Sninská. Ukazuje sa, že pri tvrdej práci a zodpovednom prístupe k profesii nie je forma a dĺžka štúdia rozhodujúca.“ predstavila pre Opera Slovakia špecifickosť tretieho ročníka súťaže Eva Ohraďanová.

Výsledky súťaže Nádej baletu 2019

Absolútny víťaz súťaže

Nina Sninská (Súkromné konzervatórium na Zádielskej ul. Košice)

Kategória A

1. miesto: Miroslava Nina Gajdošová (Súkromné tanečné konzervatórium Liptovský Hrádok)
2. miesto: Kateryna Hapieieva (Konzervatórium J. L. Bellu Banská Bystrica)
3. miesto: Ema Macková (Súkromné tanečné konzervatórium Liptovský Hrádok)

Nádej baletu 2019, Miroslava Nina Gajdošová, foto: Wallace Matthew Wainhouse

Kategória B

1. miesto: Nina Sninská (Súkromné konzervatórium na Zádielskej ul. Košice)
2. miesto: Katarína Krupičková (Súkromné tanečné konzervatórium Liptovský Hrádok)
3. miesto: Adam Baštař (Taneční konzervatoř Brno
3. miesto: František Šourek (Taneční konzervatoř Brno)

Kategória C – veľké choreografie, Juniori I.

1. miesto: OZ Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, Trič Trač polka
2. miesto: Baletní škola Terpsichoré Praha, Pas de Jackson
3. miesto: OZ Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, Arabian Dance

Kategória C – malé choreografie, Deti

1. miesto: Baletní škola Terpsichoré Praha, Annen polka
2. miesto: Nela Bačovská, Filiánek Brno, variácia Višničky
3. miesto: Jakub Jurko, TŠ Adriany Vrbovej, variácia Harlekína z baletu Luskáčik
3. miesto: Tamara Dzurčaninová a Michaela Storinská, TŠ Adriany Vrbovej, variácia Perličiek z baletu Koník Hrbáčik

Nádej baletu 2019, choreografia Annen-polka, Baletní škola Terpsichoré Praha, 1. miesto v Kategórii C – malé choreografie, Deti, foto: Wallace Matthew Wainhouse

Kategória C – malé choreografie, Juniori I.

1. miesto: Josefína Bečvářová, Terpsichoré Praha, Popelka
2. miesto: Terpsichoré, Praha, Jen tak…
3. miesto: Sabína Ruščáková, TŠ Adriany Vrbovej, Identity

Kategória C – malé choreografie, Juniori II.

1. miesto: Eliška Mitysková, Filiánek Brno, Variácia Floriny
2. miesto: Ema Kyselová, TŠ Adriany Vrbovej, Pure White
3. miesto: Mazurová Veronika, UNISONO, ZUŠ E. Runda, To jsem já

Špeciálne ocenenia

Ocenenie Mladý talent medzinárodnej baletnej súťaže Nádej baletu 2019 získala Nela Bačovská (Baletní škola Filiánek Brno), Prémiu za najosobitejší interpretačný výkon si odniesla Katarína Krupičková (Súkromné tanečné konzervatórium Liptovský Hrádok) a Prémiu za choreografiu porota udelila Margaréte Štofčíkovej za choreografiu Maňušky a kuriatka. Čestné uznanie získala Baletní škola Filiánek Brno za choreografiu Neapolitánsky tanec a Nela Polášková za kvalitnú technickú interpretáciu variácie z baletu Esmeralda.

Nádej baletu 2019, choreografia Neapolitánsky tanec, Baletní škola Filiánek Brno (čestné uznanie), foto: Wallace Matthew Wainhouse
Nádej baletu 2019, František Šourek, Taneční konzervatoř Brno, 3. miesto v Kategórii B, foto: Wallace Matthew Wainhouse

Súťaž Nádej baletu bola rozšírená aj o workshopy pre tanečníkov, vďaka ktorým sa mohli tanečníci v nesúťažných časoch venovať aj svojmu rozvoju pod vedením uznávaného choreografa a pedagóga Andreja Petroviča, ktorý v súčasnosti pôsobí ako asistent choreografa v prestížnej svetovej Akram Khan Company v Londýne.

,,Okrem spokojnosti s precíznou organizáciou zúčastnení tanečníci zhodne ocenili aj to, že naša súťaž je pokojná a neprebieha v časovej tiesni. Aj preto sme ju v tomto roku naplánovali až na 3 dni. Tým nám vznikol zaujímavý čas aj na aktivity mimo súťaž. Veľmi sa snažíme, aby tanečníci počas súťaženia nezažívali len pocity rivality a vzájomnej konkurencie, ale aby aj v súťažnom prostredí mohli vytvárať priateľstvá a medzinárodné väzby. Z tohto pohľadu sú pre našu súťaž špecifické neformálne stretávania tanečníkov aj pedagógov, poroty a čestných hostí.

Týmto ideálom sme venovali utorkový večerný program. Porota, čestní hostia, riaditelia zúčastnených škôl a pedagógovia získavali cennú spätnú väzbu na slávnostnej večeri s odbornou diskusiou v nádherných a dôstojných priestoroch Hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku. A tanečníci v tom istom čase zaberali priestor neďalekej reštaurácie, kde mali možnosť spoločne si posedieť v priateľskej atmosfére a nadviazať vzájomné kontakty.“ dodala Eva Ohraďanová k atmosfére aktuálneho ročníka.

Nádej baletu 2019, workshop, foto: Wallace Matthew Wainhouse

Ako sa vyvíja záujem o účasť na tejto súťaži?

,,Záujem o súťaž je rôzny. V prvom ročníku sme mali prihlásených len konzervatoristov v sólových kategóriách. V druhom ročníku sme súťaž rozšírili o kategórie súborov, ktoré vo svojej tvorbe spracovávajú pohybový materiál klasického tanca, pričom záujem vtedy prejavili len súbory z Českej republiky. V aktuálnom (treťom) ročníku sme evidovali menší pokles záujmu zo strany konzervatórií, zvýšil sa ale záujem o amatérsku kategóriu, v ktorej sme v tomto roku mali už aj dva súbory zo Slovenska. Medzinárodný rozmer súťaže sa nám stále darí udržiavať vďaka blízkosti národov z Čiech a Slovenska. Pre budúci ročník máme prísľub z viacerých krajín. Verím, že sa tak aj stane. Súťaž takto špecificky zameraná je totiž závislá nielen od záujmu, predovšetkým však od miery talentu jednotlivých súťažiacich. Uvidíme teda, kde a koľko talentov sa „urodí“ v budúcnosti.“

www.nadej-baletu.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár