Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

4. januára 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková sa po prvýkrát predstavia po boku telies Slovenskej filharmónie

Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, zdroj foto: SF
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Vo štvrtok a piatok 17. a 18. januára 2019, budú koncerty Slovenskej filharmónie patriť dvom českým géniom – skladateľovi Antonínovi Dvořákovi a básnikovi Karlovi Jaromírovi Erbenovi. Na programe je kantáta pre sóla, zbor a orchester Svatební košile v podaní troch sólistov, Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Rastislava Štúra. Koncert s tým istým programom a obsadením zaznie po bratislavskom uvedení v Slovinsku.

(reklamný článok dodala SF)

Na prvej januárovej symfonicko-vokálnej dvojici koncertov sa po boku Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (hosťujúci zbormajster Jaroslav Brych), predstavia traja vokálni sólisti – vynikajúca česká sopranistka Kateřina Kněžíková, vo svete stále žiadanejší basbarytonista Adam Plachetka, sólista Viedenskej štátnej opery a popredný slovenský tenorista Ľudovít Ludha, sólista Opery SND. Pre Adama Plachetku a Kateřinu Kněžíkovú to bude zároveň prvé účinkovanie po boku Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru.

Na programe koncertu zaznie Dvořákova kantáta pre sóla, zbor a orchester Svatební košile, op. 69 na text rovnomennej balady Karla Jaromíra Erbena zo zbierky Kytice v naštudovaní stáleho hosťujúceho dirigenta Slovenskej filharmónie Rastislava Štúra.

Dielo Svatební košile komponoval Antonín Dvořák na objednávku hudobného festivalu v Birminghame. Vydaná bola vydavateľstvom Novello roku 1885. Pred uvedením v Anglicku (1885) dielo zaznelo dvakrát v Plzni. Po úspešnej anglickej premiére pod taktovkou Antonína Dvořáka bolo uvedené v mnohých ďalších mestách – Milwaukee, Edinburgh, Londýn, v Glasgowe, Boston… Návštevníci bratislavského koncertu môžu prežiť zhudobnenú Erbenovu baladu umocnenú výkonmi telies Slovenskej filharmónie a triom vynikajúcich sólistov. Koncerty 17. a 18. januára 2019 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie začnú o 19.00 h.

Koncert Slovenskej filharmónie, foto: Ján Lukáš

Kantáta Svatební košile Antonína Dvořáka zaznie v tom istom obsadení v Slovinsku, kde naše telesá odcestujú na umelecký zájazd. Koncert v Ľubľane, Cankarjev Dom, sa uskutoční v nedeľu 20. januára 2019 o 20.00 h.

Viac informácii o koncertoch Slovenskej filharmónie nájdete na www.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstová, SF

PR článok

FB udalosť koncertu

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...