Adam Plachetka prichádza do bratislavskej Reduty s programom Mozart gala

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Agentúra Kapos pozýva na ďalší koncert z cyklu s názvom Svetové operné hviezdy, kde sa 6. novembra 2017 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie predstaví mladý český basbarytonista Adam Plachetka, ktorý okrem svojej domovskej scény – Viedenskej štátnej opery, účinkuje aj na ďalších popredných svetových operných scénach. Na svojom prvom bratislavskom sólovom koncerte sa predstaví v programe s názvom Mozart gala spolu s Hilaris Chamber Orchestra a pod taktovkou Zdeňka Klaudu.

(reklamný článok)

Agentúra Kapos, na čele s Jánom Koreckým zorganizovala v Bratislave od roku 2011 viac ako dve desiatky operných koncertov, prostredníctvom ktorých mali milovníci opery na Slovensku jedinečnú príležitosť spoznať a vypočuť si umelcov svetovej opernej scény. Medzi účinkujúcimi nechýbali ani zvučné mená slovenských umelcov pôsobiacich na medzinárodných javiskách. Koncerty sú uvádzané v dvoch cykloch – Svetové operné hviezdy a Veľké slovenské hlasy. Zaujímavosťou koncertov agentúry Kapos sú nielen zvučné mená interpretov, ale aj pútavá dramaturgia.

Adam Plachetka,
foto: Ilona Sochorová

Ďalší koncert v rámci cyklu Svetové operné hviezdy sa uskutoční v pondelok 6. novembra 2017 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, kde sa predstaví mladý český basbarytonista Adam Plachetka, pre ktorého je to prvý sólový koncert v Bratislave. Sprevádzať ho bude slovenský Hilaris Chamber Orchestra, ktorý bude dirigovať český dirigent Zdeněk Klauda. Program s názvom Mozart gala zaznel už vo viacerých mestách, teraz vďaka agentúre Kapos, zavíta aj do Bratislavy. ,,Tento program je pro Bratislavu sestaven nově. Samozřejmě některé árie například z Dona Giovanniho, Figarovy svatby nebo Così fan tutte jsem zpíval už hodněkrát v opeře i na koncertch, ale dvě koncertní árie budou mít v mém podání v Bratislavě premiéru. Program jsme poskládali s dirigentem Zdeňkem Klaudou právě i s ohledem na to, aby byl něčím výjimečný.“, uviedol v rozhovore pre Opera Slovakia Adam Plachetka, pre ktorého zohráva Mozart v jeho speváckej kariére dôležitú rolu. Celý rozhovor si prečítate tu: Adam Plachetka nielen o blížiacom sa bratislavskom koncerte Mozart gala

Adam Plachetka

Rodák z Prahy Adam Plachetka je absolventom Pražského konzervatória a HAMU. Roku 2005 debutoval Plachetka v Národnom divadle v Prahe. V nasledujúcich rokoch tam naštudoval postavy: Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Così fan tutte). Od septembra 2010 je Adam Plachetka stálym členom súboru Viedenskej štátnej opery. Od debutu v role Schaunarda (La bohéme) sa tam objavil okrem iného ako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L’elisir d’amore), Figaro (Le nozze di Figaro), Guglielmo (Così fan tutte), Publio (La clemenza di Tito), Mustafá (L`Italiana in Algeri) alebo Alidoro (La Cenerentola).

W. A. Mozart: Figarova svadba, Viedenská štátna opera, 2017,
Adam Plachetka (Figaro),
foto: Michael Pöhn

Napriek mladému veku má Adam Plachetka široký medzinárodný záber: Salzburger Festspiele, Bayerische Staatsoper v Mnichove, Pražská jar, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, Musikverein vo Viedni, Festpielhaus Baden-Baden, Glyndebourne Festival, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíne, Carnegie Hall v New Yorku, Teatro alla Scala v Miláne, Wigmore Hall v Londýne, Metropolitan Opera v New Yorku a Lyric Opera v Chicagu.

Adam Plachetka nahrával pre Arte, Arthaus Musik, Capriccio, Českú televíziu, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Nibiru, Orfeo, ORF, Supraphon a Unitel Classica.

Vystupuje pod taktovkou dirigentov ako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann alebo Franz Welser-Möst.

Svetové operné hviezdy
Adam Plachetka: Mozart gala
Koncert agentúry Kapos v rámci cyklu Svetové operné hviezdy
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
6. novembra 2017

Adam Plachetka, barytón
Zdeněk Klauda, dirigent
Hilaris Chamber Orchestra

program koncertu

WOLFGANG AMADEUS MOZART
(1756 – 1791)

predohra k opere Die Zauberflöte (Čarovná flauta)
Ein Mädchen oder Weibchen, ária Papagena z 2. dejstva opery Čarovná flauta
predohra k opere La finta giardiniera (Záhradníčka z lásky)
Con un vezzo all’Italiana, ária Roberta z 2. dejstva opery Záhradníčka z lásky
predohra k baletu Les petits riens
Un bacio di mano
, ária
(Mozartova vložky do opery Le gelosie fortunate od Pasquala Anfossiho)
predohra k opere Così fan tutte
Rivolgete a lui lo sguardo, ária Guglielma z 1. dejstva opery Così fan tutte
Donne mie, le fate a tanti, ária Guglielma z 2. dejstva opery Così fan tutte

*** prestávka ***

predohra k opere Idomeneo, il Re di Creta
Mentre ti lascio, oh figlia
, ária
predohra k opere Le nozze di Figaro (Figarova svadba)
Non piu andrai, ária Figara z 1. dejstva opery Le nozze di Figaro
Hai gia vinta la causa…Vedro mentr’io sospiro

recitatív a ária Grófa Almavivu z 3. dejstva opery Le nozze di Figaro
predohra k opere Don Giovanni
Deh, vieni alla finestra, canzonetta Donna Giovanniho z 2. dejstva opery Don Giovanni
Meta di voi qua vadano
, ária Donna Giovanniho z 2. dejstva opery Don Giovanni
Madamina, il catalogo è questo, ária Leporella z 1. dejstva opery Don Giovanni

www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

linky

www.adamplachetka.com

www.klauda.cz

www.hilarisorchestra.com

video

Opéra Comédie, Montpellier (2012)

Ukážka z koncertu Pocta Jarmile Novotnej (2014)

Salzburger Festspiele (2015)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár