Adoremus a Warchalovci uvedú v Bratislave Prostonárodnú vianočnú omšu zo zbierky Andreja Kmeťa

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Po roku opäť prichádzajú umelecké telesá Adoremus a Warchalovci 26. decembra 2018 o 15 hod. do Katedrály sv. Martina v Bratislave, aby svojim tradičným koncertom priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Hosťami programu budú tenoristi Miroslav Dvorský a Ján Babjak.

(reklamný článok)

Koncert predstavuje Pastorálnu omšu, vianočné a pastorálne piesne zo zbierky Andreja Kmeťa ,,Prostonárodné vianočné piesne“ v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester. ,,Táto vzácna zbierka zostavená Kmeťom v 60. rokoch 19. storočia ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Je významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky. V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc  – známe Concerto grosso g mol  č. 8 op. 6  Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho“ uviedol Jozef Vrábel, manažér zboru Adoremus a dodáva ,,Návštevníci koncertu sa môžu tešiť aj výberu piesní z vianočného slovenského klenotu – Vianočnej omše Radostná zvesť Jozefa Halmu ako i jeho známej a obľúbenej hymnickej piesni Kráľovná nebies, ktorá bola premiérovaná práve pred 40 rokmi, no stále je aktuálna, pre svoje  posolstvo a melodickosť  vždy „chytí“ poslucháča za srdce.

Slovenský spevácky zbor Adoremus

Halmová tvorba bude zastúpená aj jeho skladbou Sancta Maria. Skladba má pôsobivý rytmus, ktorý k latinským slovám Ave Maria padne ako uliaty a má v sebe kus talianskeho temperamentu.Pieseň je komponovaná v štýle romantizmu, avšak hudba je nadčasová. Na koncerte skladby zaznejú v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester. Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni. ,,Dramaturgia Vianočného koncertu ponúka preto pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša.“ uvádza Jozef Vrábel.

Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc. Vianočná hudba interpretované v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok a zaiste obohatí Vaše prežívanie sviatočného dňa.

Slovenský komorný orchester,
foto: Ján Lukáš

Program Vianočného koncertu zaznie v interpretácii speváckeho zboru Adoremus, ktorý bol založený v roku 1992 s orientáciou na sakrálnu tvorbu, pod umeleckým vedením dirigenta Dušana Billa. Držiteľ niekoľkých ocenení a úspešný slovenský zástupca na rôznych medzinárodných festivaloch úzko spolupracuje s ďalším naším významným súborom – Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, ktorého členovia sa predstavia na vianočnom koncerte pod vedením Ewalda Danela.

,,Prostonárodnú vianočnú omšu premiérovo bude vysielať RTVS v sviatočnom vysielaní na Dvojke 25. decembra 2018 o 11:40. Hudobný program je štylizovanou kompozíciou sakrálnej hudby a výtvarného umenia. Spojenie vianočnej hudby a ilustrácií vzácnych umelecko-historických sakrálnych pamiatok dáva programu historický a duchovný rozmer, prináša nevšedný umelecký zážitok a zaiste divákom obohatí prežívanie sviatočného dňa., dodal Jozef Vrábel.

Vianočný koncert Adoremus a Warchalovci
Katedrála sv. Martina v Bratislave
26. decembra 2018 o 15:00

Účinkujú

Ewald Danel, dirigent
Dušan Bill, zbormajster

Miroslav Dvorský, tenor
Ján Babjak, tenor

Členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala
Slovenský spevácky zbor ADOREMUS

Predpredaj vstupeniek je v sieti TICKETPORTAL

Informoval: Jozef Vrábel, Adoremus

PR článok

www.adoremus.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár