Advent a sviatočné koncerty v bratislavskej Redute

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V 68. sezóne Slovenskej filharmónie  sú pripravené viaceré sviatočné podujatia v Koncertnej sieni a Malej sále. Nechýba Silvestrovský a Novoročný koncert.

utorok 6. decembra o 19.00 h odštartuje rad sviatočných koncertov Mikulášsky koncert súboru pre starú hudbu Solamente naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom. Jeho členovia v Malej sále SF predstavia nový projekt pod názvom Pastorella – hudba vianočného obdobia 18. a 19. storočia na Slovensku. Vianočná pastorela sa pestovala v období od konca 17. až do 19. storočia. Autormi pastorálnej hudby, uvádzanej počas vianočných sviatkov – od Štedrého večera  do sviatku Troch kráľov boli rehoľníci a svetskí skladatelia. Zhudobňovali v nich texty s tematikou narodenia Ježiša Krista. Pre pastorely z nášho územia je typický výrazný vplyv ľudovej hudby. Novou zbierkou pokračuje neúnavná aktivita umeleckého vedúceho Miloša Valenta v oblasti oživovania hudobných prameňov z územia Slovenska. Pastorella je v poradí šiestou hudobno-historickou zbierkou, ktorá znie v originálnej a autentickej interpretácii súboru Solamente naturali. Koncert bude zároveň živou prezentáciou rovnomenného CD, ktoré v týchto dňoch vyšlo vo vydavateľstve Pavian Records. Koncert v bratislavskej Redute sa začne o 19.00 h. KONCERT v Bratislave JE VYPREDANÝ, uskutoční sa aj v iných slovenských mestách – v stredu 7. decembra o 20.00 v trnavskom Kostole Sv. Jakuba, v piatok 9. decembra o 18.00 v Evanjelickom  kostole na Lazovnej ul. v Banskej Bystrici a v pondelok 12. decembra o 19.00 v žilinskom Dome umenia Fatra.

CD Pastorella, Solamente naturali, 2016

CD Pastorella, Solamente naturali, 2016

Počas tohtoročného adventu bude hosťom prvej decembrovej symfonickej dvojice 8. a 9. decembra slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. Po boku Slovenskej filharmónie a stáleho hosťujúceho dirigenta Rastislava Štúra si v jeho interpretácii vypočujeme Koncert pre husle a orchester D dur op. 35 Piotra Iľjiča Čajkovského. Program doplnia  Tri časti z baletu Luskáčik a v druhej polovici večera Metamorfózy Eugena Suchoňa. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Dalibor Karvay foto Vladimir Yurkovic

sobotu 10. decembra pozýva SF do bratislavskej Reduty všetky deti. Na programe je druhý rodinný koncert, ktorý bude moderovať znalec hudby Martin Vanek. Koncert s názvom Hudobná prechádzka storočiami zaznie v interpretácii Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel). Na záver koncertu nebude chýbať obľúbená tombola. Rodinný koncert sa začne o 16.00 h.

nedeľu 11. decembra pokračuje v Malej sále Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester druhým koncertom cyklu SKO. Na programe zaznejú diela Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Franza SchubertaRoberta Fuchsa. Ako sólista nedeľného popoludnia vystúpi violončelista a člen komorného orchestra Andrej Gál, ktorý sa predstaví v Sonáte a mol ,,Arpegionne“ D.821, úprava pre violončelo a orchester Franza Schuberta. Koncert sa začne o 16.00 h.

utorok 13. decembra pozýva SF do Malej sály priaznivcov klavírnych recitálov. Tentokrát si návštevníci koncertu vypočujú umenie japonského klaviristu, víťaza viacerých medzinárodných súťaží Takashi Yamamota, ktorý sa v roku 2012 predstavil s orchestrom SF na turné v krajine vychádzajúceho slnka. Do programu v Malej sále  si umelec vybral diela Fryderyka Chopina.

Takashi Yamamoto, foto: Marco Borggreve

Takashi Yamamoto,
foto: Marco Borggreve

Vo štvrtokpiatok 15.16. decembra sa Takashi Yamamoto predstaví po boku orchestra Slovenská filharmónia. Pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského uvedie Koncert pre klavír a orchester č. 3 c mol, op. 37 Ludwiga van Beethovena. Vo svetovej premiére zaznie dielo Magnificat slovenského skladateľa Jána Zimmera, ktorého nedožité 90. narodeniny si pripomíname v tomto roku. Druhá decembrová dvojica má dvoch hosťujúcich sólistov. V Symfónii č. 3 c mol , op. 78 Organovej Camilla Saint–Saënsa sa predstaví český organista Aleš Bárta.

V nedeľu 18. decembra je pre priaznivcov organovej hudby pripravený Organový recitál. Sólistom prvého z nich bude Rakúšan Florian Pagitsch profesor organovej hry na Hoschule für Musik und darstellende Musik vo Viedni. Koncert sa začne o 16.00 h.

Tradičné Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) a  Bratislavského chlapčenského zboru (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková, Gabriel Rovňák ml.) spestria v tejto  koncertnej sezóne dvaja sólisti opery SND  Eva Hornyáková, sopránPavol Remenár, barytón. Za dirigentským pultom bude stáť stály hosťujúci dirigent SF Rastislav Štúr. Vo vianočne ladenom programe nebude chýbať zmes vianočných kolied. Koncerty sa uskutočnia v utorok 20., stredu 21. a vo štvrtok 22. decembra. KONCERTY SÚ VYPREDANÉ.

Pre mimoriadne veľký záujem návštevníkov o VIANOČNÉ KONCERTY,  SF doplnila do programu VEREJNÚ GENERÁLKU, ktorá sa uskutoční v utorok 20. decembra o 10.00 h v Koncertnej sieni SF.

Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF za 10 a 8 €.

Pre študentov, dôchodcov a ZŤP so 40% zľavou.

Rastislav Štúr, Slovenská filharmónia, Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Ján Lukáš

Rastislav Štúr, Slovenská filharmónia, Bratislavský chlapčenský zbor,
foto: Ján Lukáš

Slávnostné koncerty vyvrcholia na Silvestra a Nový rok. Oba zaznejú v interpretácii  Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. Sólistom bude koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička. Silvestrovský koncert sa začne o 16.00 h. Novoročný koncert v nedeľu  1. 1. 2017 sa začne o 19.00 h. KONCERTY SÚ VYPREDANÉ

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár