Adventný, Vianočný a Trojkráľový koncert Hilaris Chamber Orchestra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pre veľký záujem v minulom roku sa rozhodli členovia mladého ambiciózneho telesa Hilaris Chamber Orchestra opäť zorganizovať koncert v adventno-vianočnom duchu v reprezentatívnych priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave.

(reklamný článok Hilaris Chamber Orchestra)

V podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením lídra a zakladateľa HCO Alana Vizváryho zaznejú barokové diela velikánov – J.S. Bacha, A. Vivaldiho či A. Corelliho. Jedným z diel bude aj slávne Vianočné concerto grosso g mol op. 6 č. 8 od talianskeho barokového skladateľa Arcangela Corelliho, ktorý bol rovnako ako Antonio Vivaldi husľovým virtuózom. Sólistom HCO bude tentoraz violončelista Lukáš Polák z Prahy, člen Škampa quartet. Okrem Lukáša Poláka, ktorý pravidelne spolupracuje s orchestrom HCO od roku 2014, budú sólistami barokového večera aj koncertný majster Alan Vizváry a tiež stáli členovia HCO – violončelistka Katarína Zajacová a huslisti Radomír CikatricisAnežka Kara.

Alan Vizváry, foto: Hilaris Chamber Orchestra

Adventný koncert HCO sa uskutoční v nedeľu 24. novembra o 18:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. ,,O minuloročný vianočný koncert Hilaris Chamber Orchestra bol taký záujem, že sa musel kvôli vypredaným vstupenkám v priebehu jedného mesiaca pridávať druhý koncert v jedeň deň, aby bol uspokojený dopyt divákov. Adventný koncert je organizovaný bez akejkoľvek sponzorskej alebo grantovej pomoci.“ uviedla Anežka Kara-Drmolová z HCO.

Vstupenky v hodnote 15 eur je možné zakúpiť v sieti Ticketportal. Na mieste hodinu pred koncertom bude možné zakúpiť vstupenky v cene 20 eur.

Obľúbený koncertný cyklus ,,Serenády pre radosť vášeň pre hudbu“ sa bude konať 16. 12. o 19.00 už po štvrtýkrát v priestoroch Moyzesovej siene na nábreží Dunaja, tentokrát s podtitulom „VIANOČNÉ PREKVAPENIE“. ,,Vzácnymi hosťami koncertu Hilaris Chamber Orchestra budú klaviristka Aleksandra Mikulska z Poľska a dirigent i flautista Kaspar Zehnder zo Švajčiarska. Tento rok si pripomíname 170. výročie úmrtia poľského virtuóza Fryderika Chopina a preto si budú môcť poslucháči vypočuť v podaní víťazky Chopinovej súťaže Chopinov klavírny koncert f mol č. 2 na koncertnom krídle Bӧsendorfer, ktorý bude zapožičaný z Viedne.“ predstavila adventný koncert Anežka Kara-Drmolová z HCO.

V tento sviatočný večer zaznejú aj ďalšie romantické diela ako Serenáda pre sláčikový orchester e mol op. 20 od Edwarda Elgara či Divertimento preludio od slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha, kde bude sólistom Alan Vizváry. Viedenský klasicizmus bude zastúpený symfóniou č. 94 G dur „Prekvapenie“ od Josepha Haydna, ktorú pre komorné zoskupenie upravil Haydnov priateľ Johann Peter Salomon. Od flauty bude dirigovať slávnu Haydnovu symfóniu popredný švajčiarsky flautista a dirigent Kaspar Zehnder. Na divákov čaká na konci koncertu aj „Vianočné prekvapenie“.

Kaspar Zehnder, foto: Guy Perrenoud

Vstupenky v hodnote 10 eur je možné zakúpiť v sieti Ticketportal. Hodinu pred koncertom na mieste budú vstupenky k dispozícii v cene 15 eur.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, grantový program Ars bratislavensis, Hudobný fond, Mestská časť Bratislava – Staré mesto a firma Bӧsendorfer vo Viedni. Mediálnymi partnermi sú portál Moja kultúra SK, časopis in.ba – informačný magazín Bratislavy a Poľský inštitút v Bratislave.

Spolupráca Hilaris Chamber Orchestra s poľskou klaviristkou Aleksandrou Mikulskou a švajčiarskym dirigentom Kasparom Zehnderom začala pred rokom a pol na festivale Murten Classics 2018 vo Švajčiarsku, kde slovenský súbor HCO pravidelne s úspechom hosťuje. Anežka Kara-Drmolová cituje z kritiky spomínaného koncertu so Chopinovým klavírnym koncertom f mol č. 2 vo švajčiarskych novinách Der Murtenbieter, ktorý budú môcť v decembri zažiť aj bratislavskí poslucháči: … „Aleksandra Mikulska dokázala v prvej časti „maestoso“ jemný cit pre začínajúci sa inšpiratívny a intenzívny dialóg s orchestrom… Kaspar Zehnder viedol hudobníkov v tejto striedavej hre medzi sólovým partom a orchestrom v silne dynamicky vyjadrenej stope diela… V medzinárodnom meradle je Aleksandra Mikulska, klaviristka interpretujúca Chopina, oceňovaná ako umelkyňa, ktorá dokáže diela znovu oživiť v duchu skladateľa. Aj v tretej časti „allegro vivace“ dosiahli sólistka s orchestrom dokonalý súlad… Pod vedením Alana Vizváryho predviedol Hilaris Chamber Orchestra divertimentá D dur, B dur a F dur pre sláčikový orchester Wolfganga Amadea Mozarta. Orchester tu dokázal vysokú hráčsku aj inštrumentálnu kompetenciu.“

Aleksandra Mikulska, zdroj: Piano Inforum

Po minuloročných dvoch trojkráľových koncertoch HCO v roku 2019 sa v Bratislave uskutoční opäť koncert v štýle novoročnej viedenskej tradície v komornom duchu. Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho pripravil pre bratislavské publikum Trojkráľový koncert, ktorý sa uskutoční v pondelok 6. januára 2020 o 18.00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Program koncertu, ktorého podtitul je „Večer Straussových valčíkov“ tvoria valčíky a polky dynastie Straussovcov.

,,Trojkráľovým sviatkom sa končí obdobie Vianoc a začínajú sa Fašiangy. Dynastia Straussovcov vo Viedni spolu vytvorila kultivovanú a vznešenú hudobnú zábavu. Ich valčíky, polky, štvorylky a galopy sú dodnes obdivované na celom svete vďaka mnohým generáciám hudobníkov viedenskej školy, ktorí ich interpretáciu doviedli do dokonalosti. K nim patrí aj huslista Alan Vizváry. Je žiakom legendárneho koncertného majstra Viedenskej filharmónie Gerharta Hetzela a jeho dlhoročné účinkovanie na viedenských pódiách z neho robí zasväteného interpreta tejto hudby.“ dodala Anežka Kara-Drmolová.

Vstupenky v hodnote 15 eur je možné zakúpiť v sieti Ticketportal. Na mieste hodinu pred koncertom bude možné zakúpiť vstupenky v cene 20eur.

Viac informácií o Hilaris Chamber Orchestra nájdete na www.hilarisorchestra.com a Facebooku HCO.

Informovala: Anežka Kara-Drmolová, HCO

PR článok

video

W. A. Mozart: Le Nozze di Figaro

ukážka z Trojkráľového koncertu HCO 2019

ukážka z Vianočného koncertu HCO 2019

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár