Ako dvaja Slováci dobyli Rím

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
15. až 19. novembra 2011 sa v Ríme konala jedna z najväčších svetových speváckych súťaží Musica Sacra, venovaná sakrálnej hudbe. Prvýkrát v histórii súťaže malo zastúpenie aj Slovensko. Mladý basbarytón z východného Slovenska Peter Kellner spolu so svojou klaviristkou Júliou Grejtákovou (korepetítorkou Opery v Košiciach), získal na tejto prestížnej súťaži hneď 2. miesto. Na túto ,,medailovú“ priečku sa prebojoval spomedzi 117 účastníkov, 65 semifinalistov a 13 finalistov.

Je to neočakávaný úspech pre Petra Kellnera, taktiež pre jeho pedagóga Michala Adamenka z košického Konzervatória, ktorý Petra sprevádzal aj v Ríme. Ale nielen Peter bol úspešný. Klaviristka Júlia Grejtáková po prvom vystúpení bola oslovená, aby nahradila indisponovanú taliansku klaviristku a s okamžitou platnosťou doprevádzala cca 22 spevákov až do konca súťaže. Samozrejme bez akejkoľvek predošlej prípravy, tzv. z listu. Po 30 minútach pauzy na zhromaždenie notového materiálu súťaž pokračovala už so sprievodom Júlie Grejtákovej.

Kultúrna misia našej klaviristky sa tak skončila na finálovom galakoncerte, po ktorom dostala oficiálnu ponuku, aby sa stala hlavnou korepetítorkou tejto veľkej súťaže v Ríme. Po celý čas stáli pri našich umelcoch veľvyslanci Jozef Dravecký (Vatikán) a tiež Mária Krásnohorská (Taliansko). Za ich obrovskú pomoc pri účasti na tejto súťaži sa im umelci odmenili koncertom na ambasáde s názvom Jesenná harmónia, ktorý sa konal 21. novembra 2011.

Prajeme teda úspešnému spevákovi a jeho klaviristke veľa úspechov v budúcnosti. Stali sa kultúrnymi veľvyslancami našej republiky a tak prispeli k jej zviditeľneniu.

Po galakoncerte na posedení u veľvyslankyne, 2011, zľava Michail Adamenko, Júlia Grejtáková, Peter Kellner, Mária Krásnohorská (slov. veľvyslankyňa v Taliansku) a Jozef Dravecký (slov. veľvyslanec vo Vatikáne). foto: súkr. archív Petra Kellnera

Peter Kellner, basbaryton (1990)

Študent Konzervatória v Košiciach, v triede Paedr. Michaila Adamenka. Stal sa absolútnym víťazom medzinárodnej speváckej súťaže Pražský pěvec a taktiež Absolútnym víťazom súťaže Slovenských konzervatórií. Ceny si odniesol aj z medzinárodných súťaží vo Vrábloch a Olomouci. V sezóne 2010/2011 naštudoval v Štátnom divadle Košice postavu Antonia v Mozartovej opere Figarova svadba, a taktiež spoluúčinkoval na prevedení Beethovenovej Omše C dur. Medzi jeho ďalšie dôležité vystúpenia patrí účinkovanie s orchestrom Štátnej filharmónie Košice v rokoch 2010 a 2011. Naštudoval postavu Dulcamaru v Donizettiho opere Nápoj lásky v Štátnej opere v Banskej Bystrici.

Aké ste mali pocity po vyhlásení výsledkov?

Keď prečítali moje meno na druhom mieste, nemohol som uveriť, keďže poväčšine som bol zvyknutý na čestné uznania, alebo ani to. Až v Čechách som prerazil na medzinárodných súťažiach Pražský pěvec a Súťaži duchovnej hudby v Olomouci. Okrem víťazstva na súťaži slovenských Konzervatórií sa mi na Slovensku veľmi nedarilo. Som veľmi rád a za všetko vďačím svojmu pedagógovi Michalovi Adamenkovi, ktorý ma pripravuje a v Ríme ma aj sprevádzal. Ďakujem aj svojej korepetítorke za to, že mi o tejto súťaži povedala a naviedla ma na túto myšlienku, ale aj za to, že celú cestu odšoférovala do Ríma vlastným autom tam aj späť. Ďakujem za podporu Hudobnému centru, ktoré ma podporí usporiadaním koncertu.

Peter Kellner s rodičmi v Ríme, 2011, foto: súkr. archív Petra Kellnera

Aké sú vaše najbližšie plány?

Moje ďalšie plány sú v prvom rade dokončiť Konzervatórium a keďže súčasťou výhry sú okrem finančnej výhry aj koncerty v Taliansku v zoskupení Celeste Armonia, ďalšia spolupráca na projektoch sakrálnej hudby, napr. Rossiniho Petite messe solennelle, budem sa pravdepodobne uberať týmto smerom.

Júlia Grejtáková, klaviristka

Narodila sa, žije a pracuje v Košiciach. Študovala na Konzervatóriu v Košiciach u prof. Ludmily Kojanovej, pokračovala v štúdiách na VŠMU v Bratislave, v odbore hudobná dramaturgia a zborové dirigovanie. Od roku 1990 pôsobí na Konzervatóriu ako pedagóg a korepetítor speváckeho oddelenia. V roku 2003 vyhrala konkurz na miesto hlavného korepetítora v opere Štátneho divadla v Košiciach, kde pôsobí dodnes. Okrem hlavných zamestnaní pravidelne koncertne spolupracuje s mnohými opernými spevákmi nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Často sprevádza operných spevákov na významných medzinárodných speváckych súťažiach. Pravidelne hosťuje aj v Štátnej opere v Banskej Bystrici, spolupracovala so Štátnym komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice, je stálou členkou dámskeho komorného tria Tenerezza. So sólistami a komornými telesami účinkuje nielen doma ale aj v zahraničí, napr. Taliansko, Maďarsko, Poľsko, Španielsko, Mexiko. Venuje sa aj výchovným koncertom pre mládež, je autorkou zaujímavých koncertných projektov ako napríklad Mosty Európy, Česko-slovenské operné nádeje atď.

Pani Grejtáková, aký bol pobyt v Ríme?

Išli sme do Ríma s tým, že si schuti zaspievame a popozeráme mesto vo voľnom čase, ale všetko sa obrátilo naruby nemali sme jediný voľný deň. Súťaž trvala 4 dni, od stredy do soboty. My sme mali prvé kolo – semifinále – nakoľko Peter je víťaz Pražského pěvca a mohol nastúpiť priamo do semifinále. Naše semifinále bolo určené na štvrtok 17. 11. 2011, keď bol na Slovensku štátny sviatok. Ale Taliani sa rozhodli že v ten budu štrajkovať a celý deň nechodila mestská doprava, tak sme sa nemohli do centra mesta dostať. Bývali sme priamo na ambasáde SR, ktorá je od centra asi 8 km. Ale keďže Slováci v ten deň nemuseli pracovať, nakoľko mali štátny sviatok, pán veľvyslanec pri Vatikáne Jozef Dravecký sa ponúkol, že nás odvezie. Tak nás vlastne štrajk neohrozil, ale ďalších súťažiacich áno. Alebo museli ísť taxíkom alebo dlho peši.

Peter Kellner, Júlia Grejtáková, Michail Adamenko v Ríme, 2011, foto: súkr. archív Petra Kellnera

Ako prebiehalo vaše prvé vystúpenie?

Prvé súťažné vystúpenie sme mali vo štvrtok poobede. Ihneď po našej árii z oratória Paulus – Mendelsohn Bartholdy, za mnou prišla riaditeľka súťaže, Daniela de Marco, či by som si trúfla s okamžitou platnosťou od teraz prevziať všetkých semifinalistov až do konca súťaže, spolu 22. Ďalších, 43 postúpilo z prvého kola, tie mala na starosti kórejska klaviristka ktorá už 4 roky na Musica Sacra doprevádza.

Prijali ste túto ponuku?

Keďže milujem výzvy, ponuku som prijala. Uvedomovala som si aké harakiri na sebe pácham, ale život praje pripraveným ako sa hovorí. A mne to život potvrdil. Po troch dňoch veľkého sústredenia, prebdených nocí, pretože sa jednalo v 80% o hru z listu v priamom prenose, som dostala ponuku stať sa od budúceho ročníka hlavnou korepetítorkou tejto svetovej súťaže. V porote bolo cca 9 porotcov, dirigenti, agenti, kňaz – skladateľ a zbormajster, odborník z Bach akadémie Stuttgart. Na stránke www.concorsomusicasacra.com je celá porota…už aj fotky víťazov tohto ročníka.

Koľko spevákov sa tohto roku na súťaži zúčastnilo?

Sumár súťaže – 117 spevákov z celého sveta, z toho prešlo do semifinále 65 – z nich 22 priamo, a do finále 13. Medzi nimi aj sólisti budapeštianskej opery, ktorých Peter Kellner zanechal za sebou.

Musica Sacra 2011, Peter Kellner so súťažiacimi, foto: súkr. archív Petra Kellnera

Bol čas na nejaký relax, prehliadku mesta?

Na prehliadku mesta sme čas nemali, niečo sme úchytkom videli vďaka p. Márii Draveckej, manželke veľvyslanca pri Vatikáne. S ňou sme navštívili Baziliku sv. Petra, vyhliadku Gianicolo, Piazza Navona a pár ďalších pamätihodností sme videli cestou v aute.

Ako ste sa rozlúčili s Rímom?

Súťaž sa skončila v sobotu, ale my sme ešte mali v nedeľu vystúpenie na slovenskej omši v kostole San Girolamo della Carita a v pondelok sme hrali koncert pre ambasádu s názvom Jesenná harmónia. Verím teda že sme dali o sebe a našej krajine vedieť, za čo nám boli vďační aj veľvyslanci – tak pri Vatikáne pán Dravecký, ako aj veľvyslankyňa SR v Taliansku p. Krásnohorská. Patrí im veľká vďaka za starostlivosť, akej sa nám od nich dostalo. Dala som si záväzok, že budúci rok, ktorý tam budem už pôsobiť ako ich korepetítorka donesiem zo sebou zo Slovenska ďalšie talenty, takže speváci… píšte volajte a faxujte, nájdite si na stránke podmienky a repertoár a spoločne im to tam zase raz ukážeme (smiech) takže na záver…Arrivederci Roma 2012!!!!!!!!!

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár