Alcina Georga Friedricha Händela po prvý raz na javisku košickej opery

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Operný súbor Štátneho divadla pripravuje druhú premiéry aktuálnej sezóny – v piatok 26. februára 2016 uvedie slávnu baroková operu Georga Friedricha Händela Alcina. Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní hosťujúceho dirigenta špecializujúceho sa na starú hudbu Mareka Štryncla a v réžii Lindy Keprtovej. V hlavných postavách sa predstavia domáci aj hosťujúci umelci. Pre viacerých zainteresovaných bude Alcina aj debutom v košickej opere.

Svetová premiéra opery Alcina sa konala 16. apríla 1735 v londýnskej Covent Garden. Libreto prepracoval neznámy autor podľa libreta k opere L’Isola di Alcina Riccarda Broschiho na námet eposu Ludovica Ariosta. Slovenská premiéra sa konala 4. júna 2004 v Opere SND a odvtedy ju neuviedlo žiadne operné divadlo na Slovensku. Dielo bude na javisku košickej opery uvedené po prvýkrát 26. februára 2016.

Georg Friedrich Händel, (1685 - 1759)

Georg Friedrich Händel,
(1685 – 1759)

Alcina je v poradí 34. Händlovou operou a písať ju začal vo februári 1735 ako čerstvý „päťdesiatnik“. „Podobne ako u niektorých predchádzajúcich opier sa aj tentoraz inšpiruje populárnou „rytierskou fantasy“ Zúrivý Roland (Orlando furioso) talianskeho renesančného básnika a dramatika Ludovica Ariosta. Príbeh rozpráva o krásnej, zmyselnej, no zákernej čarodejnici Alcine, ktorá vábi mužov na svoj „ostrov lásky“. Keď sa však svojich milencov nasýti, premieňa ich na zvieratá, kamene, stromy či morské vlny. Do jej osídiel padne aj bojovník Ruggiero, do ktorého sa Alcina prvýkrát úprimne zamiluje. Ruggierova snúbenica Bradamante sa však odhodlá k jeho vyslobodeniu, pripláva na ostrov, prezlečená za mladíka, do ktorého sa zahľadí Alcinina sestra Morgana… Láska Bradamante je napokon silnejšia než Alcinine čary i Morganine úklady. Čarodejkina moc sa zrúti, Ruggiero sa vráti k Bradamante a kliatby sú zbavené i všetky Alcinine obete,“ približuje dej opery dramaturg Peter Hochel. Ako dodáva, Alcina je spomedzi všetkých skladateľových ženských postáv azda najvýraznejšou. „Jej part skladateľ obdaroval šesticou skvostných, pozoruhodne kontrastných árií, v ktorých majstrovsky vystihol tak Alcinine rysy „ľudské“ i „čarodejnícke“, ako aj jej rozpoltenosť medzi nešťastnou, milujúcou ženou a ohrdnutou trestajúcou mocou. Psychologicky pozoruhodne stvárnené (a „vyvíjajúce sa“) sú však i party Ruggiera, Bradamante či Morgany. Ich ostro profilované árie obsahujú takisto nezvyčajné množstvo silných melódií, ba dokonca medzi nimi nachádzame aj dva z vôbec najväčších Händelových „hitov“: Ruggierovo pastorále „Verdi prati“ a Morganin jasavý spev „Tornami a vagghegiar“,“ hovorí Hochel.

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016, Mariana Hochelová (Morgana), Davide Maggioni (Oronte), foto: Joseph Marčinský

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
Mariana Hochelová (Morgana), Davide Maggioni (Oronte),
foto: Joseph Marčinský

Alcinu písal Händel v čase, keď v Londýne, ako zakladateľ už tretej „Royal Academy of Music“, zápasí s konkurenciou nového talianskeho operného domu založeného kráľovým synom a podporovaného šľachtou, do ktorého mu vďaka finančným možnostiam odlákali najlepších spevákov. „Alcina je nielen najvýraznejším a umelecky najkvalitnejším dielom, vytvoreným počas Händelovho pôsobenia v Covent Garden v rokoch 1734 – 37, ale aj jedným z jeho najväčších operných úspechov vôbec. Od premiéry 16. apríla 1735 sa do konca sezóny hrala až 18-krát a v novej sezóne mala ďalších päť repríz. V roku 1738 bola ešte dvakrát uvedená operným súborom v Braunschweigu, no potom sa, žiaľ, z divadelných scén i kultúrneho povedomia vytratila až do svojej „novodobej“ premiéry v Lipsku 14. júna 1928,“ približuje Hochel zaujímavý osud dnes už slávnej opery. Pre „štandardné“ zakotvenie diela v modernom repertoári urobila veľa najmä sopranistka Joan Sutherland, účinkujúca v hlavnej úlohe tak pri obnovenej anglickej premiére v marci 1957, ale debutujúca ňou vo februári 1960 i v benátskom Teatro La Fenice. „V tej istej produkcii sa Sutherland po prvýkrát predstavila aj v novembri 1960 v americkom Dallase, pri prvom vstupe Alciny na pôdu USA a nechýbala ani pri návrate diela na dosky Royal Opera House Covent Garden, po neuveriteľných 225 rokoch – 8. marca 1962,“ dodáva Hochel.

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016, D. Maggioni (Oronte), M. Lukáč Melisso, M. Havryliuk (Bradamante), A. Hollá (Morgana), foto: Joseph Marčinský

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
D. Maggioni (Oronte), M. Lukáč Melisso, M. Havryliuk (Bradamante), A. Hollá (Morgana),
foto: Joseph Marčinský

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016, Zbor Opery Štátneho divadla Košice, foto: Joseph Marčinský

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
Zbor Opery Štátneho divadla Košice,
foto: Joseph Marčinský

Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní českého dirigenta, violončelistu, zbormajstra, skladateľa a pedagóga špecializujúceho sa na interpretáciu starej hudby Mareka Štryncla, ktorý vníma Alcinu, v dobrom zmysle slova, ako barokovú ,,popovú“ operu. O práci v košickej opere, s ktorou spolupracuje po prvýkrát, pre Opera Slovakia povedal: ,,Hráči sú veľmi otvorení a ochotní urobiť, čo je potrebné. Prevádzka tohto divadla si vyžaduje dvojité obsadenie nie len sólistov na javisku, ale aj hráčov v orchestri, čo samozrejme nie je ideálna situácia. Pre vtlačenie pečate autentickosti je to o to náročnejšie, nie však nemožné.“ Po hudobnej stránke Alcinu vníma Marek Štryncl ako veľmi kvalitné dielo. ,,Musím povedať, že po remeselnej stránke je táto opera napísaná dokonale. Jej árie sú napísané tak dobre, že aj s jednoduchými prostriedkami dokážu vyčarovať niečo fantastické.  V tejto hudbe vidím úžasnú precíznosť a po každej stránke je to vyvážené hudobné dielo. Pre mňa osobne je úžasná skúsenosť pripravovať Alcinu ako celok. Scénicky navyše v Košiciach pôjde o moderné poňatie, takže je obrovské dobrodružstvo sledovať, ako sa tieto svety stretávajú.“ Celý rozhovor s Marekom Štrynclom si prečítate TU…

,,Napriek tomu, že nemáme historické kópie hudobných nástrojov, dokázali sme sa, myslím si, tej interpretácii priblížiť veľmi blízko, skúšky boli veľmi intenzívne,“ povedal na stretnutí s novinármi šéf košickej opery Karol Kevický. Výhodou bolo podľa neho aj to, že v orchestri je koncertný majster Peter Michálik, ktorý sa zaoberá starou hudbou a kolegom poskytol barokové sláčiky.

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016, foto zo skúšky, Linda Keprtová, Anna Manske, Michaela Várady, foto: Svjatoslav Dohovič

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
foto zo skúšky,
Linda Keprtová, Anna Manske, Michaela Várady,
foto: Svjatoslav Dohovič

Dielo pre košickú operu zinscenovala česká režisérka Linda Keprtová, ktorá pri svojom košickom debute v roku 2013 získala cenu divadelné DOSKY za najlepšiu réžiu opery Dialógy karmelitánok autora F. Poulenca. Okrem réžie, je aj autorkou scénickej výpravy Alciny.

,,Operu Alcina jsme se rozhodli s ředitelem košické opery  inscenovati již před několika lety. Byla zde poptávka po opeře z období baroka, jakožto za prvé, druhým činitelem byla samozřejmě i skutečnost, že opera Alcina patří mezi skvosty operní literatury. Alcina je pro inscenátory výzva, dárek, hmatatelná svoboda ve výkladu celého příběhu. Mantinely jsou velmi otevřené, svět fantazie zde může býti na prvním místě, stejně jako syrovost, pravdivost a křehkost ,,obyčejných“ lidských vztahů. Alcinu můžete vnímat mnohovrstevnatou optikou – právě proto,  že pojednává o člověku samotném. Rozhovor s Lindou Keprtovou nájdete TU…

V premiérovom košickom naštudovaní sa v hlavných postavách predstaví medzinárodné obsadenie a pre viacerých spevákov ako aj dirigenta Mareka Štryncla bude Alcina aj debutom v košickej opere.

Zbormajstrom je Lukáš Kozubík a kostýmy navrhla Danica Hanáková. Zoznámiť sa s týmto dielom ako aj s novou inscenáciou Štátneho divadla v Košiciach sa môžu čitatelia Opera Slovakia aj prostredníctvom záznamu z predpremiéroveho stretnutia košického Klubu priateľov opery. Dielo predstavil inscenačný tím a zazneli na ňom aj hudobné ukážky. Video nájdete TU…

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016, Aneta Hollá (Morgana), Lucie Kašpárková (Alcina), foto: Joseph Marčinský

G. F. Händel: Alcina, Opera ŠD Košice, 2016,
Aneta Hollá (Morgana), Lucie Kašpárková (Alcina),
foto: Joseph Marčinský

Georg Friedrich Händel Alcina

Georg Friedrich Händel: Alcina
Štátne divadlo Košice – opera
Premiéry 26. a 27. februára 2016

inscenačný tím

Hudobné naštudovanie: Marek Štryncl
Asistent dirigenta: Jan Novobilský
Réžia: Linda Keprtová
Scéna: Linda Keprtová
Kostýmy: Danica Hanáková
Generálbas: Agnesa Ferienčíková
Zbormajster: Lukáš Kozubík
Dramaturgická spolupráca:Peter Hochel
Asistent dirigenta: Jan Novobilský

osoby a obsadenie

Alcina: Lucie Kašpárková, Michaela Várady
Morgana: Mariana Hochelová, Aneta Hollá
Oronte: Maksim Kutsenko, Davide Maggioni
Ruggiero: Viera Kállayová, Anna Manske, Andrea Nemcová
Bradamante: Markéta Cukrová, Myroslava Havryliuk
Oberto: Viktória Norko-Marková, Maria Taytakova
Melisso: Marek Gurbaľ, Marián Lukáč

www.sdke.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠDKE

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár