Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

15. januára 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Alma Deutscher, malá telentovaná operná skladateľka

Alma Deutscher
Veľkosť písma
A
A
A
V októbri 2012 priniesli webnoviny článok o talentovanom sedemročnom dievčatku Alma Deutscher pod názvom V Mozartových stopách: Sedemročné dievča zložilo operu. Dnes deväť ročná Alma má za sebou viaceré úspechy, je autorkou rôznych skladieb ale aj svojej prvej opery The Sweeper of Dreams. V tomto začatom trende pokračuje naďalej a momentálne pracuje na ďalšej.

Prečítajte si pôvodný text Zuzany Zimmermannovej, ktorý priniesli webnoviny v roku 2012.

Alma Deutscher začala hrať na husliach ako trojročná, o rok neskôr už s prehľadom dokázala zahrať aj Händlove sonáty. Sedemročný talent má vlastný kanál na YouTube a tento rok zložil vlastnú operu.

Alma Deutscher
Alma Deutscher

Alma Deutscher, rodáčka z anglického Surrey, vie hrať na husliach i na klavíri a nedávno zložila vlastnú operu. Talentované dievčatko má pritom ešte len sedem rokov. „Napísať sonátu trvá dosť dlho,“ prezrádza malá školáčka, ktorá prvú kompozíciu zložila ako päťročná. „Bola som v izbe, hrala sa s bábikami a spievala si. Zrazu som si pomyslela: ‚Hm, to čo som práve dospievala, je pekné. Bola to krásna melódia,’“ spomína Alma na svoju tvorbu.

Na husliach začala hrať ako trojročná

Almin otec Guy, ktorý sa narodil v Izraeli, je uznávaný jazykovedec a vo voľnom čase rád hrá na flaute, mama Janie je výtvarníčka. Obaja sa zhodli, že Almin talent sa začal formovať veľmi skoro. Detské riekanky si pospevovala ešte pred tým, ako sa naučila poriadne rozprávať. Ako dvojročná dokázala pomenovať všetky noty na piane. „Na jej tretie narodeniny som jej kúpil malé detské husle ako hračku. Bola taká vzrušená, že celé dni len hrala a hrala, a tak sme sa rozhodli jej nájsť učiteľa. Po necelom roku už hrala Händlove sonáty,“ spomína Almin otec.

To už bol Almin talent taký zjavný, že sa rodičia rozhodli presťahovať z Oxfordu do Surrey, aby to mala ich dcéra bližšie do školy. Tu pravidelne navštevuje hodiny hry na klavír i husliach. Okrem toho sa rada hráva v záhrade alebo chodí na hodiny baletu, ale každý deň trávi aspoň päť hodín ponorená v hudbe. Rodičia ju však do ničoho nenútia. „Je to u nás dosť diskutovaná téma. Nechceme ju do ničoho tlačiť, na druhej strane ale vieme, že Alma zbožňuje obecenstvo,“ uviedol Guy.

Alma Deutscher s rodinou
Alma Deutscher s rodinou

Aj preto má na YouTube založené vlastné konto, na ktorom pribúdajú videá z jej vystúpení a rôzne domáce improvizácie. „Chcem, aby ľudia vedeli, ako hrám. Keď budem staršia, chcela by som komponovať ako Mozart, hrať na husliach ako Perlman a na klavíri ako Barenboim,“ prezradila Alma, ktorá má vo svojich plánoch úplne jasno. Jej videá si získali tisícky fanúšikov vrátane známeho komika, režiséra i moderátora Stephena Frya, ktorý sa snaží dosiahnuť, aby klasická hudba zaujala aj mladšie ročníky. Pod jedným z jej videí nechal malej umelkyni takýto odkaz: „Jednoducho úžasné. Alma Deutscher hrá svoje vlastné kompozície – nový Mozart?“

Medzi zverejnenými videami nechýba ani jej krátka opera The Sweeper of Dreams, ktorú Alma zložila tento rok (pozn.red. 2012) v rámci súťaže organizovanej Anglickou národnou operou. Alma bola najmladším účastníkom súťaže v celej histórii a jej opera len o vlások unikla víťazstvu. Hoci Alminým rodičom prirovnanie jej dcéry k Mozartovi imponuje, nechcú, aby sa vydala po rovnakej ceste. Almin otec ho prirovnal k malému cirkusantovi: „Cestoval po Európe, hral pre vojvodov a vládcov, niekedy dokonca so zakrytými očami. Skončilo to dobre, ale aj napriek úspechu sa vždy nájdu taký, ktorý to tak dobre nezvládnu.“

Alma Deutscher
Alma Deutscher

Hoci sú rodičia na Almu hrdí, na dcérinu budúcnosť sa pozerajú triezvo: „To, čo robí teraz, je určite podobne úžasné ako to, čo robil Mozart v jej veku. Čo to však hovorí o jej budúcnosti, uvidíme až neskôr.“

Toľko z textu Zuzany Zimmermannovej z roku 2012

Pozrite si toto talentované dievčatko v zaujímavých videách. Alma už ako sedemročná preukazovala cit pre detail, hudobnú frázu, vníma tématickú aj motivickú prácu, je veľmi talentovaná a muzikálna. Jej skladateľské pokusy začali už v jej štyroch rokoch, kedy začala skladať operné árie. Odvtedy už zložila hudbu pre klavír, husle, violu, sláčikové kvarteto a aj svoju krátku operu s názvom The Sweeper of Dreams. Malá skladateľka má podľa všetkého pred sebou veľkú kariéru, po zložení tejto opery pracuje na ďalšej, ktorej námet čerpá zo slávnej rozprávky o Popoluške.

Takmer 12 minútová opera Almy Deutscher: The Sweeper of Dreams

Video z januára 2014, kde vidíme malú Almu ako výbornú klaviristku

Interview s malou autorkou

Viac sa o tejto malej veľkej skladateľke dočítate na jej webovej stránke

www.almadeutscher.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: webnoviny.sk, almadeutscher.com

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...