Andrea Bocelli – klenot z Toskánska prichádza na Slovensko

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jeden z najpopulárnejších umelcov súčasného operného neba. Na svojom konte má nekonečný rad úspechov. V hudobnom svete dosiahol priam nevídanú vec – klasickú hudbu dostal na vrcholy popových hitparád. Taliansky spevák Andrea Bocelli mieri na Slovensko a vy ho môžete vidieť na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave už 19. novembra 2017.

(reklamný článok)

Jeho viac ako 25 ročnú kariéru sprevádza 15 štúdiových albumov popovej aj klasickej hudby, 3 Greatest hits albumy a 9 kompletných opier. Celosvetový predaj Bocelliho nahrávok presiahol astronomické číslo 80 miliónov. Jeden z najslávnejších talianskych spevákov súčasnosti, fenomenálny Andrea Bocelli navštívi Bratislavu tento rok, 19. novembra. Tenorista vystúpi v sprievode Českého národného symfonického orchestra (ČNSO) pod taktovkou Marcella Rota.

Na túto hudobnú udalosť sa organizátori chystajú už pol roka vopred. ,,Keďže Andrea Bocelli patrí k najväčším hudobným hviezdam, príprava koncertu v takom predstihu je bežnou záležitosťou. Spevákov tím musíme informovať aj o najmenších detailoch, napríklad ako sú rozmiestnené šatne, či zázemie na štadióne,” hovorí Lukáš Donoval z agentúry XL promotion, ktorá koncert organizuje.

Andrea Bocelli,
foto: Produkcia Andreu Bocelliho

Hviezda bez hviezdnych manierov?

Aj keď slovenskí organizátori koncertu roka sú zvyknutí plniť rôzne požiadavky hviezd, v prípade Andreu Bocelliho ich zatiaľ nič nezvyčajné neprekvapilo. ,,Tentoraz musíme dať špeciálny pozor na priestory, ktorými spevák bude prechádzať. Keďže je nevidiaci, budeme viackrát a často kontrolovať všetky chodby, po ktorých sa bude presúvať. Vytvoríme mu v rámci možností čo najväčší komfort,” pokračuje Donoval a dodáva: ,,Čakáme napríklad ešte na presnú špecifikáciu občerstvenia, ktorú nám zakaždým dodá tím daného speváka. Sami sme zvedaví, či uprednostní striktne iba taliansku kuchyňu, alebo nás požiada aj o čosi slovenské.”  

Klenot z Toskánska

Andrea Bocelli pochádza z malej toskánskej dedinky La Stera. Jeho silný záujem o hudbu sa prejavil už v mladom veku. Spevák síce nemá muzikantské korene, ale rodina ho vo výnimočnom talente podporovala. Po úspešnom ukončení špecializovanej školy pre nevidiacich sa Bocelli prejavil ako silná osobnosť. O zrak prišiel definitívne keď mal 12 rokov, čo mu však v budúcej speváckej kariére nezabránilo. Už ako 14-ročný ukázal veľký spevácky potenciál, keď vyhral svoju prvú spevácku súťaž so známou piesňou O Sole Mio. Napriek tomuto hudobnému úspechu sa Bocelli rozhodol študovať právo na univerzite v Pise a popritom si zarábal na živobytie spievaním v miestnych baroch. Neskôr sa na sympatického Taliana usmialo veľké šťastie. Jeho demo nahrávku si vypočul najslávnejší tenorista všetkých čias Luciano Pavarotti a to aj spolu s talianskou rockovou hviezdou Zuccherom. Zucchero pozval Boccelliho na svoje turné a spolu zaspievali pieseň Miserere. Jedným z jeho najväčších podporovateľov bola aj spomínaný Pavarotti.

Nominácia na Oscara a celosvetové úspechy

Sedem z jeho albumov dosiahlo prvú desiatku rebríčka Billboard 200. Album „Romanza“ sa stal najpredávanejším albumom talianskeho umelca v celej histórii vôbec. Prvou piesňou z tohto albumu bol legendárny duet so Sarah Brightman. Pieseň Time To Say Goodbye valcovala vrcholy hitparád po celej Európe a doposiaľ sa jej celosvetovo  predalo viac ako 12 miliónov kópií. Zároveň je  jednou z najpredávanejších piesní všetkých čias.

Bocelli je držiteľom ceny Golden Globe v kategórii „Najlepšia pôvodná pieseň“ za skladbu „The Prayer“ v animovanom filme Čarovný meč, ktorú naspieval so slávnou Celine Dion a tiež si vyslúžil  nomináciu na Oscara. V roku 1999 si odniesol nomináciu Grammy v kategórii Najlepší nový umelec. Od roku 2010 má svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy a v roku 1998 ho časopis People zaradil medzi 50 najkrajších ľudí sveta.

Nielen jeho charizmatické vystupovanie, ale najmä famózny hlas si môžete vychutnať už v novembri na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Vstupenky, ako aj bližšie informácie nájdete na stránke www.xl.sk.

Organizačné pokyny ku koncertu

Zdroj: XL promotion

PR článok

www.xl.sk

www.andreabocelli.com

poznámka redakcie: Viac informácii o Bocelliho kariére si prečítate v článku muzikologičky Lucie Laudoniu tu: Fenomén Andrea Bocelli mieša koktejl opery a popu

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár