Andrea Bocelli: Opera nás učí vnímať krásu, otvára srdce i myseľ

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Svetoznámy taliansky tenorista Andrea Bocelli už onedlho navštívi Bratislavu, aby 19. novembra 2017 v rámci svojho svetového turné odspieval ďalší sólový koncert, na ktorom vystúpi v sprievode Českého národného symfonického orchestra pod taktovkou Marcella Rota. Andrea Bocelli v rozhovore pre Opera Slovakia predstavil program bratislavského koncertu, vyjadril svoj silný vzťah k opernému umeniu, ktoré sa snaží prostredníctvom veľkolepých projektov priblížiť čo najširšiemu publiku, a prezradil aj svoje najbližšie plány.

Versione italiana

V novembri opäť zavítate do slovenskej metropoly. S akými pocitmi sa do Bratislavy vraciate?

Je pre mňa cťou stretnúť sa s vami opäť a s úprimným dojatím. Vraciam sa na Slovensko s radosťou, aby som sa znova zvítal s vaším publikom, ktoré ma už na predošlých koncertoch obdarilo vrúcnosťou, empatiou a veľkodušnosťou.

Andrea Bocelli,
zdroj: newyorkcitytheatre.com

Aký bude program vášho novembrového bratislavského koncertu?

Prvá časť bude prehliadkou majstrovských diel operného umenia. Môžete sa tešiť na árie, dvojspevy a zbory, ktoré pochádzajú z najslávnejších opier, akými sú Nabucco, Rigoletto, Lombarďania na prvej križiackej výprave, TrubadúrTraviata od Giuseppe Verdiho, ale tiež z Bohémy – či už z tej od Giacoma Pucciniho, alebo z rovnomennej opery od Ruggiera Leoncavalla. Okrem toho na vás čakajú výňatky z diel Julesa Masseneta či Luigiho Arditiho. Druhá časť bude venovaná veľkým talianskym piesňam a obľúbeným romancám. A nielen im. Budú to úryvky z môjho posledného albumu Cinema, ako aj z albumov Incanto, Sogno, Amore… Stručne povedané, usilovali sme sa pripraviť program ako vždy v súlade s očakávaním a s vôľou obdarovať štipkou radosti a optimizmu každého, kto si bude priať zúčastniť sa podujatia.

Na koncerte vystúpite v sprievode Českého národného symfonického orchestra z Prahy pod taktovkou Marcella Rotu, s ktorými už spolupracujete dlhodobo.

Víťazné mužstvo sa nemení! Spolupráca s maestrom Rotom a Českým národným symfonickým orchestrom je už obrúsená. Samozrejme, s týmto telesom sa mi pracovalo veľmi dobre. Oceňujem kvalitu ich tónu, veľkú sviežosť a pružnosť. Kvalita je zaručená, a preto som rád, že sa môžem vrátiť do Bratislavy, aby som účinkoval spoločne s inštrumentalistami takéhoto formátu.

Český národný symfonický orchester,
foto ČNSO

Dnešná mladá generácia má (aj prostredníctvom internetu) široký prístup k rôznym hudobným žánrom. Vašou doménou je účinkovanie s operno-popovým repertoárom. Je zámerom tohto spojenia predstaviť operné umenie širším masám, alebo je to o vašom vzťahu k týmto dvom rozličným žánrom?

Predstavujú dva rôzne svety, pričom každý z nich má svoje špecifiká a umeleckú dôstojnosť. Pokúšam sa nemiešať ich, nanajvýš ich kladiem vedľa seba. V súvislosti s popom spravidla ponúkam aj opernú hudbu, pretože túžim spopularizovať operu aj medzi publikom, ktoré príliš neholduje takémuto druhu repertoáru. Pokračovať v šírení a obhajovaní kvality, bez ohľadu na to, kdekoľvek sa nachádzate, je vždy veľká výzva. Keďže opakovanie ma neunavuje, vedzte, že v klasickej hudbe možno nájsť diela, ktoré sú tak výnimočné, že sa stali široko obľúbenými, a vice versa, niektoré skladby z populárnej sféry sú natoľko výrazné, že postupom času sa stanú klasickými.

Opera je nesmrteľné umenie. Čím zaujala vás a ktorý operný autor a prečo je vašim najobľúbenejším?

Je to repertoár prinášajúci radosť a zdravé vzrušenie, sprostredkúva výnimočné emócie, učí nás vnímať krásu, otvára srdce i myseľ. Interpretácia hudobných myšlienok najväčších tvorivých duchov, ktorí nás predišli na tejto zemi, je výsadou. Je to fyzické a zároveň duchovné potešenie. Opera je populárna umelecká forma, ktorá je schopná obdarovať nás tak hlbokými pocitmi, že zostanú v srdci po celý život. Nie je potrebné získať špeciálne zručnosti na to, aby sme dokázali oceniť tento zázrak, a to práve preto, že melodráma vyvoláva primárne emócie s intenzitou, ktorá dokáže prelomiť akúkoľvek kultúrnu bariéru. Som hrdý na to, že som Talian, a to aj z toho dôvodu, že je to krajina, kde sa pred viac ako štyristo rokmi zrodilo toto umenie, a odkiaľ pochádzajú geniálni operní skladatelia ako Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Pietro Mascagni a mnohí iní.

Andrea Bocelli,
foto: Produkcia Andreu Bocelliho

Podľa databázy Operabase vás v roku 2018 čaká rola Edgara v Donizettiho Lucii di Lammermoor v opere v talianskom Janove. Aký je váš pohľad na toto Donizettiho dielo?

Môžem potvrdiť, že v budúcom roku budem spievať Luciu di Lammermoor na scéne janovského Teatro Carlo Felice (pozn. redakcie: divadlo nesie meno savojského vojvodu a sardínskeho kráľa Karola Félixa, ktorý vládol v rokoch 1821-1831). Som šťastný, že si môžem zmerať sily s týmto vrcholným klenotom belcanta, ktorý je v podstate hudobnou podobou historického románu z 19. storočia. Je tragickým príbehom zakázanej lásky, je to opera zaplavená prívalom vášne a nesmrteľnými melódiami.

Čo okrem tohto pripravujete v najbližšej dobe?

V tomto období života si prajem zanechať stopu môjho hlasu v repertoári, ktorý milujem najväčšmi, čiže v opere. Nedávno som nahral Verdiho Silu osudu a ako som už povedal, na jar budem Edgardom v Lucii di Lammermoor. Mám na programe realizáciu ďalších nahrávok a v roku 2018 stvárnim Andreu Chéniera od Umberta Giordana. Medzičasom sa budem venovať môjmu koncertnému programu, ktorý je veľmi nabitý, ako aj záväzkom, ktoré sa týkajú filantropických aktivít Nadácie Andreu Bocelliho. Okrem toho, v priebehu budúceho roka by mal byť publikovaný doteraz nevydaný popový projekt.

Ďakujem za rozhovor

Pripravil: Ľudovít Vongrej

jazyková spolupráca: Lucia Laudoniu

Koncert Andreu Bocelliho sa uskutoční 19. novembra 2017 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave v sprievode Českého národného symfonického orchestra pod taktovkou Marcella Rotu.

Vstupenky TU…

Viac o kariére Andreu Bocelliho si prečítate v článku muzikologičky a publicistky Lucie Laudoniu tu: Fenomén Andrea Bocelli mieša koktejl opery a popu

www.xl.sk

www.andreabocelli.com

Organizačné pokyny ku koncertu

video

Andrea Bocelli zdraví svojich fanúšikov v Bratislave

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár