Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

28. júla 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Andrej Kiska o Bayreuthe: ,,Nie som znalcom opery, dojem bol však úžasný.”

Prezident SR Andrej Kiska a nemecká kancelárka Angela Merkelová, zdroj: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Bayreuth – V sobotu 25. júla 2015 sa v nemeckom Bayreuthe začal každoročný festival opier Richarda Wagnera, ktorý sa s malými prestávkami koná pravidelne od roku 1876 a patrí medzi najprestížnejšie operné podujatia v Európe. Prvýkrát v histórii Slovenska sa ich zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska.

Ten na svojom facebookovom profile uviedol, že sa na ňom stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a napriek tomu, že išlo o operné predstavenie (Tristan a Izolda), mali možnosť sa venovať aj politickým a spoločenským otázkam. Návšteva operného predstavenia tak bola evidentne spojená s diplomaciou.

Opera bola v minulom a predovšetkým v predminulom storočí bežným miestom, kde sa robila politika, či obchod. Samotné predstavenie bolo v tých časoch skôr spoločenskou udalosťou a opera sa bohužiaľ často krát ocitla temer na vedľajšej koľaji – kým v sále znela hudba, v salónoch, lóžach a operných kluboch sa vášnivo diskutovalo, vyjednávalo, uzatvárali sa dohody a obchody. V parížskej opere Garnier sa dokonca aj stolovalo a elita neraz na predstavenie prichádzala neskoro, pretože nestihla včas skonzumovať večeru.

Dnes tomu už tak našťastie nie je – opera, jej hudobné prevedenie, príbeh, výprava a predovšetkým výkony sólistov, zboru, orchestra a dirigenta sú tým, čím to v 21. storočí po večeroch v operách po celom svete žije. Aj v súčasnosti však návšteva operného predstavenia naďalej poskytuje skvelý priestor diplomacii a politike, hlavne ak sa jedná o takú prestížnu pôdu, akou je festival v Bayreuthe.

Prezident SR Andrej Kiska a nemecká kancelárka Angela Merkelová, foto: FB A. Kiska
Prezident SR Andrej Kiska a nemecká kancelárka Angela Merkelová,
foto: FB A. Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska patril počas otváracieho večera festivalu k množstvu prítomných predstaviteľov spoločenskej, politickej a diplomatickej obce. Obrátili sme sa priamo na neho, aby čitateľom Opera Slovakia priblížil svoju návštevu v Bayreuthe.

,,Na koncert ma pozval predseda Slobodného štátu Bavorsko Horst Seehofer. Musím priznať, že pred operou som mal určité otázniky. Nie som znalcom opery, a Wagnerove opery sú známe ako divácky náročné diela. Dojem bol však úžasný”.

Andrej Kiska, ktorý bol do úradu prezidenta inaugurovaný symbolicky na pôde najvýznamnejšej slovenskej hudobnej inštitúcie – v budove Slovenskej filharmónie v Redute, našiel – zdá sa – zaľúbenie aj v náročnom formáte, akým epické opery Richarda Wagnera bezpochyby sú.

,,Emočne na mňa zapôsobilo hlavne druhé dejstvo, keď si Tristan a Izolda v prevedení fantastických výkonov sólistov vyznávali lásku. V treťom dejstve ma prekvapila netradičná, veľmi zaujímavá scéna”, uviedol prezident SR.

Tristan a Izolda, Bayreuth, 2015, Christa Mayer, Evelyn Herlitzius (Izolda) a Stephen Gould (Tristan), foto: Enrico Nawrath EPA
Tristan a Izolda, Bayreuth, 2015,
Christa Mayer, Evelyn Herlitzius (Izolda) a Stephen Gould (Tristan),
foto: Enrico Nawrath EPA

Prezident Kiska bol taktiež nadšený z celkovej atmosféry, ktorá ovládla prvý festivalový večer: ,,Na divákoch bolo vidieť, že sú veľkými obdivovateľmi Wagnera a počas celého, skoro 5 hodinového predstavenia, boli plne sústredení. Operu si skutočne užívali a na záver boli výkony ocenené burácajúcim potleskom spojeným s mohutným dupaním.” – uviedol pre Opera Slovakia.

Čo prinesie aktuálny ročník festivalu?

Okrem novej produkcie Tristana a Izoldy je na programe aj kompletný cyklus Niebelungov prsteň (posledný krát pod taktovkou Kirilla Petrenka, ktorý nedávno prijal post šéfdirigenta Berlínskej filharmónie), taktiež Lohengrin a Blúdiaci Holanďan – všetko inscenácie už známe z predchádzajúcich ročníkov. V titulných úlohách sa predstavia napr. Johan Botha ako Siegfried, Stephen Gould ako Tristan, či Wolfgang Koch ako Wotan.

Tristan a Izolda

Tohtoročnou novinkou bude i širšie využitie momentálne veľmi populárnych prostriedkov propagácie operných predstavení. Už 7. augusta 2015 bude môcť aj široká verejnosť vzhliadnuť priamy prenos tohtoročnej inscenácie Tristana v kinosálach po celom  Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, aby deň na to – 8. augusta o 20.15h – rovnaký hudobný zážitok  televíznym divákom sprostredkoval aj spoločný kultúrny kanál týchto troch krajín – stanica 3sat.

Festivalový zbor aj orchester sú každé leto zložené z najlepších hráčov a spevákov rôznych divadiel a orchestrov z celej Európy. Už po niekoľkýkrát bude asistentom koncertného majstra slovenský huslista Juraj Čižmarovič.

Ako uvádza tlačové oddelenie festivalu, všetky tohtoročné  festivalové večery sa vypredali, hoci nie pred niekoľkými rokmi – ako bývalo zvykom, posledné vstupenky sa vypredali len počas uplynulých týždňov. Prípravy na aktuálny ročník festivalu boli poznačené viacerými kauzami a konfliktmi umeleckého vedenia festivalu. Informovali sme o nich v článku ,,Súmrak Wagnerovcov.

www.bayreuther-festspiele.de

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)