Anglická hudba so šéfdirigentom Slovenskej filharmónie Jamesom Juddom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V decembri sa Slovenská filharmónia predstaví na dvoch koncertných dvojiciach pod taktovkou svojho šéfdirigenta Jamesa Judda, ktorý aj v tejto sezóne zaradil do svojich programov diela u nás zriedka uvádzaných anglických skladateľov.

(reklamný článok, SF)

Vo štvrtok a piatok 5. a 6. decembra 2019 to bude celovečerné dielo Edwarda Elgara pre sóla, zbor a orchester Gerontiov sen na text J. H. Newmana, ktoré zaznelo v rámci sezón Slovenskej filharmónie iba jedenkrát, v roku 2000. Kantáty a oratóriá tvoria veľkú časť tvorby Edwarda Elgara. K jedným z najvýznamnejším patrí Gerontiov sen, zhudobňujúci báseň kardinála Newmana, ktorý ju venoval skladateľovi ako svadobný dar.

Reklama

Monumentálne vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Thomas Lang, zbormajster Viedenskej štátnej opery). Sólistami večerov bude spevácke trio z Veľkej Británie – mezzosopranistka Sara Fulgoni, ktorá účinkovala vo svetových operných domoch ako La Scala v Miláne, Bavorská štátna opera v Mníchove alebo Operný dom v Zürichu. Z Britských ostrovov pochádza aj tenorista Toby Spence, ktorý má skúsenosti z operných scén ako Metropolitná opera v New Yorku alebo Parížska opera a basbarytonista Andrew Foster-Williams.

James Judd, Slovenská filharmónia, 2019, foto: Ján Lukáš

Hneď o týždeň neskôr 12. a 13. decembra naštuduje James Judd so Slovenskou filharmóniou dielo Ralpha Vaughana Williamsa The Lark Ascending (Vzlet škovránka), ktoré je najmä vo Veľkej Británii jedným z najvyhľadávanejších hudobných titulov. James Judd s telesami Slovenskej filharmónie uvedie aj slovenskú premiéru orchestrálnej kompozície V parku môjho otca od Iris Szeghy, slovenskej skladateľky žijúcej vo Švajčiarsku. V druhej časti koncertu bude na programe Symfónia č. 4 G dur Gustava Mahlera. Sólistami večerov budú huslista Jarolím Emmanuel Ružička, koncertný majster orchestra SF a slovenská sopranistka Lenka Máčiková.

Vstupenky na koncerty si návštevníci Slovenskej filharmónie môžu zakúpiť v Pokladnici SF, kde sú v ponuke aj tento rok DARČEKové poukazy v hodnote 20 eur s využitím do konca aktuálnej 71. koncertnej sezóny, teda až do júna nasledujúceho roka.

Viac informácií o všetkých koncertoch Slovenskej filharmónie nájdete na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár