Anjeli strážni Magdalény Rovňákovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Hostkou Aleny Heribanovej v talkshow RTVS Anjeli strážni, 30.1.2016, bola zakladateľka, dirigentka a manažérka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková, ktorá stojí na čele telesa od jeho vzniku v r.1982. Pozrite si záznam relácie z archívu RTVS.

video

Anjeli strážni

Magdaléna Rovňáková

Po absolvovaní Konzervatória v Bratislave (hra na klavíri prof. Masariková) si zvolila štúdium zborového dirigovania na VŠMU (prof.Hradil), na ktoré nadviazala doktorandským štúdiom (prof.Juraj Haluzický).

Magdaléna Rovňáková

Magdaléna Rovňáková

Medzi profesionálne aktivity Magdalény Rovňákovej patrí spolupráca s mnohými detskými a miešanými zborovými telesami. Doktorandské štúdium zavŕšila koncertom so Slovenským filharmonickým zborom. Vyučovala na Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení. Absolvovala zahraničné dirigentské kurzy. Bratislavský chlapčenský zbor, ktorého je zakladateľka, dirigentka a manažérka, priviedla na významné domáce a zahraničné pódiá (Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Konzerthaus vo Viedni, Cagnegie Hall v New Yorku, Veľká sála Konzervatória v Moskve, George Weston Hall v Toronte  a ďalšie). Dirigovala stovky a capella koncertov v katedrálach európskych metropolí. Speváčikov pripravila pre špičkové umelecké produkcie. Z najzávažnejších – Pendereckého Credo (dirigoval K.Penderecký), Mahlerova 3. a 8.symfónia pre Konzerthaus Viedeň (B. de Billy, F. Luisi, I. Fischer), Honeggerova Jana z Arcu či Beliozove Te Deum (O. Lenárd),  Oratórium Terezín na svetovú premiéru v Toronte a reprízy v Európe, Izraeli a USA (K.Trevor) a mnohé ďalšie. Deväť rokov pripravovala chlapcov pre účinkovanie vo Viedenskej štátnej opere. Dvadsať rokov spolupracuje s operou SND, pre ktorú naštudovala detské party v operách G. Pucciniho, J. Masseneta, R. Leoncavalla, G.Bizeta, H.Wolfa-Ferrariho a i. Pripravila chlapcov na veľké turné s operou SND v Japonsku. V roku 1995 zaznamenala s Bratislavským chlapčenským zborom víťazstvo na Medzinárodnej zborovej súťaži v USA – Des Moines. V r.2008 získalo teleso prvenstvo a Grand Prix na Medzinárodnej hudobnej súťaži v Moskve a v r.2014 absolútne víťazstvo na Medzinárodnom zborovom festivale v talianskom Lecco. V r.2015 pripravila mladších spevákov na letný operný festival v St.Margarethen (Rakúsko).

Pod vedením M.Rovňákovej zbor nahráva pre rôzne slovenské i zahraničné spoločnosti, účinkuje pre televíziu a film.

V r.1999 založila a doteraz ako riaditeľka vedie Súkromnú umeleckú školu, kde sa speváci Bratislavského chlapčenského zboru vzdelávajú aj v hre na nástroji a sólovom speve. V r.2015 sa stala laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo. (zdroj:www.bchz.sk)

Zdroj: RTVS, BChZ

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár