Apríl v bratislavskej Redute

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Apríl v Slovenskej filharmónii ponúkne veľa hudobných zážitkov. Pripravené sú symfonické večery, séria Veľkonočných koncertov, tri koncerty Filmovej hudby, klavírne recitály, organový koncert aj večer pre mladých s komorným zoskupením Hilaris Chamber Orchestra.

(reklamný článok SF)

Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne v Malej sále Slovenskej filharmónie dva klavírne recitály v podaní špičkových česko-slovenských sólistiek – Veroniky Böhmovej a Evy Virsik. Česká klaviristka Veronika Böhmová je laureátkou mnohých českých a medzinárodných súťaží. V roku 2016 debutovala v Carnegie Hall v New Yorku. (2. 4.)

„Zázračné dieťa“… tak označovali klaviristku Evu Virsik, rodenú Bratislavčanku. Eva Virsik absolvovala prestížne Konzervatórium P. I. Čajkovského v Moskve. Má bohatú koncertnú a pedagogickú činnosť na viacerých vysokých hudobných školách v Nemecku a USA, kde v súčasnosti žije. (30. 4.)

Eva Virsík,
zdroj: SF

Tínedžeri sa môžu tešiť na koncert cyklu Junior, ktorý sa riadi svojim mottom „mladí mladým.“ V apríli sa v rámci tohto cyklu prestaví mladé ambiciózne komorné zoskupenie Hilaris Chamber Orchestra. (10. 4.). Viac informácií o koncerte nájdeteTU…

Po boku Slovenskej filharmónie sa debutovo predstavia dvaja poprední zahraniční umelci – pôvodom kazašský dirigent Alan Buribayev a anglický klavirista Freddy Kempf, laureát Medzinárodnej klavírnej súťaže P. I. Čajkovského. V jeho interpretácii zaznie populárny Koncert pre klavír a orchester č. 1 b mol P. I. Čajkovského. Program doplnia diela ruských skladateľov. (11., 12. 4.)

Freddy Kempf,
zdroj: SF

Obľúbené koncerty Filmovej hudby predstavia diela klasikov strieborného plátna Maxa Steinera, Miklósa Rózsu, Elmara Bernsteina, Ennia Morriconeho či Johna Williamsa. (24., 25., 26. 4.)

Mimoriadnou udalosťou bude recitál vynikajúcej slovensko-švajčiarskej organistky Zuzany Ferjenčíkovej, ktorá spolu s recitátorom Štefanom Bučkom uvedie cyklus Krížová cesta od Marcela Duprého. Štrnásť epizód utrpenia Ježiša Krista a jeho vykúpenia je zdrojom mnohých technických a zvukových efektov kráľovského nástroja. (7. 4.)

Zuzana Ferjenčíková,
zdroj: SF

Slovenský komorný orchester už tradične v rámci cyklu Hudba v chrámoch uvádza dielo Josepha Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži , ktoré autor začal komponovať v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádize. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel. Koncert v Katedrále sv. Martina sa začne o 15.00. (14. 4.)

Typicky veľkonočný program, Caldarove oratórium Magdaléna pri nohách Krista, prinesie koncert mladého súboru Il Cuore Barocco, ktorý v predchádzajúcej sezóne „zahviezdil“ v koncerte z diel Charpentiera. Party Lásky nebeskej a Lásky pozemskej stvárnia dvaja kontratenori, ktorí sú hosťami projektu: Andrew Hallock a Armin Gramer(16. 4.)

Il Cuore Barocco,
foto: Ján Lukáš

Do obdobia pred Veľkou nocou sme zaradili aj symfonicko-vokálny koncert, zostavený z duchovnej tvorby J. S. Bacha, F. Mendelssohna Bartholdyho, J. Brahmsa, G. Faurého …, na ktorom bude herec Juraj Kukura čítať výňatky z Biblie. Koncert Slovenskej filharmónieSlovenského filharmonického zboru zaznie v naštudovaní Rastislava Štúra, stáleho hosťujúceho dirigenta SF. (17. 4.)

Záznamy vybraných koncertov ako aj program koncertnej sezóny nájdete na stránke www.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár