Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

3. apríla 2017 redakcia Sezóna 2016/2017

Apríl v Opere a Balete SND ponúkne nielen zaujímavú premiéru

J. F. Halévy: Židovka, Opera SND,2017, Ján Ďurčo (Ruggiero), Zbor Opery SND, foto: Pavol Breier
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Aprílový program Opery a Baletu SND ponúka premiéru Halévyho opery Židovka, na javisko Opery SND sa po dlhšej odmlke a v obnovenom speváckom obsadení vracia Čajkovského Eugen Onegin, v Balete SND pripravujú novú inscenáciu Romeo a Júlia – Tak ako včera..., pokrstia autobiografiu bývalej baletnej sólistky Florentíny Lojekovej a diváci majú poslednú možnosť uvidieť Čajkovského Spiacu krásavicu.

,,Slovenské národné divadlo (SND) pripravuje pre svojich návštevníkov zaujímavý a bohatý program počas celej sezóny. Samozrejme, že ani mesiac apríl, nebude výnimkou. Tematicky jednotné zastrešenie premiér všetkých troch súborov nebýva pravidlom. V tejto sezóne sa to podarilo vďaka spoločnému cieľu: SND vystupuje proti extrémizmu v akejkoľvek forme a podobe. Plánované premiéry, či už v Opere, alebo v Balete a, samozrejme, aj v Činohre SND sú dôkazom tohto tvrdenia.“, uviedla Natália Jabůrková z PR oddelenia SND.

Premiéra Halévyho opery Židovka v Opere SND

Opera SND v tomto období vstupuje do finálnej fázy príprav premiéry Halévyho opery Židovka, ktorá nadväzuje na najlepšie tradície veľkej francúzskej opery a skladateľ ju vytvoril na libreto francúzskeho dramatika Eugèna Scribeho, ktorý bol autorom libriet mnohých veľkých diel, predovšetkým francúzskych autorov Meyerbeera, Aubera, ale i Talianov Belliniho, Rossiniho či Verdiho. La Juive, ako sa opera vo francúzskom origináli volá, bola v 19. storočí veľmi populárna a v prvej polovici 19. storočia bola uvedená len v Paríži 500-krát. Neskôr upadla do zabudnutia, k čomu prispeli aj nacistické režimy v Európe v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia.

Peter Konwitschny

V režijnom poňatí veľkého tvorcu Petra Konwitschného vystupuje do popredia emotívny a silný príbeh mileneckého vzťahu kresťana Léopolda so židovkou Rachel na pozadí rozporuplného spoločenského kontextu. Je to obraz spoločnosti, ktorá neakceptuje vzťah dvoch ľudí vyznávajúcich rozličnú vieru. V rozšírenom obsahovom kontexte je posolstvom diela desivý obraz intolerancie, fanatizmu a nenávisti, ktorý je aktuálny práve v súčasnosti.

V úlohe židovky Rachel sa divákom Opery SND predstaví Liudmila Slepneva, ktorá bude na javisku SND účinkovať po prvýkrát v alternácii s mladou domácou sólistkou Katarínou Flórovou, pre ktorú je táto postava prvou veľkou rolou v jej rozbiehajúcej sa kariére. Éléazara stvárni tenorista Michal Lehotský, Kardinála Brogniho Peter MikulášJozef Benci, kresťana, cisárskeho generála Léopolda Róbert Remeselník a prvýkrát na javisku SND aj hosťujúci Juhan Tralla. Princezná Eudoxie zaznie v interpretácii sopranistky Ľubice VargicovejJany Bernáthovej. Dielo hudobne naštudoval mladý talentovaný český dirigent Robert Jindra, ktorý napriek tomu, že už v Opere SND dirigoval koncert pri príležitosti životného jubilea Petra Mikuláša v roku 2014, pri opernej inscenácii spolupracuje so SND po prvý raz. Halévyho Židovku pripravuje Opera SND v spolupráci s Flámskou národnou operou v Antverpách, Gente a Národným divadlom v Mannheime. Premiéry sa uskutočnia 7. a 9. apríla v novej budove SND.

Robert Jindra

Okrem premiérového titulu Halévyho Židovky si diváci a fanúšikovia režiséra Petra Konwitschného môžu v apríli pozrieť aj jeho ďalšie inscenácie SND, a to Čajkovského operu Eugen Onegin (20. a 30. apríla) pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka, ktorá sa na javisko SND vracia po dlhšej odmlke, a Janáčkovu operu Vec Makropulos (28. apríla), ktorá zaznie pod taktovkou Ondreja Olosa.

Prvá z aprílových repríz Čajkovského Eugena Onegina iste zaujme tým, že v hlavných postavách sa prvýkrát predstavia hneď tri sólistky: Katarína Juhásová-Štúrová ako Tatiana, Michaela Šebestová ako Oľga a postavu Ňane stvárni Denisa Šlepkovská.

video

Opera SND myslí aj na detského diváka, ktorému v apríli ponúkne Dubovského Veľkú doktorskú rozprávku, a to hneď trikrát – 5., 11. a 12. apríla.

Pre obdivovateľov nesmrteľnej hudby W. A. Mozarta SND ponúka Dona Giovanniho s Pavlom Remenárom v hlavnej úlohe. V úlohe Donny Anny sa predstaví medzinárodne uznávaná česká sopranistka Marie Fajtová13. apríla o 19.00 hod. v historickej budove SND.

Na svoje si prídu aj nadšenci hudby talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho. Jeho divácky úspešnú operu Nabucco (15. apríla) doplní Rigoletto (22. apríla) na motívy hry Victora Huga Kráľ sa zabáva a Simon Boccanegra (25. apríla) v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a v réžii Mariána Chudovského.

video

Apríl v Opere SND taktiež ponúka tri jednoaktovky Giacoma Pucciniho Triptych: Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi v réžii Romana Poláka.

Aj Balet SND má svoje esá v rukáve

V Balete SND vrcholia prípravy novej premiéry titulu Romeo a Júlia – Tak ako včera… na nesmrteľnú hudbu S. S. Prokofieva v choreografii Natálie Horečnej a pod dirigentskou taktovkou Petra Breinera.

video

Fanúšikovia tvorivej dvojice Horečná – Breiner by nemali premeškať ani úspešný titul Slovenské tance – Životy svetiel12. apríla o 19.00 hod. Popri prípravách premiéry však SND nezabúda ani na repertoárové tituly. Balet SND bude krstiť autobiografiu bývalej sólistky Baletu SND Florentíny Lojekovej, ktorá na scéne SND vytvorila niekoľko nádherných postáv, ale jej doménou bol predovšetkým balet Giselle. Krst jej autobiografie sa teda spojí práve s týmto predstavením, a to už 6. apríla v historickej budove SND o 18.00 hod.

Do diára si diváci baletu môžu poznačiť aj dátum 29. apríl a s ním návštevu inscenácie Nižinskij – Boh tanca od choreografa Daniela de Andradeho, na hudbu Carla Davisa. V hlavnej úlohe sa predstaví mladý sólista Baletu SND Igor Leushin. V súvislosti s reprízou titulu sa pred predstavením uskutoční aj beseda Okno do baletu, na ktorej sa opäť zúčastnia zaujímaví hostia z Baletu SND.

video

Spiaca krásavica vo verzii Vladimira Malachova sa tiež blíži k záveru svojho pôsobenia na javisku Baletu SND, a preto by diváci nemali premeškať jej predposledné uvedenie 15. apríla o 11.00 hod. v Sále opery a baletu v novej budove SND. Prostredníctvom videospotu si milovníci baletu môžu zaspomínať na návštevu takej významnej osobnosti tanečného sveta, akou Vladimir Malachov nepochybne je.

video

Vstupenky si môžu diváci SND zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v pokladniciach SND. Pre tých, ktorí uprednostňujú rezerváciu, je k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

Informovala: Natália Jabůrková, PR SND

PR článok

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

SND predstavilo 104. sezónu
záznam celej tlačovej konferencie