Absolventi dirigovania na VŠMU v Bratislave resp. Akadémie umení v Banskej Bystrici nemajú príliš veľa šancí uplatniť sa ako dirigenti či zbormajstri v profesionálnej sfére. Našťastie u nás existuje ešte stále systém Ľudových škôl umenia a predovšetkým široká základňa neprofesionálnych speváckych zborov. Viaceré z nich majú ambície prezentovať sa aj mimo svojho pôsobiska či okruhu svojich známych. A práve tieto telesá potrebujú odborne školených zbormajstrov.
Práve v posledný aprílový deň sa v bratislavskom kostole Blumentál uskutočnil bakalársky koncert dvoch mladých zbormajstrov z triedy prof. Blanky Juhaňákovej, ArtD. Tá už dlhoročne (a úspešne) pozdvihuje úroveň amatérskych zborových telies ako predsedníčka Poradného zboru pre zborový spev pri Národnom osvetovom centre, ale predovšetkým svojou pedagogickou činnosťou. Jej najnovšími školencami, ktorí sa teraz predstavili aj početnému publiku boli Marián Bujnovský a Bohdana Liashko. Prvý z nich dirigoval celoslovenský, no v obsadení relatívne komorný zbor Con moto Slovakia, ku ktorému sa v časti vystúpenia aj pridal mládežnícky zbor Boys and Youth Choir of the P. Tchaikovsky National Music Academy of Ukraine z Kyjeva. V sakrálnom program z diel viacerých autorov (Mokranjaca, Lukáša atď.) mal ešte spomínaný celoslovenský zbor značné rezervy najmä v celkovom zvukovom dojme a istej monotónnosti prejavu.
Lepšiu časť koncertu tvorilo vystúpenie Speváckeho zboru Úsmev z Prievidze (opäť spoločne s mladými Ukrajincami) za dirigovania spomínanej mladej ukrajinskej absolventky. Aj vo zvolenom repertoári zaujal podstatne viac (cyklus Zdenka Lukáša, výber 4. časti) z Rachmaninovej Celonočnej vigílie, unikátnej to ukážky pravoslávneho spevu. Koncert uzavrela biblická scéna Joshua Modesta Petroviča Musorgského vyznačujúca sa typicky „tvrdou“ melodikou tohto geniálneho skladateľa.
Popri pedagogickom zameraní tohto koncertu potešilo, že sme po rokoch mohli privítať v Bratislave obnovený prievidzký Úsmev, pred dvoma desaťročiami jeden z najlepších slovenských detských a mládežníckych zborov so zbormajsterkou Anežkou Balušinskou, pričom ten dnešný tvoria práve jeho odrastené bývalé členky.
Autor: Vladimír Blaho
písané z koncertu 30. 4. 2018
Bakalársky koncert študentov zborového dirigovania
Bohdana Liashko, Marián Bujnovský
Kostol Blumentál, Bratislava
30. apríla 2018
program koncertu
Carlo Gusealdo da Venosa (1566 – 1613): Moro Lasso
Stevan Stojanovic Mokranjac (1856 – 1914): Tebe pojem
Charles Villiers Stanford (1852 – 1924): Beati quorum via
Zdeněk Lukáš (1928 – 2007): Pater Noster
Ola Gjeilo (1978): Unicornis captivatur
Jaakko Mäntyjärvi (1963): Ave Maria
Zbory: Con moto Slovakia, Boys and Youth Choir of the P. Tchaikovsky National Music Academy of Ukraine
Zdeněk Lukáš (1928 – 2007): Pocta tvůrcům, cyklus smíšených sborů s průvodem houslí a klavíru na slova Václava Fischera
Michelangelo
Rembrandt
Picasso
miešaný zbor Cantus, Zbor Úsmev Prievidza
Juraj Jartim: klavírny sprievod
Viktoria Strelcova: sólo husle
Sergej Rachmaninov (1873 – 1943): Celonočné bdenie (Vespers) op. 37, výber
3. Блажен муж (Blahoslavený človek)
6. Богородице дево, радуйся (Raduj sa, O Panna)
7. Шестопсалмие (Sláva Bohu na Výsostiach)
13. Тропарь «Днесь спасение» (Deň spásy)
Modest Petrovič Mussorgskij (1839 – 1881): Zborova kantata „Isus Navin“, biblická scéna pre zbor, klavír a sóla
Na slova: Modesta Petroviča Musorgskeho
zbory: Boys and Youth Choir of the P. Tchaikovsky National Music Academy of Ukraine , Zbor Úsmev Prievidza
Andrea Pietrova, sólo mezzosoprán
Maria Hunder: klavírny sprievod