Balet je vášeň!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Tanec je o vášni. O emócii, ktorá vás každé ráno prinúti vstať z postele napriek tomu, že vás bolí celé telo, ste unavený, vyčerpaný, často nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Slovenské národné divadlo sa rozhodlo každodennú drinu svojho baletného súboru odmeniť novou kampaňou. Informácie o kampani sa dozviete v tomto článku.

Tanec či umenie je v prvom rade o vášni. O emócii, ktorá vás každé ráno prinúti vstať z postele napriek tomu, že vás bolí celé telo, ste unavený, vyčerpaný, často nielen fyzicky, ale aj emocionálne.

Byť tanečníkom je jednou z najnáročnejších profesií a jeho každodenné pracovné nasadenie je priamoúmerné výkonu, aký podáva vrcholový športovec. A nielen to. Tanec je v prvom rade umením. Nie je len o technike, ale hlavne o emóciách a o tom, že každý na scéne necháva na scéne kus seba.

Fotografovanie kampane Zaži vášeň,
Maria Rudenko,
foto: Peter Brenkus

Slovenské národné divadlo sa rozhodlo každodennú drinu svojho baletného súboru odmeniť relatívne rozsiahlou kampaňou. Má prezentovať súbor, ale aj predstaviť tanec bežnému človeku, ktorý sa s podstatou tohto krásneho umenia bežne nestretne.

Ako sa vyjadril riaditeľ Baletu SND, Jozef Dolinský ml.: „Vášeň sa nedá kúpiť, tú musíte zažiť.“ Aj preto kampaň prebieha pod sloganom Zaži skutočnú vášeň. Súčasťou kampane je webová stránka pod hlavičkou Baletu SND s názvom www.zazivasen.sk. Nájdete na nej rôzne zaujímavosti zo sveta baletu, informácie o vybraných predstaveniach, sprievodných aktivitách, súťažiach o vstupenky. Témy týkajúce sa tanečného umenia sú prezentované prostredníctvom blogu.

Fotografovanie kampane Zaži vášeň, backstage,
foto: Peter Brenkus

Prečo práve blog?

Cieľom kampane je prilákať do divadla aj mladších divákov. Získať si novú cieľovú skupinu – ľudí, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach. Blogy sa už niekoľko rokov tešia veľkej popularite a Balet SND takto získal priestor, ktorý môže plniť obsahom a atraktívnymi témami podľa svojich preferencií a záujmu čitateľov.

Vedeli ste, že Balet SND tvoria tanečníci zo 17 krajín?

Austrália, Spojené štáty americké, Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, Rakúsko, Panama, Belgicko atď. Balet SND je multikultúrnym priestorom, kde spolupracujú národnosti z celého sveta. Je teda priamym dôkazom, že aj ľudia z rôznych kútov sveta spolu dokážu existovať, ak majú ten istý cieľ.

Na blogu sa dočítate nielen o multikultúrnom prostredí a členoch súboru, ale sú vám k dispozícii aj články o tanečných témach, ktoré sa v minulosti v našom priestore neriešili. Takýmito témami sú napríklad baletné špičky a veci, ktoré ste o nich nevedeli http://bit.ly/2g0HVm0. Článok o kontroverznom Václavovi Nižinskom http://bit.ly/2kWMoZO, ale aj o tom, ako sa sólistky Baletu SND stali súčasťou módnej prehliadky http://bit.ly/2ll3MDP. Balet SND v minulej sezóne uviedol premiéry dvoch životopisných inscenácií, a to o Nižinskom a o živote Rudolfa Labana.

Fotografovanie kampane Zaži vášeň,
Artemiy Pyzhov,
foto: Karolina Brenkusová

Predsudky o mužskom tanci a tabuizované témy

Článok venovaný mužom tanečníkom bol úplne prvým príspevkom. Ak ste muž, respektíve chlapec a chcete sa venovať tancu, veľmi často sa stretnete s osočovaním, urážaním a predsudkami, ktoré sa týkajú predovšetkým sexuálnej orientácie. Sú to však veľmi zastarané názory, ktoré s realitou nemajú veľa spoločné, a preto:

Ak váš syn chce tancovať, určite ho podporte. http://www.zazivasen.sk/sk/chce-vas-syn-tancovat-balet-podporte-ho/

Neskôr sa lídri kampane rozhodli odkryť veľmi tabuizovanú tému, akou je suspenzor. Na blogu sa môžete o tejto atletickej pomôcke dozvedieť nielen to, ako vyzerá, ale aj prečo je dôležitá. http://www.zazivasen.sk/sk/must-have-pre-kazdeho-tanecnika/ V súvislosti s tým môžeme s určitosťou hovoriť o prvenstve aj v širšom kontexte, keďže baletný suspenzor a informácie, ktoré s ním súvisia, sa nedajú len tak jednoducho vygoogliť.

Aké sú plány do budúcnosti?

Určite ešte užšia profilácia vzhľadom na cieľovú skupinu, modernejší prístup a, samozrejme, stále nové témy, ktoré s tancom súvisia. Napríklad, aké baletné filmy si môžete pozrieť, či informácia o tom, že zranenia sú každodennou súčasťou života tanečníka.

V súčasnosti sa začínajú publikovať články, ktoré odzrkadľujú každodennú rutinu členov súboru a sú viac vizuálne. Ako teda vyzerá deň Violy Mariner v jedenástich fotografiách? http://www.zazivasen.sk/sk/den-tanecnice-v-11-fotkach-viola-mariner/

Fotografovanie kampane Zaži vášeň,
Viola Mariner,
foto: Peter Brenkus

OKNO DO BALETU – novinka a nevyhnutná diskusia

Balet SND sa v rámci novej stratégie otvára ešte viac svojim divákom. Oslovuje ich aj prostredníctvom osobných stretnutí predstaviteľov baletu a bežných návštevníkov či fanúšikov. „Okno do baletu“ je séria diskusií pred vybranými inscenáciami, buď v salóniku v historickej budove, alebo v Clube Opera v novej budove SND. Diváci sa majú možnosť s tvorcami nielen stretnúť, ale sa ich priamo spýtať na čokoľvek, čo ich vo vzťahu k inscenácii zaujíma, a zároveň sa podeliť o svoje dojmy alebo očakávania. Vstup je voľný J. Viac o najbližších termínoch a projekte sa dozviete aj na: http://www.snd.sk/?okno-do-baletu.

Spoločná fotografia tvorcov kampane Zaži vášeň,
foto: Peter Brenkus

Dajte sa strhnúť vášňou a navštívte baletné predstavenia v SND! Tanečníci vám s láskou odovzdajú svoje maximum. Viac sa dozviete aj na blogu www.zazivasen.sk!

Autor: Natália Jabůrková, PR manažér SND

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár