Balet SND vstúpil do virtuálnej reality prostredníctvom prvého 360° 3D videa

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Balet SND odprezentoval na tlačovej konferencii v pondelok 20. marca video „Zaži vášeň 360“, ktoré vzniklo v druhej fáze mediálnej kampane s názvom Zaži vášeň. Toto video je prvé 360° 3D video v rámci slovenského divadla a jeho tvorbu iniciovala sólistka Baletu SND Viola Mariner. Cieľom tohto projektu je moderná prezentácia baletného súboru SND, ale aj baletného umenia všeobecne. Video v spolupráci s Baletom SND vytvorila spoločnosť FullEye, ktorá ako prvá v regióne strednej Európy pracuje s najvyspelejšou technológiou na profesionálnu videoprodukciu virtuálnej reality.

,,Ponorte sa do sveta tanca plného vášne a pohybu vďaka 360° videu, ktoré vás absolútne strhne.“ Týmito slovami prezentuje Balet Slovenského národného divadla špeciálne video, vďaka ktorému majú diváci príležitosť užívať si tanec spolu s interpretmi priamo na javisku prostredníctvom virtuálnej reality. Internetový priestor je pre každú spoločnosť vhodný nielen na rýchlu a efektívnu komunikáciu, ale aj na detailnú analýzu marketingového prostredia. Kampaň Zaži vášeň, o ktorej sme písali TU…, je nielen o prezentácii baletného súboru SND, ale zároveň aj marketingovým nástrojom spoznávania diváka. Tvorcovia kampane tak dokážu detailnejšie definovať diváka baletu, ale aj okruh tém o ktoré sa zaujíma. V marci bolo do virtuálnej reality uvedené video „Zaži vášeň 360“, ktoré  vzniklo v rámci druhej fázy mediálnej kampane Zaži vášeň.

Zaži vášeň 360, z natáčania videa,
Viola Mariner,
foto: Peter Brenkus

Tvorbu 360° videa iniciovala sólistka Viola Mariner a vedenie Baletu SND ju privítalo s nadšením. ,,Týmto videom chceme prezentovať baletné umenie širšej verejnosti, pretože si myslíme, že v dnešnej dobe je takáto forma komunikácie s divákom štandardná. Som veľmi rada, že sa nám podarilo vytvoriť v slovenskom divadelnom priestore prvé 360° video a o to radšej som, že prezentuje baletné umenie. Verím, že aj týmto videom oslovíme nových divákov baletu.“, povedela pre Opera Slovakia Viola Mariner.

„Zaži vášeň 360“ je prvé 360° 3D video v rámci slovenského divadla. Video v spolupráci s Baletom SND vytvorila spoločnosť FullEye, ktorá ako prvá v regióne strednej Európy pracuje s najvyspelejšou technológiou na profesionálnu videoprodukciu virtuálnej reality. Video v sebe skrýva dlhé hodiny práce. Do procesu výroby bolo zahrnutých viac ako 30 ľudí: zvukových technikov, osvetľovačov, javiskových majstrov, produkčných až po samotných interpretov. Každá osoba, ktorá sa zúčastnila, bola mimoriadne dôležitá. Jednotlivé zložky musia byť v absolútnom súlade, pretože každý faktor sa odzrkadlí na finálnej kvalite produktu. Tou mal byť dokonalý moment, ktorý má schopnosť simulovať realitu.

Zaži vášeň 360, z natáčania videa,
Chelsea Andrejic, Andrej Szabo,
foto: Peter Brenkus

Vo videu účinkujú sólisti Baletu SND Chelsea Andrejić s prvým sólistom Andrejom Szabom a sólistka Viola Mariner s členom Baletu SND Martinom Kremlom. Autorkou choreografie je choreografka a členka Baletu SND Reona Sato, ktorá si za komunikačný jazyk zvolila neoklasický štýl tanca. Cieľom bolo ukázať balet so všetkým, čo k nemu patrí – dámsku techniku tanca na špičkách, úroveň súčasnej tanečnej techniky, nevynímajúc neopakovateľnú estetiku baletného scénického prejavu. Kostýmy navrhla a realizovala Viola Mariner. Inšpiráciou bol pre ňu každodenný život, ktorý vníma ako nepopísaný list. Kostýmy ladila do zelených, modrých, žltých a červených odtieňov aplikovaných na bielom základe. Práve tieto farby v nej evokujú optimizmus, ktorý je nevyhnutnou súčasťou života. Farby reprezentujú vášeň ako najpozitívnejšiu emóciu. Týmto spôsobom prepája 360° video s kampaňou Zaži skutočnú vášeň, ktorá v tejto sezóne propaguje Balet SND ako moderné a kompaktné teleso.

Zaži vášeň 360, z natáčania videa,
foto: Peter Brenkus

Zaži vášeň 360, z natáčania videa,
Samuel Ivaška,
foto: Peter Brenkus

Zaži vášeň 360, z natáčania videa,
foto: Peter Brenkus

Technická špecifikácia pre diváka

Tristošesťdesiatstupňové video si divák môže spustiť na rôznych zariadeniach. Cez internet na smartfóne či tablete v aplikácii Youtube či Facebook, kde otáča video ľubovoľným smerom na dotykovom displeji, alebo pohybom samotného smartfónu/tabletu v priestore vďaka zabudovanému gyroskopu v týchto zariadeniach. Na počítači si video užívateľ spúšťa na spomínaných sociálnych sieťach cez prehliadač Google Chrome a ovláda ho myšou, alebo priamo v niektorom z programov na prehrávanie 360° videa, pokiaľ má video stiahnuté/uložené v počítači. Najsilnejší zážitok však prináša virtuálna realita, ktorú divákovi zabezpečí pravé 3D – teda stereoskopický obraz cez špeciálne VR okuliare (VR headset). Všeobecne platí rovnica, čím výkonnejšie zariadenie a internetové pripojenie, tým lepšie prehrávanie 360° videa, napríklad na Youtube, kde sa dá nastaviť rozlíšenie 4K.

video ,,Zaži vášeň 360″ (360° 3D video)

Video „Zaži vášeň 360“

supervízia projektu: Jozef Dolinský
360 VR produkcia: fulleye.net, Samuel Ivaška, Otto Banyak
choreografia: Reona Sato
kostýmy: Viola Mariner
dramaturg Baletu SND: Eva Gajdošová
asistent produkcie: Tadeáš Kurka
produkcia a réžia: Peter Antalík

účinkujú: Chelsea Andrejić, Viola Mariner, Martin Kreml, Andrej Szabo

vedúci Technickej prevádzky Opery a Baletu SND: Karol Jurický
javiskový majster: Peter Číha, Miloš Greschner
scéna: Július Varga, Viktor Petráš, Marek Heffner, Rudolf Ružička
javiskový zvuk: Martin Kopunec, Richard Čižmár
svetlo: Ing. Martin Račko – svetelný dizajnér,
Ján Kleberc, Tomáš Schultz, Martin Hegedus, Martin Polom, Ľuboš Dufek, Milan Knébl
Ján Švirec, Gerhard Geiser – Kuki
foto: Peter Brenkus, Alena Klenková

www.zazivasen.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

videoreportáž TV 213


Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár