Balet Štátneho divadla Košice uvádza autorský projekt O. Šotha a A. Petroviča Orbis Pictus

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Štátne divadlo (ŠD) Košice ponúka začiatkom mája hneď niekoľko premiér, v rámci osláv 75. výročia od momentu, kedy košické divadlo na niekoľko sezón získalo názov Národne divadlo v Košiciach. Jednou zo slávnostných premiér je aj uvedenie multižánrovej inscenácie Orbis Pictus 3. mája 2022 v historickej budove ŠD.

Baletné predstavenie Orbis Pictus je autorským dielom dvojice Ondrej ŠothAndrej Petrovič. Prináša príbeh lásky, oddanosti a zraniteľnosti, inšpirovaný poéziou najväčšieho talianskeho spisovateľa svojej generácie Alessandra Manzoniho na hudbu jeho obdivovateľa Giuseppe Verdiho. Obrazy sveta, podoby života sú navyše vzhľadom na súčasnú situáciu v Európe venované pamiatke všetkých nevinných obetí vojny na Ukrajine.

Kostýmová skúška pripravovanej baletnej inscenácie Orbis Pictus, Štátne divadlo Košice, 2022, foto: Joseph Marčinský
O. Šoth, A. Petrovič: Orbis Pictus, Štátne divadlo Košice, 2022, foto: Joseph Marčinský / ŠDKE

„Orbis Pictus je príbehom o hľadaní zmyslu ľudského bytia, ceny lásky a odriekania – na hranici medzi životom a smrťou. Inscenácia Orbis Pictus otvára stále aktuálne témy a prerozpráva ich novým tanečným jazykom,“ uvádzajú režiséri, choreografi a hudobní dramaturgovia dvoch častí novej inscenácie – generálny riaditeľ ŠD O. Šoth a riaditeľ baletu A. Petrovič.

Príbeh vychádza z diela talianskeho spisovateľa A. Manzoniho Snúbenci. Odohráva sa v Taliansku v rokoch 1628 1632, kedy krajinu zasiahla epidémia moru a vojna o Mantovu a prináša príbeh dvoch snúbencov, ktorí musia prejsť strastiplnú cestu, aby mohli byť spolu.

Štyri májové premiéry k 75. výročiu vzniku Národného divadla v Košiciach

Projekt baletu, opery i činohry

Tanečno-divadelný projekt spája interpretov baletu, opery a činohry Štátneho divadla Košice. Pozostáva z dvoch častí, ktoré sú tematicky, výtvarne a režijne prepojené. Zároveň vstupujú do ich príbehov tie isté nadčasové charaktery a divadelné postavy, do ktorých sa ´obliekajú´ herci, speváci a tanečníci košického divadla: Muž, Žena, Smrť a Život. Prvá časť s názvom Orbis Pictus otvára aktuálne témy, prerozprávané novým tanečným jazykom v choreografii A. Petroviča a nadväzuje na druhú časť – Requiem na hudbu G. Verdiho – ikonické dielo O. Šotha z konca 80. rokov.

O. Šoth, A. Petrovič: Orbis Pictus, Štátne divadlo Košice, 2022, foto: Joseph Marčinský / ŠDKE

„Prvá časť je príbehom Verdiho a Manzoniho, ktorí boli veľkí priatelia a Verdi svoje Requiem venoval práve Manzonimu. Manzoni je autorom knihy Snúbenci, v ktorej hovorí o pandémii a tým je to aktualizované do dnešnej doby. A tak sa v prvej časti spája história so súčasnosťou,“ uvádza A. Petrovič. „Druhá časť inscenácie je Verdiho Requiem, ktoré je venované pamiatke všetkých nevinných obetí vojny na Ukrajine,“ uvádza O. Šoth.

Prvú časť inscenácie pripravil choreograficky Andrej Petrovič, dramaturgicky Eva Gajdošová. Druhú časť choreograficky pripravil Ondrej Šoth, dramaturgicky Zuzna Mistríková. Scénu a kostýmy pre obe časti pripravil Andrej Suchanov , filmové produkcie Sergej Jegorov. V diele okrem huby Verdiho Requiem zaznejú aj skladby od Bena Frosta a Daniela Bjanmasona.

O. Šoth, A. Petrovič: Orbis Pictus, Štátne divadlo Košice, 2022, foto: Joseph Marčinský / ŠDKE

Účinkujú: Lukáš Nastišin, Viktor Mikulišin, Jakub Kuka, Matej Marušin, Alena Ďuránová, Titusz Tóbisz, Michaela Várady, Šimon Stariňák, Jozef Marčinskiý, Tatiana Lubskaya, Lyudmyla Kolimečkov Vasylyeva, Shoko Yamada, Vlada Shevchenko, Gennaro Sorbino, Maksym Sklyar, Sergej Jegorov, Martin Bányai, Kostiantyn Lubko, Viktor Mikulišin, Ervín Szelepcsény a orchester a zbor ŠD pod vedením dirigenta Petra Valentoviča.

Štátne divadlo Košice ponúklo svojim divákom v januári 2022 aj možnosť zúčastniť sa jednej zo skúšok pripravovaného predstavenia Orbis Pictus.

O. Šoth, A. Petrovič: Orbis Pictus
Štátne divadlo Košice
Premiéra 3. mája 2022

Réžia a hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Dirigent: Peter Valentovič
Choreografia 1. časť: Andrej Petrovič
Choreografia 2. časť: Ondrej Šoth
Dramaturgia 1. časť: Eva Gajdošová
Dramaturgia 2. časť: Zuzana Mistríková
Hudba: Giuseppe Verdi, Ben Frost, Daniel Bjanmason
Scéna a kostýmy: Andrej Suchanov
Filmová projekcia: Sergej Jegorov
Asistenti choreografa: Shoko Yaamada, Eva Sklyarová, Jana Kolesová Hriadeľová, Maksym Sklyar

Vírus: Lukáš Nastišin, Viktor Mikulišin
Verdi: Jakub Kuka
Manzoni: Matej Marušin
Manzoniho žena: Alena Ďuránová
Smrť: Titusz Tóbisz
Život: Michaela Várady
Duša Verdiho: Šimon Stariňák, Jozef Marčinský
Život: Tatiana Lubskaya, Lyudmyla Kolimečkov Vasylyeva
Žena: Shoko Yamada, Vlada Shevchenko
Muž: Gennaro Sorbino, Maksym Sklyar
Smrť: Sergej Jegorov, Martin Bányai
Samovrah: Kostiantyn Lubko, Viktor Mikulišin, Ervín Szelepcsényi
Sólisti a zbor Baletu ŠDKE

www.sdke.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár