Banskobystrická Štátna opera spúšťa nový podcast Opera Viva!

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Najmladšia slovenská operná scéna pripravila novinku v podobe podcastu Opera Viva!, ktorého prvú časť na tému Štátna opera v časoch pandémie a po nej si budú môcť milovníci opery vypočuť v utorok 23. februára 2021. Banskobystričania aj naďalej ponúkajú pestrý výber svojich predstavení online.

Zvukové podcasty sú dnes čoraz obľúbenejším komunikačným formátom a napriek tomu, že v online svete sú prítomné niekoľko rokov, ich popularitu začali využívať už aj operné divadlá. Siahli po nich najmä počas aktuálnej koronakrízy, kedy operné domy hľadali nové cesty na udržanie pravidelného kontaktu so svojimi divákmi. Prvý podcast zo slovenského operného divadla spustí banskobystrická Štátna opera už koncom februára.

,,Aby sme nestratili vzájomný kontakt a čo najviac vyšli v ústrety priaznivcom opery, rozhodli sme sa spustiť nový podcast pod názvom Opera Viva!, ktorý bude venovaný (nielen) opernému umeniu.“ uviedla Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery.

ilustračné foto

Ako avizuje upútavka Štátnej opery, ,,v podcastoch sa dramaturgička Alžbeta Lukáčová každé dva týždne pozhovára so zaujímavými hosťami a hostkami o témach z prostredia operného divadla, o dianí vo svete súčasnej opery, operety či tanca a ponúkne aj pohľad do histórie. Bude diskutovať o každodennosti i exkluzívnych umeleckých počinoch a tituloch, ktoré prináša produkcia kamenného divadla. Podcast Opera Viva! je pre každého, kto má chuť spoznať operu ako živé, životaschopné a komunikatívne umenie.“

Prvú časť si milovníci opery budú môcť vypočuť v utorok 23. februára 2021 od 20.00 h na webe a sociálnych sieťach Štátnej opery, ako i v podcastových aplikáciách.

,,Témou prvej časti je Štátna opera v časoch pandémie a po nej. O tom ako pracuje operné divadlo počas pandémie, či je rekonštrukcia divadla v súčasných podmienkach reálna, ako vyzerá hrací plán na rok 2021, čo opernému umeniu pandémia dala a čo vzala, kam sa divadlo bude uberať v nasledujúcich rokoch ale aj o ďalších témach bude Alžbeta Lukáčová diskutovať s riaditeľom Štátnej opery Rudolfom Hromadom.“ informuje o obsahu premiérového podcastu Katarína Uhríková.

Pandemická situácia na Slovensku nie je priaznivá, divadlá sú stále zatvorené, ale Štátna opera aj naďalej ponúka záznamy svojich predstavení online. Do konca februára si tak diváci môžu pozrieť kritikou ocenenú Donizettiho Mariu Stuardu v réžii svetoznámeho Gianfranca de Bosia, v hlavných úlohách s Adrianou Kohútkovou, Jolanou Fogašovou a Lucianom Mastrom, Verdiho Macbetha v hlavných postavách so Zoltánom Vongreyom a Katarínou Vovkovou či Bizetovu operu Lovci perál s Katarzynou Mackiewicz, Pavlom Bršlíkom, Šimonom Svitkom a Ivanom Zvaríkom. Program online predstavení je k dispozícii na webstránke Štátnej opery TU…

Pre priaznivcov operety je na youtubovom kanáli Štátnej opery do 2. marca 2021 dostupný záznam predstavenia operety Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál z roku 2013 v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Jaroslava Moravčíka. Záznam úspešnej inscenácie mal doteraz viac ako 1000 zhliadnutí.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠO

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár