Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

1. mája 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Banskobystrická Štátna opera uvedie na festivale v Poľsku Krútňavu

Krútňava, Štátna opera Banská Bystrica
Veľkosť písma
A
A
A
Banská Bystrica – Banskobystrická Štátna opera uvedie v máji na opernom festivale v Poľsku v meste Bydgoszcz Suchoňovu operu Krútňava. Spolu s Banskobystričanmi sa v Poľsku predstavia viaceré súbory s opernými i baletnými predstaveniami.

Už od roku 1994 sa koná v poľskom meste Bydgoszcz najväčší operný festival v krajine. Tento rok naň dostala pozvanie aj banskobystrická Štátna opera, aby tu uviedla slovenskú národnú operu – Suchoňovu Krútňavu. Umelecký súbor Štátnej opery predvedie dielo, ktoré na Slovensku v čase jeho vzniku zaznelo v originálnej podobne len jediný raz, a to na bratislavskej premiére 10. decembra 1949. Vďaka Štátnej opere sa v roku 2008 dostala Krútňava v pôvodnej necenzurovanej verzii znovu na slovenské javisko.

Krútňava, Štátna opera Banská Bystrica
Krútňava, Štátna opera Banská Bystrica

Dielo hudobne naštudoval a diriguje Marián Vach, režijne pripravil Roman Polák. Na opernom festivale v Bydgoszczi sa v hlavných úlohách predstavia Ivan Zvarík, Michal HýroššVeronika Mihalková. Hovorenú úlohu básnika stvárni Juraj Smutný a jeho dvojníka Ľubo Gregor.

Opera Krútňava zaznie v divadle Opera Nova v Bydgoszczi 8. mája 2015 o 19. hod.

Viac o festivale sa dozviete na www.opera.bydgoszcz.pl

Operný festival Bydgoszcz 2015, Poľsko
Operný festival Bydgoszcz 2015, Poľsko

Informovala: Katarína Uhríková, ŠOBB

foto: ŠOBB

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)