Banskobystrická Štátna opera uvedie na festivale v Poľsku Krútňavu

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Banskobystrická Štátna opera uvedie v máji na opernom festivale v Poľsku v meste Bydgoszcz Suchoňovu operu Krútňava. Spolu s Banskobystričanmi sa v Poľsku predstavia viaceré súbory s opernými i baletnými predstaveniami.

Už od roku 1994 sa koná v poľskom meste Bydgoszcz najväčší operný festival v krajine. Tento rok naň dostala pozvanie aj banskobystrická Štátna opera, aby tu uviedla slovenskú národnú operu – Suchoňovu Krútňavu. Umelecký súbor Štátnej opery predvedie dielo, ktoré na Slovensku v čase jeho vzniku zaznelo v originálnej podobne len jediný raz, a to na bratislavskej premiére 10. decembra 1949. Vďaka Štátnej opere sa v roku 2008 dostala Krútňava v pôvodnej necenzurovanej verzii znovu na slovenské javisko.

Krútňava, Štátna opera Banská Bystrica

Krútňava, Štátna opera Banská Bystrica

Dielo hudobne naštudoval a diriguje Marián Vach, režijne pripravil Roman Polák. Na opernom festivale v Bydgoszczi sa v hlavných úlohách predstavia Ivan Zvarík, Michal HýroššVeronika Mihalková. Hovorenú úlohu básnika stvárni Juraj Smutný a jeho dvojníka Ľubo Gregor.

Opera Krútňava zaznie v divadle Opera Nova v Bydgoszczi 8. mája 2015 o 19. hod.

Viac o festivale sa dozviete na www.opera.bydgoszcz.pl

Operný festival Bydgoszcz 2015, Poľsko

Operný festival Bydgoszcz 2015, Poľsko

Informovala: Katarína Uhríková, ŠOBB

foto: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku