Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

19. septembra 2019 redakcia Sezóna 2019/2020

Banskobystrická Štátna opera uvedie v SND kritikou oceneného Rossiniho Otella

G. Rossini: Otello, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2019, Zi-Zhao Guo (Otello), foto: Zdenko Hanout
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava/Banská Bystrica – Vo štvrtok 3. októbra 2019 zavíta na javisko historickej budovy Slovenského národného divadla banskobystrická Štátna opera s kritikou mimoriadne oceňovanou inscenáciou Rossiniho Otella. Príbeh o láske, žiarlivosti a pomste zaznie v SND pod taktovkou Mariána Vacha a v réžii Andrei Hlinkovej. Inscenácia získala aj dve nominácie na divadelné ocenenie Dosky 2019. Na bratislavskej opernej scéne zaznie toto dielo po prvýkrát.

,,Prvé slovenské uvedenie toho ranoromantického diela v Banskej Bystrici sa vydarilo a významne sa zapísalo do dejín slovenského operného divadla. Umeleckému vedeniu Štátnej opery sa podarilo zoskupiť skvelých protagonistov, z ktorých najžiarivejšími hviezdami predstavenia sú čínsky tenorista Zi-Zhao Guo a slovenská sopranistka Mariana Hochelová. Diváci si v SND budú môcť pozrieť skutočne raritný operný titul, ktorý sa vzhľadom na jeho vokálnu, orchestrálnu a personálnu náročnosť inscenuje veľmi zriedka.“ uvádza vedúca propagácie Štátnej opery Katarína Uhríková.

O 18.15 h. sa v salóne na 1. balkóne historickej budovy SND uskutoční dramaturgický úvod k predstaveniu, na ktorom zaujímavosti o inscenácii predstaví dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová, vstup je voľný.

G. Rossini: Otello, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2019, Zi-Zhao Guo (Otello), zbor ŠO, foto: Zdenko Hanout

Rossiniho belcantova opera Otello s libretom Francesca Beria di Salsu na námet drámy Williama Shakespeara uvedená v roku 1816 v Neapole v slovenskej premiére zaznela na javisku banskobystrickej Štátnej opery v marci 2019. O premiére sme písali TU…

Rossiniho Otello predstavuje významný medzník vo vývoji hudobnej drámy 19. storočia. Zároveň patrí ku kľúčovým dielam, vďaka ktorým sa začala v 2. polovici 20. storočia tzv. rossiniovská renesancia, teda znovuobjavovanie neznámych diel tohto veľkého skladateľa.

Ako pre Opera Slovakia uviedol autor hudobného naštudovania Marián Vach ,,Otello je nesmierne úžasné dielo obsahujúce množstvo ozdôb, ktoré majú charaktery improvizácie presne evidované do rytmu. V orchestrálnom parte sú základom rytmické nuansy, kde Rossini v priebehu pár taktov vystrieda od synkop cez trioly až po dlhé noty, takže hudba Otella ponúka širokú pestrosť.” a dodáva ,,Čo sa týka jednotlivých častí opery, tak toto dielo ponúka niekoľko známych čísel ako napríklad Desdemoninu áriu s harfou, sú tam dva duety Otello – Jago či Otello – Rodrigo, to sú známe koncertné čísla, ktoré sú o speváckej ekvilibristike.”

G. Rossini: Otello, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2019, Mariana Hochelová (Desdemona), foto: Zdenko Hanout

Režisérkou predstavenia je Andrea Hlinková, ktorá uvádza: ,,Príbeh žiarlivého muža, ktorý chladnokrvne zavraždí svoju milovanú ženu netreba nikomu predstavovať. Náš operný taliansky Otello je špecifický tým, ako Rossini so svojím libretistom poňali príbeh a modifikovali ho podľa svojich predstáv. Nie je to už Shakespearov Othelo, ale dielo svojbytné, s vlastnou estetikou a poetikou.” Scénu navrhla dlhodobá spolupracovníčka Andrei Hlinkovej Miriam Struhárová, autorom kostýmov je známy módny návrhár Boris Hanečka a zbormajstrom je Ján Procházka.

Banskobystrický Rossiniho Otello pohľadom opernej kritiky

(Michaela Mojžišová, O risku čo priniesol zisk, Hudobný život 4/2019)

… ,,Rossiniho Otello predpokladá neobvyklú koncentráciu troch mimoriadne disponovaných tenoristov a jednej špičkovej sopranistky s koloratúrnymi dispozíciami. Skutočnosť, že si na toto neľahké zadanie trúfla ako prvá v dejinách slovenského profesionálneho divadla práve naša najmenšia operná scéna, budila (priznajme to narovinu) značné obavy. Banskobystričania však vyrazili dych aj najväčším pochybovačom. Ich Otello je jednoducho zážitok. A to v prvom rade práve pre ten malý zázrak, že sa im podarilo naplniť jeho spevácke nároky.

Ak hrala na premiére banskobystrického Otella prím hudobná (predovšetkým spevácka) zložka, nebolo to preto, že by sa divadelná podoba inscenácie nevydarila. Naopak – Otello sa zapíše k najlepším prácam Andrei Hlinkovej v jej doterajšom česko-slovenskom režisérskom pôsobení…

Pavel Unger v recenzii Odkaz z Banskej Bystrice: zdolateľná je aj Rossiniho „osemtisícovka“ (Opera Slovakia)

… ,,V Banskej Bystrici sa zrodil večer, ktorý sa zapísal do celkovej histórie slovenskej opery. Najväčší šok priniesol hosťujúci čínsky tenorista Zi-Zhao Guo v titulnej úlohe. Mladý, medzinárodne neznámy sólista, reprezentuje úroveň, s akou sa čoskoro musí presadiť na popredných scénach sveta… ()… Jeho výšky, siahajúce po trojčiarkové Es, žiarili v plnej sile, poctivo vyspieval koloratúry a pritom nešlo o jednostranné využívanie efektného forte. Odhaľoval mnoho jemných, introvertných reflexií psychiky Otella…

… Part Desdemony, podobne ako aj ostatné sopránové neapolské roly, bol šitý na mieru Isabelly Colbran. Bystričania ho obsadili Marianou Hochelovou, v súčasnosti najuniverzálnejšou koloratúrnou sopranistkou na Slovensku. Znova preukázala, že disponuje pôsobivým timbrom, že je technicky odolná voči akýmkoľvek nástrahám koloratúr či výšok, že vie veľmi vkusne frázovať, účinne narábať s dynamikou a výrazom...

… Plné emócií, dramatických zvratov a psychologických poryvov, veľkolepo nielen spevácky, ale aj v hereckom výraze, stvárnené protagonistami večera. Skrátka, z inscenácií, ktoré Andrea Hlinková na Slovensku vytvorila (veľa režíruje aj v Čechách), je Otello jej najpozoruhodnejšou prácou.“ celú recenziu si prečítate TU…

G. Rossini: Otello, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2019, Zi-Zhao Guo (Otello), Mariana Hochelová (Desdemona), Dušan Šimo (Rodrigo), Ivan Zvarík (Elmiro), zbor ŠO, foto: Zdenko Hanout

Banskobystrická inscenácia Rossiniho Otella získala aj dve nominácie na divadelné ocenenie sezóny DOSKY 2019. V kategórii Mimoriadny počin v oblasti operného divadla zaujal divadelných kritikov a kultúrnych žurnalistov tenorista Zi-Zhao Guo stvárnením hlavnej postavy Otella a v kategórii Najlepší kostým je nominovaný známy módny návrhár Boris Hanečka. Výsledky Dosiek 2019 budú známe 10. novembra 2019.

Prečítajte si tiež:
Bystrický zázrak, Rossiniho Otello, venovaný Jaroslavovi Blahovi

V hlavných postavách sa v SND predstavia Zi-Zhao Guo (Otello), Mariana Hochelová (Desdemona), Ivan Zvarík (Elmiro), Dušan Šimo (Rodrigo), Peter Malý (Jago), Jarmila Balážová (Emilia), Karol Kurtulík (Doge), Tomáš Dedič (Lucio; Un Gondoliere). Spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery, koncertný majster Oldřich Husák.

Informovala: Katarína Uhríková, ŠO

https://www.facebook.com/statnaoperabanskabystrica/videos/2139430649504102/

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956