Baroková opera opäť v záhrade Domu Albrechtovcov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
1. a 3. septembra 2021 uvedie súbor pre starú hudbu Musica aeterna predstavenia pastorálnej opery Dafne talianskeho skladateľa Antonia Caldaru. Opera zaznie v naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka v rámci IV. ročníka projektu Opera aeterna, ktorého cieľom je prinášať slovenskému publiku vzácne a v Bratislave zriedkavo uvádzané barokové opery.

(reklamný článok, Musica aeterna)

aktualizácia článku 29. 8. 2021, zmena miesta konania produkcie

Po troch úspešných ročníkoch projektu Opera aeterna, ktoré sa stretli s výnimočným ohlasom publika i odbornej kritiky, Musica aeterna pripravila jeho ďalšie pokračovanie aj tento rok. Opera aeterna IV uvedie reprízu pôvabnej pastorálnej opery Dafne z pera významného talianskeho barokového skladateľa Antonia Caldaru (1670 – 1736), tentoraz v koncertnom prevedení v náznakovej scéne. Skromnejšie scénické uvedenie diela ako v ostatnom roku, spôsobili limitované finančné možnosti usporiadateľa.

Antonio Caldara, narodený v Benátkach, bol jedným z najzaujímavejších skladateľov svojej doby. Väčšina jeho hudobnej kariéry sa odohrala mimo benátskej lagúny, vyvrcholila v posledných dvadsiatich rokoch života na cisárskom dovre vo Viedni.

Antonio Caldara (1670 – 1736), zdroj: wikipedia

Smutný mytologický príbeh krásnej nymfy Dafne, ktorá sa pre neodbytnú a neželanú lásku boha Apolóna zo zúfalstva premení na krík vavrínu, zhudobnil benátsky rodák Caldara v r. 1719 počas svojho pôsobenia v Salzburgu, pri príležitosti slávnostného otvorenia prírodného divadla v záhradách zámku Mirabell. Mníchovský dvorský básnik Abbate Biave je autorom libreta, ktoré sa nachádza v Bibioteca Nazionale Marcina v Benátkach. Salzburský arcibiskup zamestnával benátskeho Caldaru ako – musico di violoncello vento – skladateľa pre cirkevné diela, opery, oratóriá, až neskôr bol bol pozvaný na viedenský dvor ako vicekapelmajster pre cisára Karola IV. Vďaka svojej výnimočnej hudbe, je Dafne najcennejším dielom, ktoré vzniklo na salzburskej pôde v Händel-Bachovom období.

Dej pastorálnej drámy je zasadený do prírodných scenérií, preto aj organizátori projektu opäť vybrali pre uvedenie diela záhradu Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. V Dome Albrechtovcov o. i.  v r. 1973 súbor Musica aeterna vznikol. Jeho zakladateľom bol významný slovenský hudobný teoretik, umelec a hudobný pedagóg prof. Ján “Hansi” Albrecht.

(oznam organizátora: ,,z dôvodu nepriaznivého počasia budeme koncertné uvedenie realizovať v koncertnej sieni DVORANA VŠMU, Zochova 1.“)

Sólistami operných večerov budú sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Jarmila Balážová, tenorista Matúš Šimko a barytonista Dávid Harant. Operu hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček.

Predstavenia sa uskutočnia v koncertnej sieni Dvorana, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v dňoch 1. a 3. septembra 2021 o 19.30 hod. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal – www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania. (V prípade nepriaznivého počasia sa predstavenia odohrajú v Koncertnej sieni DVORANA Vysokej školy múzických umení na Zochovej ulici č. 1 v Bratislave.

Projekt Opera aeterna má ambíciu každoročne prispieť k oživeniu kultúrneho života Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok. Musica aeterna mieni každoročne usporiadať komorné operné predstavenia v informovanej resp. autentickej interpretácii na dobových nástrojoch alebo ich kópiách. Komorná opera, ako žáner v historickej hudbe, ponúka premnoho zaujímavých titulov, z ktorých viaceré pochádzajú z pera autorov v minulosti činných, alebo hraných v Prešporku. 

Hlavným usporiadateľom koncertov je o.z. Musica aeterna v spolupráci s o.z. Albrecht Forum. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý realizáciu koncertov podporil z verejných zdrojov.

A. Caldara: Dafne
Musica aeterna v rámci IV. ročníka projektu Opera aeterna
Záhrada Domu Albrechtovcov, Bratislava
koncertná sieň Dvorana, VŠMU
1 a 3. septembra 2021
koncertné prevedenie v náznakovej scéne

Umelecký vedúci a dirigent – Peter Zajíček
Lenka Máčiková, soprán – Dafne/Venere
Jarmila Balážová, mezzosoprán – Febo/Apolón
Matúš Šimko, tenor – Aminta/Mercurio
Dávid Harant, basbarytón – Peneo/Giove

Musica aeterna, obsadenie

Peter Zajíček, Adam Szendrei, Ján Kružliak – 1. husle
Gabriel Szathmáry, Peter Zelenka, Michal Klas – 2. husle
Bálint Kovács – viola
Michaela Čibová, Kristína Koneval Janičkovičová – violončelo
Metod Podolský – violone
Peter Guľas – čembalo
Jakub Mitrík – teorba, baroková gitara

Autori textu: Lucia Luknárová, Eva Slaninková

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár