Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

28. augusta 2020 redakcia Sezóna 2019/2020

Baroková opera v záhrade domu Albrechtovcov pokračuje príbehom krásnej nymfy Dafné

J. H. Tischbein st.: Apolón a Dafné, maľba z roku 1771, zdroj: internet
Veľkosť písma
A
A
A
2., 4. a 6. septembra 2020 uvedie súbor pre starú hudbu Musica aeterna predstavenia pastorálnej opery Dafne talianskeho skladateľa obdobia baroka – Antonia Caldaru. Opera zaznie v umeleckom naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka, v réžii Mariany Luteránovej. Ide o 3. ročník projektu Opera aeterna, ktorého cieľom je prinášať slovenskému publiku vzácne a v Bratislave nie často uvádzané barokové opery.

(reklamný článok, Musica aeterna)

Po dvoch úspešných ročníkoch podujatí Opera aeterna, ktoré sa stretli s výnimočným ohlasom publika i odbornej kritiky, pripravil súbor Musica aeterna, hrajúci na dobové nástroje alebo jeho kópie, jeho ďalšie pokračovanie. Tohtoročná Opera aeterna III uvedie v novodobej slovenskej premiére pastorálnu operu Dafne z pera významného talianskeho barokového skladateľa Antonia Caldaru (1670 – 1736).

Antonio Caldara (1670 – 1736), zdroj: wikipedia

Caldara v diele zhudobnil smutný mytologický príbeh krásnej nymfy Dafne, ktorá sa pre neodbytnú a neželanú lásku boha Apolóna zo zúfalstva premení na krík vavrínu. Benátsky rodák operu skomponoval v r. 1719 počas svojho pôsobenia v Salzburgu pri príležitosti slávnostného otvorenia prírodného divadla v záhradách zámku Mirabell. Je to typická slávnostná opera, aká bola populárna na všetkých rezidenčných javiskách tej doby. Libreto pochádza z pera mníchovského básnika Abbate Biaveho.

Dej stvárňujú štyria sólisti, ktorým sú zverené aj veľmi náročné hlasové polohy, prelínajúce sa koloratúrami. Jedinou ženskou postavou je Dafne (soprán), nasleduje jej otec (bas), pastier (tenor), ktorý je zamilovaný do Dafne, a Apollo (alt), ktorý hrá hlavnú úlohu (spieval ju kedysi kastrát dvornej kapely). Hudba opery dokumentuje Caldarov bohatý a všestranný talent, množstvo prekrásnych melódií vždy prispôsobuje deju a jeho najdôvernejším pocitom. Krása melodickej línie, jej umne vystavaný oblúk a rovnováha, ju zaraďujú k najlepším dielam tejto doby.

Matúš Šimko Lenka Máčiková, Dávid Harant, Alena Kropáčková, skúška opery Dafne, 2020, foto: Musica aeterna

Dej pastorálnej drámy, zasadený do čistých prírodných scenérií, bol veľmi vhodným dielom pre slávnostné otvorenie práve prírodného divadla a preto aj organizátori tohtoročnej Opera aeterna III vybrali pre uvedenie opery zrekonštruovanú záhradu domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave, domu, v ktorom v r. 1973 z iniciatívy významného slovenského hudobného teoretika, umelca, organizátora kultúrneho života a hudobného pedagóga prof. Jána (“Hansiho”) Albrechta, súbor Musica aeterna vznikol.

Sólistami troch operných večerov budú sopranistka Lenka Máčiková (Dafne/Venere), mezzosopranistka Alena Kropáčková (Febo/Apollon), tenorista Matúš Šimko (Aminta/Mercurio) a barytonista Dávid Harant (Peneo/Giove). Operu hudobne naštudoval umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček, v réžii Mariany Luteránovej, scénografom je Michal Lošonský a pohybovú spoluprácu realizuje Renáta Ptačin. Spoluúčinkujú tanečnice Adriana Pinková, Mia Majeríková.

skúška opery Dafne, 2020, Peter Zajíček a súbor Musica aeterna, foto: Musica aeterna

Predstavenia sa uskutočnia v zrekonštruovanej záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici č. 1 v Bratislave v dňoch 2., 4. a 6. septembra 2020 o 20.00 hod. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým predstavením priamo v mieste konania podujatí (pokiaľ nebude vypredané).

Koncerty projektu Opera aeterna majú ambíciu každoročne prispieť k oživeniu kultúrneho života Bratislavy a obohatiť poslucháčov o nevšedný hudobný zážitok.

Hlavným usporiadateľom koncertov je o.z. Musica aeterna v spolupráci s o.z. Albrecht forum a BKIS – Kultúrne leto. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, ktorý realizáciu koncertov podporil z verejných zdrojov.

www.musicaaeterna.sk

Informovala: Eva Slaninková, Musica aeterna

PR článok

video

predohra k opere Dafne

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...