Bastien a Bastienka W. A. Mozarta v podaní študentov Konzervatória v Košiciach

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Poslucháči Konzervatória v Košiciach na Timonovej ul. na záver školského roka 2016/2017 pripravili ročníkovú prácu, ktorou si pripomenuli doznievajúce 260. výročie narodenia W. A. Mozarta. Pod vedením svojich pedagógov spevu a v réžii Niny Rašiovej (operné herectvo), v hudobnom naštudovaní a dramaturgii zbormajstra Lukáša Kozubíka (operné štúdio) s hudobným sprievodom orchestra Musica iuvenalis s jeho dirigentom a huslistom Igorom Dohovičom sa predstavili študenti speváckeho oddelenia na dvoch vystúpeniach, v rôznom obsadení. V priestoroch Domu umenia v Košiciach sme 30. mája 2017 videli študentské predstavenie, aké znesie kritériá na profesionálny umelecký výkon.

Sympatický bol pohľad dramaturgie, zdôraznil večne platnú tému života, ktorá je blízka mladým ľuďom v každom storočí. Téma lásky, žiarlivosti, mladíckej škádlivosti v jednodejstvovej opere 12-ročného skladateľa na text F. W. Weiskerna (1710 – 1768) dostal čistú nevtieravú podobu operného singspielu so známkami hereckého prevtelenia do súčasnosti. Požiadavka na logické režijné stvárnenie aktívnych kontaktov nepotrebovala náročné kulisy ani aktivity, celý priebeh akcií sa ponoril do sveta hudby, len miestami meniac situáciu na „scéne“, nevyhýbajúc sa pohybu účastníkov deja v prostredí pripomínajúcom dnešné kaviarničky, stretávky mladých ľudí.

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka, Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach, 2017,
foto: Miroslav Vacula

Označenie deja ako „Intermezzo“ bolo pre orientáciu diváka dostačujúce, o autorovi hovoreného textu v slovenskom jazyku sme sa žiaľ z programu nedozvedeli. Režisérka Nina Rašiová zdôraznila, že „študenti speváckeho oddelenia nás presvedčia, že napriek trom storočiam je táto opera výsostne súčasná“. Hudobný dramaturg Lukáš Kozubík vyjadril prianie, aby opera a jej naštudovanie boli prípravou na budúcu prax študentov, aby získali základné vedomosti a skúsenosti k ich budúcim divadelným a koncertný výkonom. Osobne prispel aj interpretáciou partu čembala, udržiavajúc presnosť a mozartovskú štýlovosť predstavenia spoločne s prvým huslistom súboru Igorom Dohovičom. Mládežnícky súbor Musica iuvenalis hral bez akýchkoľvek zaváhaní, zvukovo a interpretačne spoľahlivo, spontánne a bez najmenších zaváhaní. Účinkovali žiaci 4. až 6. ročníka speváckeho oddelenia konzervatória, hlavné postavy Bastien a Bastienka týmto výkonom končia svoje stredoškolské hudobné štúdiá, ich prejav predpovedá perspektívnu spevácku budúcnosť.

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka, Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach, 2017,
Michaela Bukovinská (Bastienka), Igor Dohovič, Musica iuvenalis,
foto: Miroslav Vacula

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka, Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach, 2017,
Veronika Andrášková (Bastien), Musica iuvenalis,
foto: Miroslav Vacula

Pôvodne na vidieku, ale dnes už kdekoľvek sa odohráva dej opery: Bastienka je milé dievča, ktoré sa miestnemu kúzelníkovi – kamarátovi sťažuje, že Bastien ju už nemiluje a podvádza ju. Ten podlieha, ale len zdanlivo, zvodom bohatej panej, ale Colas „čarami“ u neho vyvolá žiarlivosť, láska víťazí a milenci sa zmieria.

Na videnom predstavení sme počuli sopranistku Michaelu Bukovinskú (pedagogické vedenie G. Šaráková). Drobné žieňa s vyrovnaným a pekným, plným hlasovým fondom má predpoklady na náročnú spevácku dráhu smerom ku koloratúram a vznešeným postavám opery. Úlohu Bastiena stvárnila mezosopranistka Veronika Andrášková (pedagogické vedenie K. Gremanová) s peknou farbou a tvárnym hlasovým fondom, Colasa sme počuli v podaní temperamentného Martina Potomu, ktorému nerobí problém popri kvalitnom speve aj prirodzené herecké stvárnenie partu (pedagogické vedenie M. Lukáč). Ďalej účinkovali Vladislav Micenko (krčmár) a Jana Margová (bohatá dáma).

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka, Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach, 2017,
Michaela Bukovinská (Bastienka), Musica iuvenalis,
foto: Miroslav Vacula

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka, Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach, 2017,
Martin Potoma (Colas), Veronika Andrášková (Bastien), Musica iuvenalis,
foto: Miroslav Vacula

Predstavenie prebiehalo za účasti početného publika, spriazneného s umením opery a mladých adeptov umenia. Pripomenuli mnohým roky, kedy rovnako s veľkou bázňou a úctou pristupovali k dielam majstrov, pociťovali mimoriadnu zodpovednosť za každý tón, za každé frázovanie, tému či skladbu. Ten dar poznania potom pretrváva po celý život a z predstavenia sme preto odchádzali s radostným pocitom kontinuity vo svete hudby a spevu, lásky k umeniu.

Autor: Lýdia Urbančíková

písané z  predstavenia 30. mája 2017

W. A. Mozart: Bastien a Bastienka
Operné štúdio pri Konzervatóriu v Košiciach

inscenačný tím

Hudobné naštudovanie a dramaturgia: Lukáš Kozubík
Dirigent: Igor Dohovič
Réžia: Nina Rašiová

osoby a obsadenie

Bastienka: M. Bukovinská / B. Ivanová
Bastien: V. Andrašková / S. Vassová
Colas: M. Potoma
Krčmár: V. Micenko
Bohatá dáma: J. Margová
Študenti speváckeho oddelenia a Musica Iuvenalis

www.konke.sk

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, dramaturgička, hudobná kritička, hudobná historička a publicistika, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár