Bavorská štátna opera v Mníchove ohlásila sezónu 2019/2020 s nezvyčajným mottom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – Väčšina prestížnych svetových operných domov oficiálne predstaví program a obsadenie svojej budúcej sezóny v dostatočnom predstihu. Jedna z nich, Bavorská štátna opera v Mníchove, nedávno predstavila nadchádzajúcu sezónu tak, ako to robí už tradične, aj s dramaturgickým mottom. Priniesla podrobný rozpis režisérov a dirigentov pripravovaných premiér. Známe je tiež detailné obsadenie nielen nových inscenácií, ale aj tých, ktoré sa na mníchovské javisko vďaka svojej popularite pravidelne vracajú.

Bavorská štátna opera v Mníchove patrí spomedzi európskych medzi tie najpopulárnejšie, najprestížnejšie a vďaka častým kontroverzným režisérskym počinom aj medzi tie najdiskutovanejšie. Zakaždým sa jej podarí na svoje javiská prilákať tie najväčšie hviezdy – od Anny Netrebko po Jonasa Kaufmanna – a patrí tak k tým, ktoré majú pozorne vo svojom hľadáčiku skalní fanúšikovia klasickej hudby.

Na jej javisku pravidelne účinkujú aj slovenskí umelci. Ročne totiž ponúka približne 350 baletných a operných predstavení, takže by ste len ťažko v kalendári hľadali deň, kedy má táto inštitúcia pre diváka dvere zatvorené…

Tematická ilustrácia k sezóne 2019/2020 Bavorskej štátnej opery.
zdroj: BŠO

Tak ako každoročne, aj tentoraz prináša tlačové oddelenie operného domu informácie o nadchádzajúcej sezóne zastrešené mottom. To pre sezónu 2019/2020 znie Kill your darlings (Zabi svojich drahých). Ako uvádza riaditeľ Bavorskej štátnej opery Nikolaus Bachler: „Často sa vám v živote prihodia veci, ktoré vás vôbec netešia, no musíte si nimi prejsť, aby ste v konečnom dôsledku dosiahli úspech.“

Hudobným riaditeľom ostáva v Mníchove uznávaný Kirill Petrenko a ten sa aj postará o hudobné naštudovanie prvej premiéry v novej sezóne – pôjde o operu Ericha Wolfganga Korngolda Mŕtve mesto v hlavnej úlohe s mníchovským rodákom Jonasom Kauffmanom (november). Réžiu pripraví Simon Stone. Nasledovať bude pred Vianocami Snehová kráľovná Hansa Abrahamsena (diriguje Cornelius Meister, režíruje Andreas Kriegenburg). Vo februári zaznie Hrad kniežaťa Modrofúza B. Bartóka doplnený o scénické spracovanie Bartókovho Koncertu pre orchester. Dirigovať bude Oksana Lyniv, réžiu pripraví Katie Mitchell.

Ďalšia časť sezóny bude v marci patriť Verdiho Zbojníkom s Dianou Damrau a Charlesom Castronovom. Hudobné naštudovanie: Michele Mariotti, réžia: Johannes Erath. Zaujímavosťou bude svetová premiéra srbskej skladateľky Mariny Abramovič s názvom Sedem smrtí Marie Callas. Skladateľka samotná sa postará aj o réžiu, dirigovať bude Yoel Gamzou. Na javisku sa tak v jeden aprílový večer stretnú Carmen, Tosca, Desdemona, Norma, Cio-Cio San, Lucia z Lammermooru i Violetta…

video

Koncom sezóny už v rámci bohatého Mníchovského operného festivalu zaznie premiéra opery Castor et Pollux francúzskeho skladateľa Jeana-Philippe Rameaua. Diriguje Ivor Bolton, režíruje Hans Neuenfels. Sezónu, rovnako ako festival, počas ktorého zaznie nielen repríza každej z premiér, ale i mnohé pravidelné inscenácie a veľké množstvo komorných aj symfonických koncertov, uzavrie Verdiho Falastaff. Dirigovať bude Kirill Petrenko, režírovať Mateja Koležnik.

Kompletná sezóna bude zaujímavá dramaturgicky, ale pre divákov bude priam lákadlom. Možno totiž povedať, že medzi najpopulárnejšími opernými hviezdami by ste ťažko hľadali niekoho, kto sa aspoň raz počas budúcej sezóny nepostaví na javisko mníchovskej opery. Už v septembrových reprízach Verdiho Otella sa v titulnej úlohe objaví Jonas Kauffman. Spolu s ním na javisku budú i Ludovic Tézier a Anja Harteros, koncom sezóny bude mníchovským Otellom aj Roberto Alagna. Do Traviaty počas sezóny zavíta Simon Keenlyside, Plácido Domingo (ktorý sa koncom sezóny predstaví aj ako Nabucco), Charles Castronovo či Ermonela Jaho. Toskou bude počas sezóny Anja Harteros ale i Sonya Yoncheva. Ako Lohengrin sa zaskvie Klaus Florian Vogt. V reprízach Predanej nevesty nebude ako Jeník, Tamino v Čarovnej flaute či Narraboth v Salome chýbať slovenský tenorista Pavol Bršlík.

Bavorská štátna opera Mníchov

Množstvo divákov určite v januári do Mníchova pritiahne Anna Netrebko v titulnej postave opery Turandot, pričom partnerom na javisku bude jej manžel Yusif Eyvazov. V Donovi Giovannim budú na jar hviezdiť Luca Pisaroni a Erwin Schrott. Májové reprízy Verdiho Dona Carlosa budú priam nabité hviezdami ako sú Ildar Abdrazakov, Charles Castronovo, Ludovi Tézier, Anja Harteros či Elina Garanča.

Pavol Bršlík sa do Mníchova vráti aj koncom sezóny vďaka reprízam Nápoja lásky, pričom sekundovať mu na javisku okrem iných budú aj Ambrogio Maestri či Aida Garifullina. V Mníchove sa slovenský tenorista zdrží aj na festivalové reprízy Čajkovského Eugena Onegina.

Rovnako ako po minulé roky, aj tentoraz bude Bavorská štátna opera ponúkať internetové livestreamy svojich premiér, zatiaľ však na svojej webovej stránke nespresnili konkrétne dátumy. My vás však o nich budeme v predstihu informovať rovnako ako pred každou z premiér prinesieme podrobnejšie informácie o chystanej inscenácii v rámci rubriky Operný svetobežník.

Informácie o premiérach Bavorskej štátnej opery sezóny 2019/2020 aj s videopozvánkami nájdete TU…

Informácie o repertoári Bavorskej štátnej opery sezóny 2019/2020 aj s videopozvánkami nájdete TU…

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár