Bavorská štátna opera v Mníchove predstavila sezónu 2017/2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – Bavorská štátna opera v Mníchove (Bayerische Staatsoper) zverejnila informácie o tom, ako bude vyzerať jej sezóna 2017/2018. Popri reprízach obľúbených inscenácií pripravuje šesť premiérových večerov a pre milovníkov Wagnerových opier tu budú v roku 2018 dva cykly, počas ktorých zaznejú všetky štyri opery z Prsteňa Nibelungov. V priebehu festivalu Festspiele 2018 sa tak stane dokonca v priebehu jedného týždňa. Mníchovská opera ponúkne premiéry zaujímavých titulov, pričom za zmienku stojí aj niekoľko sólistov, ktorí sa v nich predstavia. Chýbať totiž nebudú ani slovenskí zástupcovia, a to konkrétne Pavol Bršlík a Peter Mikuláš, mladý český spevák Boris Prýgl a tiež svetové operné hviezdy – Jonas Kaufmann, Erwin Schrott, René Pape a ďalší.

O novej sezóne informovali generálny manažér mníchovského divadla Nikolaus Bachler, hudobný riaditeľ Kirill Petrenko a baletný riaditeľ Igor Zelensky. Celá sezóna sa ponesie pod jednotným mottom – Ukáž mi svoje rany. Motív rany a zranenia spája všetky inscenácie, ktoré mníchovská opera v premiérach sezóny 2017/2018 prinesie. „Výzva Ukáž mi svoje rany je v istom zmysle bezočivosť. Prekračuje hranice súkromia a intimity. Vyzýva bez toho, aby sa pýtala na dôsledky, bez zodpovednosti,“ uviedol N. Bachler. „Umenie nepozná ani tabu, ani hranice. Dotýka sa najhlbšieho vnútra človeka. Kto nie je zraniteľný, nežije, pretože kto odmieta bolesť, bráni sa i šťastiu. Otvorená rana je znamenie odvahy voči svetu a ľuďom, no náš svet nie je láskavý. Kto svoje rany otvorene prizná a ukáže svoje slabé miesto, otvára sa nástrahe byť zranený ešte viac. Preto ľudia investujú mnoho sily a energie do snahy svoje rany ukryť. Každý vie o tých svojich, no ukázať ich – to nám padne zaťažko.“

Bavorská štátna opera Mníchov

Figarova svadba

Prvou operou v novej sezóne bude 26. októbra Figarova svadba W. A. Mozarta v hudobnom naštudovaní Constantinosa Carydisa a v réžii Christofa Loya. „Dnes sa hovorí, že Figarova svadba je o erotickej túžbe, ale nie je skôr motívom konania postáv strach, aby neostali nemilovaní?,“ pýta sa režisér inscenácie.

Účinkujú: Christian Gerhaher, Federica Lombardi, Anett Fritsch, Alex Esposito, Olga Kulchynska, Paolo Bordogna, Anne Sofie von Otter, Manuel Günther, Dean Power, Milan Siljanov, Anna El-Khashem a ďalší.

Triptych

V poradí druhou premiérou bude uvedenie Pucciniho Triptychu 17. decembra. Všetky tri opery bude dirigovať Kirill Petrenko, inscenačne ich pripraví holandská režisérka Lotte de Beer. „Tieto tri jednoaktovky rozprávajú príbeh ľudstva v troch zdanlivo nesúvisiacich situáciách. Približujú tri malé kúsky sveta, no ponúkajú univerzálnu perspektívu,“ nazdáva sa režisérka.

V Plášti účinkujú: Wolfgang Koch, Yonghoon Lee, Martin Snell, Kristof Klorek, Heike Grötzinger, Dean Power a ďalší. V Sestre Angelike Ermonela Jaho, Michaela Schuster, Heike Grötzinger, Helena Zubanovich, Jennifer Johnston, Anna El-Khashem a ďalší. V Giannim Schichim Ambrogio Maestri, Rosa Feola, Michaela Schuster, Pavol Bršlík, Dean Power, Selene Zanetti, Christian, Martin Snell, Sean Michael Plumb, Jennifer Johnston, Donato Di Stefano, Andrea Borghini, Milan Siljanov, Boris Prýgl a ďalší.

Sicílske nešpory

V roku 2018 to budú najprv Verdiho Sicílske nešpory, a to konkrétne 11. marca. O hudobné naštudovanie sa postará Omer Meir Wellber, o réžiu Antú Romero Nunes. Ponúknu divákom Verdiho dielo, ktoré nepatrí medzi často hrávané, vzniklo na začiatku jeho tvorby a inšpirované bolo povstaním, ktoré v roku 1280 vypuklo v Palerme a viedlo k vyhnaniu Francúzov zo Sicílie.

Účinkujú: Carmen Giannattasio, Helena Zubanovich, Bryan Hymel, George Petean, Erwin Schrot, Matthew Grills, Galeano Salas, Callum Thorpe, Dean Power, Alexander Milev, Johannes Kammler a ďalší.

Z mŕtveho domu

V ďalší premiérový večer zaznie 21. mája opera Leoša Janáčka Z mŕtveho domu. Dielo hudobne naštuduje Simone Young, réžia Frank Castorf. L. Janáček na základe Dostojevského románu Zápisky z mŕtveho domu vytvoril pozoruhodné hudobné dielo. Na pozadí sibírskeho trestaneckého tábora sa vynárajú otázky o rešpektovaní ľudskej dôstojnosti.

Účinkujú: Peter Rose v alternácii s Petrom Mikulášom, Evgeniya Sotnikova, Aleš Briscein, Manuel Günther, Tim Kuypers, Christian Rieger, Ulrich Res, Charles Workman, Johannes Kammler, Boris Prýgl a ďalší.

Parsifal

28. júna zaznie v premiére v mníchovskej opere Wagnerov Parsifal. O hudobné naštudovanie sa postará Kirill Petrenko, o réžiu Pierre Audi. Parsifal je opera, ktorú mnohí považujú za vrcholné dielo Wagnerovej tvorby, stvárňuje povesť o svätom gráli.

Účinkujú: Christian Gerhaher, Bálint Szabó, René Pape, Jonas Kaufmann, Wolfgang Koch, Nina Stemme, Kevin Conners, Callum Thorpe, Rachael Wilson, Elsa Benoit a ďalší.

Orlando Paladino

Poslednou mníchovskou premiérou v sezóne 2017/18 bude Orlando Paladino Josepha Haydna. Dirigovať bude Ivor Bolton, réžiu pripraví Axel Ranisch. Ožije tak pomerne málo známe dielo, v ktorom J. Haydn vychádzal z epickej básne Orlando Furioso (Zúrivý Roland) od Ludovica Ariosta. V opere sa miešajú hrdinské i komické prvky a počas života J. Haydna patrila medzi jeho najpopulárnejšie.

Účinkujú: Sofia Fomina, Edwin Crossley-Mercer, Mathias Vidal, Dovlet Nurgeldiyev, Guy de Mey, Hélène Guilmette, David Portillo, Tara Erraught a ďalší.

Prsteň Nibelungov

Milovníci hudby Richarda Wagnera by si rozhodne nemali nechať ujsť možnosť vidieť a počuť celý cyklus Prsteň Nibelungov v priebehu niekoľkých dní. Udeje sa tak počas festivalu Festspiele 2018. 20. júla zaznie Zlato Rýna, 22. júla Valkýra, 24. júla Siegfried a 27. júla Súmrak Bohov. V rovnakom poradí avšak s väčšími časovými rozstupmi zaznejú tieto opery aj začiatkom roka (13. 1., 19. 1., 3. 2., a 11. 2.). Predstavenia bude dirigovať Kirill Petrenko, réžia Andreasa Kriegenburga.

Počas festivalu Festspiele 2018, ktorý bude prebiehať od 24. júna do konca júla prebehnú reprízy opier z repertoáru mníchovskej opery, na ktorých sa predstavia špeciálni hostia ako napríklad Anna Netrebko, Joseph Calleja, Vittorio Grigòlo, Diana Damrau, Pavol Bršlík, Jonas Kaufmann či René Pape. Prebehnú koncerty Anji Harteros, Krassimiry Stoyanovej, Rolanda Vilazóna, Piotra Beczalu či Edity Gruberovej. Bližšie informácie k programu festivalu sú k dispozícii TU…

Pripravila: Dáša Juhanová

www.staatsoper.de

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár