Bedřich Smetana sa narodil pred 190 rokmi

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Litomyšl / Bratislava – Hudobný svet si v nedeľu 2. marca pripomenie 190. výročie narodenia slávneho českého hudobného skladateľa, zbormajstra, organizátora hudobného života Bedřicha Smetanu, ktorý je autorom svetoznámeho symfonického diela Má vlast, opier Hubička, Libuše alebo Prodaná nevěsta.

Na svet prišiel v českej Litomyšli 2. marca 1824. Hoci na husle hral od piatich rokov, jeho otec pre jeho hudobné nadanie nemal pochopenie. Smetana absolvoval gymnázium v Plzni a potom odišiel za prácou do Prahy, kde sa živil ako učiteľ hudby. V tom období začal aj komponovať. V roku 1848 založil vlastnú hudobnú školu a oženil sa. Roky 1856 až 1861 boli pre neho veľmi šťastné – strávil ich vo švédskom Göteborgu, kde našiel pozorné a prajné obecenstvo. Tu sa venoval dirigovaniu a komponovaniu. Po návrate do Prahy musel čeliť nielen finančným problémom, ale aj neprajnosti v umeleckých kruhoch.

Úspech mu zaistilo až uvedenie opery Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta. Získal pozíciu dirigenta orchestra Dočasného (Prozatímního) divadla v Prahe, ale pokoja sa nedočkal, bol nútený čeliť kritike, ktorá spochybňovala jeho vlastenecké a umelecké zmýšľanie.

Tragédia v roku 1874

V roku 1874 ho postihla strašná tragédia – v dôsledku nervového ochorenia ohluchol na jedno ucho. Onedlho uprostred tvorivých síl stratil sluch úplne. Aktívneho pôsobenia sa musel vzdať. Jeho nádej na vyliečenie sa nenaplnila, napriek tomu tvoril v ústraní v Jabkeniciach, kde žil s rodinou svojej dcéry. Z tohto obdobia pochádzajú jeho ďalšie diela. Sú to opery Tajemství, Hubička, Čertova stěna, dve sláčikové kvartetá, klavírne cykly Sny a České tance. Už úplne hluchý dokončil cyklus šiestich symfonických básní Má vlast.

V roku 1881 sa dočkal otvorenia Národného divadla v Prahe, kde uviedli jeho operu Libuše a ktorú obecenstvo aj kritika prijala s neobyčajným nadšením. Naďalej sa venoval tvorbe napriek tiesnivému poznaniu, že zhoršenie zdravotného stavu nie je vylúčené.

Začiatkom roku 1884 bola rodina nútená umiestniť ho do ústavu pre duševne chorých v Prahe. Tu zomrel 12. mája 1884 vo veku iba 60 rokov.

Zdroj: TASR

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár