Beethoven, Mozart, Čajkovskij a Weiner na online koncertoch Slovenskej filharmónie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenská filharmónia ponúkne na najbližších dvoch online koncertoch predohru k baletu Prometeove stvorenia, oratórium Kristus na Olivovej hore či divertimentá a serenádu. Koncerty bude možné sledovať na stream.filharmonia.sk

(reklamný článok, SF)

Najbližší online koncert Slovenskej filharmónie je na programe v piatok 30. apríla 2021. Na pódiu Koncertnej siene sa opäť stretnú Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (Jozef Chabroň, zbormajster) a traja sólisti – Mariana Sajko (soprán), Pavol Bršlík (tenor) a Peter Mikuláš (bas). V naštudovaní Rastislava Štúra zaznejú dve diela Ludwiga van Beethovena – predohra k baletu Prometeove stvorenia a jediné skladateľovo oratórium Kristus na Olivovej hore. Priamy prenos koncertu môžu milovníci klasickej hudby sledovať o 19.00 na stream.filharmonia.sk.

Program piatkového večera otvorí predohra k baletu op. 43 Prometeove stvorenia Ludwiga van Beethovena. Celovečerný balet skomponoval skladateľ v roku 1801, medzi prvými dvomi symfóniami, pre potreby viedenského Dvorného divadla.

Oratórium pre sóla, zbor a orchester op. 85 Kristus na Olivovej hore (Christus am Ölberge) z roku 1803 nepatrí k notoricky uvádzaným opusom Beethovena. Takmer hodinové oratórium opisuje posledné udalosti Kristovho života, ale tiež vypovedá o mukách skladateľa. Je prvým väčším dielom, ktorým sa Beethoven zaoberal krátko po návrate z Heiligenstadtu pri Viedni v roku 1802, kde prežíval obdobie plné zúfalstva. Tragické svedectvo o svojom duševnom rozpoložení spôsobenom problémami so sluchom podal v dokumente známom ako „heiligenstadtský testament“. 

Kvôli nepriaznivej pandemickej situácii sa program koncertu presunul z Veľkonočných koncertov 2020 (mal zaznieť pri príležitosti 250. výročia Ludwiga van Beethovena) a 2021 na posledný aprílový piatok 2021. Zaznie v priamom prenose z Koncertnej siene SF s veľkým aparátom umelcov.

Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom

Divertimentá a serenády budú znieť na nedeľnom koncerte (2. 5. 2021) Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Koncert môžu záujemcovia sledovať zo záznamu na stream.filharmonia.sk o 16.00.

Divertimentá a serenády patria od 18. storočia medzi obľúbené kompozičné formy. Na úvod zaznie Divertimento F dur, KV 138 Wolfganga Amadea Mozarta. Pochádza zo 70. rokov 18. storočia, z obdobia skladateľovej služby u salzburského arcibiskupa. Mozart podobné skladby komponoval k príležitostiam, akými boli sviatky, narodeniny, svadby alebo záver akademického roka.

Nasledovať bude Čajkovského Serenáda C dur, op. 48 z roku 1880, ktorá si získala trvalé miesto na koncertných pódiách. Dve z jeho častí – Valčík a Elégia patria k jeho najznámejším a najpopulárnejším skladbám vôbec. Program uzavrie Divertimento č. 1, op. 20 maďarského skladateľa Lea Weinera, súčasníka Bélu Bartóka. Jeho Divertimento je inšpirované starými maďarskými tancami.

Aktuálne informácie o ďalších koncertoch sú k dispozícii na www.filharmonia.sk a stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár