Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

18. septembra 2023 Lýdia Dohnalová Sezóna 2023/2024

Beethoven na otváracom koncerte 50. sezóny ŠKO Žilina s novým šéfdirigentom F. Mackom a huslistom J. Čižmarovičom

Juraj Čižmarovič, František Macek, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík / ŠKO ZA
Veľkosť písma
A
A
A
Otvárací koncert ŠKO Žilina 14. septembra 2023 dekorovali prívlastkom „slávnostný“. Opodstatnenosť tohto epiteta je viacnásobná. Prvou príčinou je vstup orchestra do jubilejnej 50. koncertnej sezóny, ďalším „viditeľným“ dôvodom na celebrovanie je zásadná, v histórii orchestra zatiaľ jediná kompletná rekonštrukcia sídla orchestra Domu umenia Fatra, ktorá je tesne vo finále… A napokon – last but not least – ŠKO sa po rokoch dočkal svojho stáleho šéfdirigenta. Po predchádzajúcich provizórnych riešeniach bude od aktuálnej sezóny na tomto poste pôsobiť mladý talentovaný český umelec František Macek.

Dramaturgia večera bola nielen atraktívna, ale aj symbolická, konštelácia interpretov reprezentatívna. S orchestrom pod vedením nového lídra sólisticky participoval skvelý slovenský aj svetový huslista Juraj Čižmarovič (koncertný majster rozhlasového orchestra WDR v Kolíne nad Rýnom).

Zrekonštruovaný Dom umenia Fatra, Žilina, 2023, foto: Miro Sabo
Karel Hampl, riaditeľ ŠKO ZA, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík / ŠKO ZA

Program sa začal in medias res, bez tradičnej predohry, Beethovenovým koncertantným opusom, ktorý sa nikdy neopočúva, nezunuje, kolosálnym Husľovým koncertom D dur, op. 61. Vždy v ňom nachádzame nové prvky, objavujeme epizódy, ďalšie posolstvá, pochopiteľne aj v závislosti od optiky a stupňa kumštu sólistu.

Čižmarovičovu verziu sme prijímali doslova ako dar. Jeho umelecký svet je totiž nesmierny, členitý, senzitívny aj multiplikovane poučený; istotou garantovaná interpretácia ponúka osobnostný názor, ale aj hlboký rešpekt ku klasickým hodnotám, pokoru, ale i permanentný nadhľad a mladícky pohyb. Beethovena so Žilinčanmi tlmočil zrelo, no akoby nanovo vážiac jeho hodnoty, hĺbku, osobitosti. Po excelentnom monumente spolu s komornou sláčikovou zostavou nadšenému auditóriu pridal pôvabný bonus, vtipnú a brisknú adaptáciu Schnittkeho Polky

Juraj Čižmarovič, František Macek, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík / ŠKO ZA

Sólista sa v koncertantnom diele stretol s výborne inšpirovaným partnerom, senzitívne reagujúcim a pointujúcim dirigentom. Ten úvodnú beethovenovskú kreáciu následne rozviedol a zavŕšil v majstrovej Prvej symfónii C dur.

Dirigent Macek s ŠKO Žilina spolupracuje už niekoľko rokov, v minulých sezónach aj v rámci festivalu Allegretto (r. 2021 bol jeho hlavným laureátom) prezentoval v živých kreáciách svoju umeleckú letoru aj všestrannosť. Dosiaľ sme ho už stihli zažiť v hudbe naprieč štýlmi, historickými obdobiami, vrátane kompozícií súčasných (aj slovenských!) autorov a možno konštatovať, že k jeho signifikantným črtám patrí dôslednosť, hĺbavosť, no má aj silnú afinitu v kreatívnom objavovaní. Slovom, vstup mladého hudobníka k žilinskému dirigentskému pultu je pre všetkých prísľubom.

Juraj Čižmarovič, František Macek, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík / ŠKO ZA

Beethovenova Prvá symfónia mu žičlivo rozviazala ruky a imaginatívnosť. Uplatnil v nej silnú črtu – svoj staviteľský fundus aj zmysel pre citlivé a pružné diferencovanie farieb, oblúkov a konzekventné detailné tvarovanie fráz. To všetko sú však „globálne“ ingrediencie.

V Mackovom pohľade a prístupe mi imponoval „odklínací“ či oživovací pohľad na partitúru, prídych hravého humoru, ktorým osviežil a aktualizoval hudobný dej (pôvabne pointovaná 3. časť). Z plnokrvných, muzikantským vtipom predchnutých formulácií prúdila elegancia, radosť aj pohoda.

František Macek, Štátny komorný orchester Žilina, 2023, foto: Roderik Kučavík / ŠKO ZA

Dirigent dôrazne, ale s noblesou upozornil na fakt, že skladby s takouto múzickou potenciou je škoda obchádzať… Zaslúžený frenetický aplauz teda privítal nového šéfdirigenta. Do ďalšej tvorby mu treba popriať permanentnú invenciu, energiu, empatickú spoluprácu. A umelecké rezultáty s parametrami, akými sa už zapísal do povedomia (aj) Žilinčanov. Patrilo k ním určite aj beethovenovské entrée do jubilejnej sezóny.

S programom otváracieho koncertu ŠKO ŽIlina 15. septembra 2023 reprezentoval Slovensko na 4. ročníku festivalu Beskidzki Festiwal Klasyki v poľskom meste Bielsko-Biała.

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z koncertu 14. 9. 2023

Fotografie: Roderik Kučavík

Otvárací koncert 50. sezóny ŠKO Žilina
Dom umenia Fatra Žilina
14. septembra 2023

František Macek, šéfdirigent
Juraj Čižmarovič, husle
Štátny komorný orchester Žilina

Ludwig van Beethoven
– Koncert D dur op. 61 pre husle a orchester
– Symfónia č. 1 C dur op. 21

www.skozilina.sk

Zdieľať:

O autorovi

Lýdia Dohnalová
muzikologička, hudobná kritička a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024