Beethovenova Missa solemnis v bratislavskej Redute pod taktovkou Bertranda de Billy

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Thomas Lang) a štyroch sólistov Missa solemnis od Ludwiga van Beethovena. Sólistami večerov bude kvarteto popredných spevákov – austrálska sopranistka Emma Pearson, rakúska altistka Hermine Haselböck, slovenský tenorista svetového mena Pavol Bršlík a sólista Opery SND Peter Mikuláš, bas. Hosťom marcovej dvojice koncertov bude vynikajúci francúzsky dirigent Bertrand de Billy.

Missa solemnis op. 123 (Slávnostná omša) vznikla popri skladateľovej symfónii č. 9. a predstavuje skladateľove osobné vyznanie viery. Beethoven ju venoval arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa. Ludwig van Beethoven, ktorého 190. výročie smrti si pripomenieme 26. marca,  označoval túto omšu za svoje najväčšie dielo. Uvedená mala byť roku 1820, skladateľ dielo dokončil až o dva roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala ako celok počas liturgií. Prvé kompletné uvedenie omše zaznelo až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.

Bertrand de Billy, Peter Mikuláš, Emma Pearson, Hermine Haselböck, Thomas Lang, Pavol Bršlík

V Slovenskej filharmónii si môžu návštevníci koncertu Missu solemnis vypočuť v naštudovaní dvoch zahraničných umelcov – francúzskeho dirigenta Bertranda de Billy a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorými pravidelne spolupracuje Slovenský filharmonický zbor na zahraničných operných a koncertných pódiách.

Slovenská filharmónia

Francúzsky dirigent Bertrand de Billy diriguje široký repertoár počínajúc Bachom a končiac početnými svetovými premiérami. Patrí medzi jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti. Doterajšie angažmán ho zaviedli do Štátnych opier vo Viedni, Berlíne, Hamburgu a Mníchove, Royal Opera House Covent Garden, Gran Théâtre de la Monnaie, Opéra National de Paris ako aj do operných domov v USA. Od roku 1997 bol Bertrand de Billy pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku a od roku 2002 Salzburger Festspiele. Rovnako diriguje významné svetové orchestre. Vo Francúzsku obdržal Bertrand de Billy „francúzsku čestnú légiu“ od organizácií Mérite National a Arts et Lettres. V Rakúsku mu bo udelený „Zlatý čestný odznak za zásluhy o Rakúsku republiku“.

Koncerty sa začnú o 19.00 h.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

článok aktualizovaný 21. marca 2017 o 18:00 hod. a doplnený o informáciu o zmene obsadenia:

Slovenská filharmónia oznámila, že namiesto Pavla Bršlíka, ktorý v dôsledku náhlej zdravotnej indispozície svoje účinkovanie na dvojici abonentných koncertov SF v dňoch 23. a 24. marca 2017 odriekol, prevzal tenorový part Beethovenovej Missy solemnis sólista Štátnej opery v Berlíne Stephan Rügamer. (zdroj: SF)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár