Benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Albrecht fórum, o.z., snažiace sa zachrániť a oživiť tradičné umelecké a vzdelanostné centrum Bratislavy – Dom Albrechtovcov – pozýva na koncert, ktorého celý výťažok poputuje na jeho obnovu. Účinkovať budú výnimoční, medzinárodne uznávaní interpreti v sprievode orchestra Slovenskej filharmónie.

Občianske združenie Albrecht fórum sa snaží zachrániť a oživiť tradičné umelecké a vzdelanostné centrum Bratislavy, dom na Kapitulskej ulici 1 známy ako Dom Albrechtovcov, v ktorom patrilo rodinné pestovanie komornej hudby k neodmysliteľnej súčasti života vzdelanej bratislavskej meštianskej spoločnosti. Rodinu Alexandra Albrechta (1885-1958) v jeho dome navštevoval pravidelne viedenský dirigent Rudolf Nilius, barytonista Elemér John, dirigent Ladislav Holoubek, skladatelia Mikulás Schneider-Trnavský, Emanuel Maršík, Iša Krejčí, kritici Ivan Ballo, Gustáv Koričánsky, dirigent a violončelista Ľudovít Rajter, mladý Eugen Suchoň, Štefan Németh-Šamorínsky a mnoho ďalších. Hosťom domu bol aj napr. významný skladateľ Béla Bartók, priateľ Alexandra Albrechta. Domáca komorná hra bola bežnou súčasťou návštevy. Tradícia pokračovala a v Dome Albrechtovcov sa s legendárnou postavou Jána Albrechta (syna Alexandra Albrechta) stretávali zanietení hudobní nadšenci a študenti hudby a tak sa v tomto dome zrodil aj významný slovenský súbor starej hudby Musica aeterna, ktorý funguje dodnes. Dom postupom rokov po smrti Jána Albrechta (1919-1996) schátral a v súčasnosti ho postupne renovuje občianske združenie Albrecht fórum s cieľom prinavrátiť mu jeho účel. Rekonštrukcia takéhoto objektu je však finančne náročná záležitosť a jednou z foriem podpory je aj organizovanie rôznych hudobných podujatí, z ktorých celý výťažok ide na ďalšie nutné úpravy domu. Po minuloročnom koncerte, ktorý sa konal v Moyzesovej sieni v Bratislave – hrala Musica aeterna, sa tentokrát bude benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov konať v Slovenskej filharmónii.

Dom Albrechtovcov v Bratislave, foto: Ľudovít Vongrej

Dom Albrechtovcov v Bratislave,
foto: Ľudovít Vongrej

,,Milí priatelia,

Už tri a pol roka sa usilujeme obnoviť Dom Albrechtovcov na Kapitulskej ulici 1 v Bratislave. Túžime prinavrátiť tomuto miestu ducha umenia, vzdelanosti, tolerancie, spolupatričnosti a humanizmu a vytvoriť v ňom centrum slobodných umení pre širokú verejnosť. Nezištne nám v tom pomáhajú desiatky rovnako zmýšľajúcich ľudí. Z ruiny sa postupne stáva objekt, ktorý pripomína počiatočné vizualizácie.“, píšu zástupcovia občianskeho združenie Albrecht fórum na svojom webe.

Dom Albrechtovcov v rekonštrukcii

Dom Albrechtovcov v rekonštrukcii

Koncert, ktorého celý výťažok poputuje na obnovu tohto objektu sa uskutoční 14. mája 2015 o 19:00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Vďaka generálnemu riaditeľovi SF prof. Marianovi Lapšanskému je tento koncert zahrnutý do sezónneho programu SF. Jeho protagonistami a garantmi mimoriadnych umeleckých zážitkov sú slovenskí a zahraniční umelci najvyššej kategórie: Slovenskú filharmóniu diriguje James Judd, ako sólisti vystúpia sopranistka Simona Houda – Šaturová a klavirista Marian Lapšanský. Účinkujúci venujú svoje vystúpenie na obnovu Domu Albrechtovcov.

Na programe sú diela viedenského klasicizmu – sopránové árie od Josepha Haydna (Scena di Berenice) a Wolfganga Amadea Mozarta (ária zo singspielu Únos zo serailu), Mozartov populárny Klavírny koncert d mol a v druhej polovici večera diela Jána Levoslava Bellu (Predohra k opere Kováč Wieland), Alexandra Albrechta (symfonická báseň Túžby a spomienky) a Ernő Dohnányiho (Symfonické minúty), teda troch skladateľov druhej polovice 19. storočia resp. prvej polovice 20. storočia, ktorí významnou mierou prispeli k obohateniu hudobných dejín našej krajiny.

Program koncertu

Slovenská filharmónia
  James Judd: dirigent
  Simona Houda – Šaturová: soprán
Marian Lapšanský: klavír

Joseph Haydn: Scena di Berenice Hob. XXIVa:10
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pre klavír a orchester d mol KV 466
Wolfgang Amadeus Mozart: Martern aller Arten
(ária Konstancie zo singspielu Únos zo serailu KV 384)
Alexander Albrecht: Túžby a spomienky (Tobias Wunderlich) symfonická báseň
Ján Levoslav Bella: Kováč Wieland predohra č. 1
Ernő Dohnányi: Symfonické minúty op. 36

Plagát k ben. koncertu na obnovu domu Albrechtovcov

Opera Slovakia sa k tejto iniciatíve pripája medializáciou koncertu.

Prispieť k záchrane slovenského kultúrneho dedičstva môže ktokoľvek, tentoraz aj kúpou vstupenky na toto podujatie. Za jednotné vstupné 35 € organizátori ponúkajú jedinečný koncert a neformálne stretnutie s účinkujúcimi. Okrem toho, že si návštevníci odnesú hudobný zážitok, prispejú aj k skorému obnoveniu a sprístupneniu neopakovateľného priestoru našej hudobnej a kultúrnej histórie.

Predaj vstupeniek

Music Forum – predajňa hudobnín:
ALBRECHT FORUM, o.z., Na vŕšku 1, 811 01 Bratislava,
Po-Pi 10.00-18.00, tel. 02 5443 0998, 0908 709895, 0905 871868
Vstupenky je možné zakúpiť aj v pokladnici SF.

Plagát vo formáte PDF si môžete stiahnuť TU…

O rekonštrukčných prácach na Dome Albrechtovcov

Početní návštevníci bratislavského Starého Mesta i samotní Bratislavčania využili už dvakrát (v máji a septembri 2014 počas úspešného podujatia Kapitulské dvory) príležitosť oboznámiť sa s postupom rekonštrukčných prác, ktoré od leta 2011 viditeľne menia podobu chátrajúceho legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej 1. Po rokoch jeho záchrany a zabezpečenia proti nad – i podzemným živlom sa práce dostali v súčasnosti do fázy, keď je rozklad definitívne zažehnaný a konečne nastala fáza postupného oživenia tohto kultúrnou a hudobnou históriu naplneného domu na umelecké, študijné a spoločenské centrum.

Na dosiahnutie tohto cieľa sú však ešte stále potrebné nemalé finančné prostriedky, ktorých časť získava občianske združenie ALBRECHT FORUM – popri grantových prostriedkoch Ministerstva kultúry SR a nadácií – od individuálnych podporovateľov.

Viac o revitalizácii domu ako aj o významných osobnostiach rodiny Albrechtovcov sa dozviete na web stránke www.albrechtforum.eu a počas celodenného podujatia Kapitulské dvory 1. mája 2015 priamo v Dome Albrechtovcov.

Vizualizácia zrekonštruovaného Domu Albrechtovcov

Vizualizácia zrekonštruovaného Domu Albrechtovcov

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Albrecht fórum, o.z.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár