Bergov Wozzeck uviedol kinoprenosy z Metropolitnej opery New York v roku 2020

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prestížna Metropolitná opera New York ponúka v sezóne 2019/2020 desiatku svojich inscenácií aj divákom kín takmer na celom svete. Na prvom kinoprenose v roku 2020 uviedli novú inscenáciu opery Albana Berga Wozzeck. Diváci na Slovensku môžu prenosy MET-ky sledovať v Bratislave, Piešťanoch a Liptovskom Mikuláši.

Metropolitná opera V New Yorku má v programovej ponuke aktuálnej divadelnej sezóny 25 titulov, z nich päť nových produkcií. Desiatku zo svojho repertoáru (vrátane piatich noviniek) tohto svetoznámeho operného domu má možnosť sledovať množstvo divákov na plátnach v 2200 kinosálach či divadlách v 70 krajinách sveta v rámci mimoriadne populárneho cyklu MET Live in HD. Na Slovensku môžu milovníci opery tieto prenosy sledovať v bratislavskom Divadle Aréna, v Dome umenia v Piešťanoch (najväčšie jednosálové kino na Slovensku) a v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši.

prečítajte si tiež:
Dostupnosť opery on-line

Sezónu MET Live in HD 2029/2020 otvorila v októbri 2019 legendárna inscenácia Pucciniho opery Turandot v réžii nedávno zosnulého operného režiséra Franca Zeffirelliho a po nej nasledoval prenos obnovenej inscenácie Massenetovej Manon. Tretím kinoprenosom sezóny bola Pucciniho Madama Butterfly a na konci kalendárneho roka 2019 MET odvysielala novú inscenáciu opery Akhnaten od súčasného amerického skladateľa Philipa Glassa, v premiére uvedenú 8. novembra 2019.

video

Na prvom opernom kinoprenose v roku 2020, ktorý bol zároveň piatym v rámci aktuálnej sezóny, mohli diváci v sobotu 11. januára sledovať novú inscenáciu Bergovho expresionistického diela Wozzeck. Metropolitná opera túto svoju najnovšiu inscenáciu v premiére uviedla 27. decembra 2019 v hudobnom naštudovaní hudobného riaditeľa MET Yannicka Nézet-Séguina a v réžii Williama Kentridgea, rodáka z Johannesburgu z Južnej Afriky.

Svetová premiéra Bergovho Wozzecka sa konala v Berlíne v decembri 1925 a považuje sa za jednu z najvýznamnejších opier 20. storočia. Temné skúmanie vojaka uprostred spoločenského zla režisér William Kentridge inscenoval na spustnutej základni plnej schodísk, rámp, vyradeného nábytku a trosiek. Jeho teatrálne animované kresby uhľom spolu s ďalšími premietanými kresbami, mapami a filmovými klipmi pripomínajú desivý svet plný havarovaných lietadiel, svetlometov, strašidelných plynových masiek a bojísk.

video

Titulnú postavu stvárnil Peter Mattei (debutant v role Wozzecka), matku jeho dieťaťa Mariu v kinoprenose stvárnila Elza van den Heever. V postavách Wozzeckových trýzniteľov sa predstavili Christopher Ventris (Tambourmajor), Gerhard Siegel (Kapitán) a Christian Van Horn (Doktor). Andrew Staples v Metropolitnej opere debutoval v role Andresa. William Kentridge v MET pred časom režíroval Bergovu Lulu (2015) a Šostakovičovu operu Nos (2010). Wozzecka uviedol v roku 2017 aj na Salzburskom festivale, kde inscenácia získala uznanie kritiky. Vznikla v koprodukcii Metropolitnej opery, Canadian Opera Company v Toronte, Opera Australia a Salzburského festivalu.

Šiesty prenos ponúkne v sobotu 1. februára 2020 novú inscenáciu Gershwinovej opery Porgy a Bess. Toto dielo sa v septembri 2019 vrátilo do Metropolitnej opery takmer po tridsiatich rokoch, tentokrát v réžii Jamesa Robinsona, debutanta v MET.

Americká „ľudová opera“, ako ju v roku 1935 opísali jej tvorcovia, rozpráva príbeh invalidného žobráka Porgyho v podaní Erica Owensa a jeho lásky k drogovo závislej Bess, ktorú stvárňuje Angel Blue. Kvalitné obsadenie, kam patria aj Donovan Singletary (rybár Jake), Golda Schultz (jeho žena Clara), Latonia Moore (vdova Serena), Frederick Ballentine (drogový díler Sportin’ Life), Alfred Walker (násilnícky dokár Crown) a Denyce Graves (Maria, vedúca miestnej jedálne), diriguje Američan David Robertson. Nová koprodukcia s Anglickou národnou operou a Holandskou národnou operou mala triumfálnu premiéru v októbri 2018 v Londýne.

video

V sobotu 29. februára 2020 bude nasledovať ďalšia novinka, tento raz Händelova Agrippina – opera seria o vzťahu erotiky a politickej moci, ktorú Metropolitná opera uvedie na svojom javisku v premiére 6. februára 2020 po prvý raz vo svojej histórii. Režisér Sir David McVicar upravil produkciu, ktorú v roku 2000 vytvoril pre Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli, pričom stvárnil pohoršujúci svet Rímskej ríše, ktorý presahuje až do súčasnosti.

Režisér nastavil krivé zrkadlo dnešnej spoločnosti (ako Händel v čase uvedenia svojej opery v roku 1709), nechýbajú intrigy skorumpovaných politických vrstiev, čo stvárňuje Joyce DiDonato ako vládkyňa Agrippina bažiaca po moci, Brenda Rae ako intrigánska a zvodná Poppea a Kate Lindsey v role nezodpovedného tínedžera Nera. Iestyn Davies stvárni ambiciózneho hodnostára Ottoneho a Matthew Rose cisára Claudia. Diriguje Angličan Harry Bicket, preslávený interpretáciami barokového repertoáru.

video

V marci ponúkne MET Live in HD novú inscenáciu Wagnerovej opery Bludný Holanďan, ktorej premiéra sa uskutoční 2. marca 2020 a hneď 14. marca ju budú môcť zhliadnuť diváci kinoprenosov v 70 krajinách sveta. Jedným z vrcholov nedávnych sezón Metropolitnej opery sa stala mystická, krvou nasiaknutá vízia Wagnerovho Parsifala v réžii Françoisa Girarda. Tentoraz sa režisér zameral na ďalšie Wagnerovo majstrovské dielo, a to Bludného Holanďana pod dirigentskou taktovkou Valerija Gergieva.

Úlohu záhadného Holanďana, odsúdeného večne brázdiť moria, po prvý raz v Metropolitnej opere stvárni Sir Bryn Terfel, oddanú Sentu, ktorej láska ho môže oslobodiť, spieva Anja Kampe. V súlade so Sentinou posadnutosťou portrétom legendárneho moreplavca je javisko Metropolitnej opery pretvorené na obrovskú olejomaľbu. Franz-Josef Selig stvárni Sentinho otca Dalanda, Sergey Skorokhodov zaspieva poľovníka Erika, David Portillo Kormidelníka a Mihoko Fujimura Sentinu pestúnku Mary. Bludný Holanďan vznikol v koprodukcii Metropolitnej opery s L’Opéra de Québec v Kanade a Holandskou národnou operou v Amsterdame.

Do série prenosov Live in HD z Metropolitnej opery sa v tejto sezóne vracia v obnovenej premiére odvážna inscenácia Pucciniho operného trileru Tosca v réžii Sira Davida McVicara. Hviezdna sopranistka Anna Netrebko stvárni v sobotu 11. apríla vášnivú titulnú postavu speváčky Toscy, tenorista Brian Jagde jej milenca, maliara Maria Cavaradossiho a Michael Volle zaspieva hrozivého baróna Scarpiu, nemorálneho náčelníka tajnej polície. Za dirigentský pult sa postaví Bertrand de Billy.

G. Puccini: Tosca, Metropolitná opera New York, Michael Volle (Scarpia), Anna Netrebko (Tosca), foto. MET

Sériu kinoprenosov v sezóne 2019/2020 ukončí 9. mája 2020 Donizettiho Maria Stuarda. Dráma zameraná na politickú a osobnú rivalitu medzi dvoma kráľovnami sa do Metropolitnej opery vracia s Dianou Damrau v role odsúdenej škótskej kráľovnej Marie, jej súperku kráľovnú Alžbetu I. stvárni Jamie Barton. Kostým milenca Marie Leicestera si oblečie Stephen Costello, kancelára Cecila Andrzej Filończyk a grófa Talbota Michele Pertusi. Inscenáciu režiséra Sira Davida McVicara diriguje Maurizio Benini.

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár