Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

11. marca 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Berlínskych filharmonikov čaká v máji voľba nového šéfdirigenta

Koncertná sieň Berlínskej filharmónie, foto: Reinhard Friedrich
Veľkosť písma
A
A
A
Berlín – Po 35-ročnej ére Herberta von Karajana (1954-1989) a 13-ročnej ére Claudia Abbada (1989-2002) vedie Berlínskych filharmonikov od roku 2002 britský dirigent Sir Simon Rattle. Ten už dávnejšie avizoval, že svoje pôsobenie na tomto prestížnom poste ukončí v roku 2018. Filharmonici si preto už 11. mája tohto roku budú voliť nového šéfdirigenta, ktorého meno bude zverejnené bezprostredne po voľbe.

Ide o jeden z mála orchestrov, kde o osobe šéfdirigenta demokraticky hlasujú jeho hráči. Pri poslednej voľbe v roku 2002 tesným počtom hlasom vyhral Sir Simon Rattle (manžel českej mezzosopranistky Magdalény Koženej) nad vtedy favorizovaným Danielom Barenboimom.

Sir Simon Rattle 5. februára 2015 diriguje Sibeliove Symfónie č.1. a 2. , foto: Holger Kettner
Sir Simon Rattle 5. februára 2015 diriguje Sibeliove Symfónie č.1. a 2. ,
foto: Holger Kettner

Podľa všetkého sú medzi tohtoročnými kandidátmi na jeden z najprestížnejších postov v hudobnom svete napr. lotyšský dirigent Mariss Jansons (písali sme o ňom TU…), mladý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel (písali sme o ňom TU…), Nemec Christian Thielemann, alebo jeden z dvojice ruských dirigentov Kyrill Petrenko – Semyon Byčkov (písali sme o ňom TU…).

Simor Rattle bude v roku 2018 post šéfdirigenta jedného z  najprestížnejších orchestrov sveta opúšťať ako 63-ročný a núka sa otázka, kam povedú jeho ďalšie kroky. Približne v tom čase (na prelome rokov 2016/17) sa uvoľní obdobný post napr. v newyorkskej filharmónii, ale netreba zabúdať ani na to, že tento britský dirigent ani ,,doma“ v Londýne ešte na žiadnom významnom poste nepôsobil. Možno predpokladať, že Rattle nebude chcieť po 16 rokoch strávených v Berlíne zastávať menej významnú pozíciu a preto sa núkajú len dve pôsobiská – Royal Opera House alebo London Symphony Orchestra.

Čo priniesla éra Sira Simona Rattlea?

Význam jeho pôsobenia v tejto inštitúcii je nepopierateľný – angažoval sa v prípravách a spustení Digitálnej koncertnej sály (www.digitalconcerthall.com), ktorá prostredníctvom internetu prenáša koncerty, ale i dokumentárne filmy a rozhovory s umelcami. To všetko sa od roku 2010 sprístupňuje nielen na internete, ale aj prostredníctvom pravidelných prenosov do asi 120 kinosál po celom Nemecku.

V archíve Digitálnej koncertnej siene Berlínskych filharmonikov je i záznam z koncertu Slovenského filharmonického zboru

Video: Modest Petrovič Musorgskij: Korunovačná scéna z Musorgského opery Boris Godunov
Ferruccio Furlanetto, bas
diriguje Peter Eötvös
zbormajsterka Blanka Juhaňáková
Slovenský filharmonický zbor
Berlínski filharmonici
záznam z koncertu 18. júna 2011

Prostredníctvom projektu ,,Spoznajte vážnu hudbu“ sa vedome snažil hudbu dostať k širokým masám – predovšetkým ale k mladým ľuďom. V spolupráci s Deutsche Bank sprístupnil 500 školám a univerzitám na celom svete vstup do Digitálnej koncertnej sály zdarma. Svoje zámery zhrnul nasledovne: ,,Náš výchovný program nám pripomína, že hudba nie je luxusom, ale naopak – fundamentálnou potrebou. Hudba musí byť živým a nepostrádateľným elementom v živote každého jednotlivca.“ 

Zmeny priniesol aj na pôde dramaturgie. Kým za éry Karajana sa Berlínski filharmonici stali v kráse zvuku vyhlásenými majstrami na nemeckú orchestrálnu hudbu 19. storočia, Rattle ju rozhodne nepovažoval za svoju prioritu. Pod jeho vedením sa experimentovalo, inovovalo, či už spoluprácou s expertmi na historicky poučené interpretácie, alebo naopak – prezentáciou diel 20. storočia – v čom  vždy exceloval.

Herbert von Karajan diriguje Berlínskych filharmonikov, foto: Unitel
Herbert von Karajan diriguje Berlínskych filharmonikov,
foto: Unitel

Orchester počas svojho pôsobenia omladil, osviežil a nasmeroval k prijímaniu nových trendov. Možno to znie ako klišé, ale pri téme jeho odchodu z Berlína zaznievajú z okolia dirigenta hlasy, že vždy mal dobrý cit odhadnúť správny čas na zmenu. Ten podľa neho nastal a maestro má jednoducho chuť tráviť viac času so svojou manželkou a troma malými deťmi (Jonáš 2005, Miloš 2008, Anežka 2014).

Magdaléna Kožená a Simon Rattle, foto: Jiří Sláma
Magdaléna Kožená a Simon Rattle,
foto: Jiří Sláma

www.berliner-philharmoniker.de

Pripravila: Natália Dadíková

Fotografie poskytlo tlačové oddelenie Berlínskych filharmonikov

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

12 09:34:20.03 2015 Eva
dňa 9.3.2015 píše sa na OperaPlus: "Britský dirigent Simon Rattle, manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené, se stane hudebním ředitelem Londýnského symfonického orchestru. Funkce se ujme v září roku 2017. Informaci potvrdil v úterý samotný Rattle, který je nyní šéfdirigentem Berlínských filharmoniků, kde mu mělo skončit angažmá v roce 2018. Na Londýnském symfonickém orchestru ho prý přitahuje jeho vzdělávací program a rovněž kvalita hudebníků."
12 10:36:13.03 2015 Eva
Článok nájdete aj na Opera Slovakia: Sir Simon Rattle novým šéfdirigentom Londýnskeho symfonického orchestra - https://operaslovakia.sk/sir-simon-rattle-novym-sefdirigentom-londynskeho-symfonickeho-orchestra/

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...