Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

30. apríla 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Bola Anna Netrebko v stredu v Bratislave?

Yusif Eyvazov a Anna Netrebko vo Viedni, foto: Starpix/Alexander Tuma
Veľkosť písma
A
A
A
Viedeň – Vo štvrtok 30. apríla 2015 sa vo Veľkej sále viedenského Musikvereinu predstaví Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou ruského dirigenta a huslitu Vladimira Spivakova. Zaznejú na ňom diela W. A. Mozarta, G. Verdiho a G. Pucciniho.

Ako sólisti sa predstavia abcházsko-ruská sopranistka Hibla Gerzmava, ktorá len nedávno v Musikvereine koncertovala s Českou filharmóniou pod vedením Jiřího Bělohlávka (Janáček: Glagolská omša) a Yusif Eyvazov, azerbajdžanský tenor a súčasný partner Anny Netrebko. Dá sa očakávať, že aj ona sa – pravdepodobne ako prekvapenie – predstaví dnes so slovenskými muzikantmi viedenskému publiku. Na koncerte mal pôvodne vystúpiť aj taliansky basbarytón Ildebrando D’Arcangelo, ten však svoju účasť zrušil.

Musikverein vo Viedni, Zlatá sála, foto: internet
Musikverein vo Viedni, Zlatá sála,
foto: internet

Dirigent Vladimír Spivakov​ bol v marci 2014 jedným zo signatárov listu podporujúceho ruského prezidenta Vladimíra Putina pri vojenskej intervencii na Ukrajine. ​V máji 2014 po koncerte v americkom meste Cambridge, na ktorom​ ​dirigoval komorný orchester Moskovskí virtuózi, vystúpil na pódium absolvent Harvardskej univerzity Roman Torgovitskij, ktorý ironicky „poďakoval“ Spivakovovi za fakt, že podpísal list na podporu okupácie Krymu​. ​Počas vystúpenia Torgovitského Spivakov viac krát potichu prehlásil, že nič nepodpísal, ale jeho slová v hluku zanikli.

Americká verejnosť prejavila svoje antipatie jeho politickým postojom aj pred newyorským Lincolnovym Centrom, kde sa 18. mája 2014 konal ďalší koncert Moskovských virtuózov. Približne stovka protestantov žiadala, aby „vypadol“. Protesty ​p​red začiatkom koncertu, ktorý Spivakov dirigoval, sa konali aj v Toronte.​ Vo Vancouveri sa na jednom z transparentov objavil slogan ,,Spivakov, your violins play for violence“ (Spivakov, vaše husle hrajú za násilie).

Vladimir Spivakov, foto: Christian Steiner
Vladimir Spivakov,
foto: Christian Steiner

,,Je trápne, keď prichádzate dirigovať a pred Vašou tvárou sa náhle začne spúšťať čierna zástava s rôznymi hrôzostrašnými nadpismi. Teraz je svet taký. Celkovo sa mi zdá, že teraz je svet založený na odsudzovaní. Cesta do Ameriky bola z umeleckého pohľadu veľmi úspešná ​. Orchester výborne hral, dostali sme úžasné kritiky – že nášmu orchestru sa nevyrovná žiaden na celom svete. No pred každým koncertom boli demonštrácie, kvety s odtrhnutými lupienkami ruží, s čiernymi stuhami, s listami a fotografiami zabitých ruských vojakov a dôstojníkov, s otázkou, či toto som teda naozaj chcel. ​Trápne. Bolo málo radosti.​“ – povedal v reakcii na protestujúcich Vladimír Spivakov​.

List kultúrnych pracovníkov Ruska, známy aj ako tzv. ,,okupačný list“ mal za cieľ podporiť obsadenie Krymu ruskou armádou. Podpísalo ho 500 významných ruských predstaviteľov kultúry. V liste sa okrem iného hovorí: ,,V čase, keď sa rieši osud Krymu, nemôžu byť kultúrni pracovníci Ruska ľahostajnými pozorovateľmi s chladným srdcom. Naša spoločná história a jazyk nás navždy spojili (s Krymom – pozn. redakcie). Tvrdo prehlasujeme, že podporujeme pozície Vladimíra Putina ohľadom Ukrajiny a Krymu“. Podpis Spivakova je na 404. mieste. ​Či naozaj ide o jeho podpis, Spivakov s výnimkou incidentu v meste Cambridge viac nekomentoval, bol to z jeho strany jediný pokus podpis poprieť. Na druhej strane zaujme fakt, že medzi 500 signatármi sa nachádza aj jeden podpis človeka, ktorý bol v tom čase už mŕtvy.

V reakcii na podpis listu boli vzápätí zrušené už naplánované koncerty Spivakova na Ukrajine. Zrušila ich ukrajinská strana​.

​Anna Netrebko má taktiež obrovské problémy kvôli svojim proputinovským postojom. Napriek tomu, že je od roku 2006 držiteľkou rakúskeho občianstva (nechala si ale aj ruský pas), rakúske Ministertvo zahraničných vecí považovalo za potrebné verejne sa dištancovať od jej politických postojov, ktoré dokonca označilo za ,,veľmi problematické“, – čo je v diplomatickom jazyku pomerne silná formulácia. Netrebko bola dokonca kvôli podpore separatistov na Ukrajine donútená zrušiť svoju účasť na tradičnom Viedenskom opernom bále a naznačilo sa jej, že môže o svoje rakúske občianstvo v budúcnosti prísť. Známy je aj jej výrok, ktorým odpovedala na otázku časopisu Newsweek, čo hovorí na fámy, že je Putinovou milenkou. Doslova odpovedala: ,,Rada by som bola… je to veľmi atraktívny muž“.

V stredu podvečer sa objavila informácia, že v Bratislavu údajne navštívila svetoznáma ruská sopraniskta Anna Netrebko. Dôvodom mala byť príprava na dnešný viedenský koncert jej životného partnera Yusifa Eyvazova.

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)