Boris Godunov vo Viedenskej štátnej opere opäť so Slovenským filharmonickým zborom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava/Viedeň – Členovia Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) vystúpia v prvej polovici mája opäť na javisku Viedenskej štátnej opery, kde sa predstavia v opere Modesta Petroviča Musorgského Boris Godunov. V tejto inscenácii účinkujú od roku 2007. V hlavnej úlohe sa v celej májovej sérii predstaví René Pape, diriguje Marko Letonja. Predstavenie 13. mája môžu milovníci opery sledovať aj prostredníctvom internetového prenosu.

Predstavenia sa uskutočnia 6., 9., 13. a 16. mája 2016. Dielo zaznie v interpretácií členov Orchester der Wiener Staatsoper, Chor der Wiener Staatsoper (zbormajster Thomas Lang) a členov Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou slovinského dirigenta Marka Letonja. Predstavenie režijne pripravil roku 2007 Yannis Kokkos, v titulných postavách sa predstavia René Pape (Boris Godunov), Kurt Rydl (Pimen), Marian Talaba (Grigorij), Ilseyar Khayrullova (Fiodor) a ďalší. Viac info na www.wiener-staatsoper.at

Predstavenie 13. mája môžu sledovať aj diváci prostredníctvom internetového prenosu na stránke www.staatsoperlive.com

Boris Godunov livestream Wiener staatsoper

Slovenský filharmonický zbor (SFZ), ktorý tento rok oslávil 70. výročie svojho vzniku, má za sebou už viac ako 130 predstavení na javisku Viedenskej štátnej opery. Okrem Borisa Godunova tu spoluúčinkuje aj v Musorgského opere Chovančina. Za sedem desaťročí intenzívnej umeleckej aktivity SFZ sa v telese vystriedalo viac generácii spevákov a zbor vyrástol na teleso mimoriadnych kvalít a radí sa k najlepším európskym ansámblom svojho druhu. Je rešpektovaným hosťom prestížnych európskych koncertných pódií či operných domov, pravidelne účinkujúcim s prominentnými orchestrami a pod taktovkami renomovaných dirigentských osobností. Slovenský filharmonický zbor je žiadaný nielen na domácich, ale aj na prestížnych zahraničných pódiách. Za posledné obdobie zožali jeho členovia veľké úspechy vo viacerých metropolách – Viedeň, Paríž, Berlín, Hamburg, Zürich, Istanbul, Praha…. Počas svojej histórie zbor spolupracoval s dirigentami ako C. Abbado, L. Mazel, V. Gergijev, A. Lombard, J. Conlon, P. Steinberg, S. Ozawa, V. Fedosejev, S. Byčkov, R. Weikert, Ch. von Dohnányi…, a priniesol špičkovú kvalitu na svetové koncertné pódiá a operné javiská – Viedenská štátna opera, Salzburger Festspiele, Theater an der Wien, Berlínska filharmónia, Royal Albert hall, Musikverein, Konzerthaus, Trocadero Paríž, Suntory hall a Bunka Kaikan Tokio….

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor, foto: Ján Lukáš

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Na domácej scéne sa Slovenský filharmonický zbor opäť predstaví vo štvrtok 19. mája, kedy je na programe Slovenskej filharmónie Symfónia č. 2 Auferstehung od Gustava Mahlera pod taktovkou Emmanuela Villaumea.

Gustav Mahler: Symfónia č. 2 Auferstehung
19. máj 2016

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor

Emmanuel Villaume dirigent
Jozef Chabroň zbormajster
Adriana Kohútková soprán
Terézia Kružliaková
alt

www.filharmonia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár