Boris Prýgl získal na prestížnej súťaži Plácida Dominga ,,Operalia“ Cenu Birgit Nilsson

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Astana – Hlavné mesto Kazachstanu Astana bolo dejiskom 25. ročníka prestížnej medzinárodnej speváckej súťaže Plácida Dominga ,,Operalia“. Medzi trinástimi výhercami sa umiestnil aj český basbarytonista Boris Prýgl, absolvent VŠMU, ktorý okrem Ceny Birgit Nilsson za výnimočnú interpretáciu diela Richarda Wagnera dostal aj osobné pozvanie Maestra Dominga účinkovať v Los Angeles Opera. Boris Prýgl je zároveň prvým spevákom z československého priestoru, ktorý získal cenu na tejto prestížnej súťaži. Najbližšie môžu diváci Borisa Prýgla uvidieť na benefičnom koncerte Operné gala v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku (26. 8. v produkcii Opera Slovakia), kde zaspieva árie, s ktorými sa umiestnil na viacerých medzinárodných súťažiach.

Český basbarytonista Boris Prýgl je čerstvým absolventom Vysokej školy múzických umení v Bratislave (o jeho absolventskom koncerte sme písali TU…). Spevácky ho formovali viacerí vokálni pedagógovia: Oľga Plhalová (na základnej umeleckej škole), neskôr Blanka Juhaňáková, Zlatica Livorová a Peter Mikuláš. Absolvoval na Slovensku a dostal príležitosť účinkovať aj na našom profesionálnom opernom javisku – stal sa hosťujúcim sólistom Opery SND, kde debutoval v hudobnej dráme Salome od Richarda Straussa ako Nazaretčan a Žid pod taktovkou Friedricha Haidera. Diváci Opery SND ho môžu vidieť aj vo viacerých operných postavách. Na prestížnej medzinárodnej speváckej súťaži ,,Operalia“, prostredníctvom ktorej slávny Plácido Domingo objavuje nové talenty a pomáha začať kariéru výnimočným mladým operným spevákom súčasnosti, súťažil Boris Prýgl za domovskú Českú republiku. Získal Cenu Birgit Nilsson (15 000 $) za mimoriadnu interpretáciu diela Richarda Wagnera – konkrétne za áriu Wolframa O du mein holder Abendstern z opery Tannhäuser, ktorú spieval v štvrťfinálovom súťažnom kole spolu s áriou Dona Basilia La Calunnia z Rossiniho opery Barbier zo Sevilly. V semifinálovom kole sa predstavil s áriou Leporella Madamina, il catalogo è questo z Mozartovej opery Don Giovanni.

Operalia 2017, Boris Prýgl,
foto: Operalia

,,Moje pocity sú zmiešané, na jednej strane boli moje ciele samozrejme vyššie a aj Plácido Domingo podľa vlastných slov očakával, že získam okrem Ceny Birgit Nilsson aspoň druhé miesto, ale na druhej strane som od neho dostal cenu, ktorá ma asi teší ešte viac, pretože ak by som vyhral nejakú inú, nemuselo by sa nič udiať. Cena spočíva v tom, že mi ponúkol angažmán v programe pre mladých spevákov v opere v Los Angeles, kde je riaditeľom. Budem si tam môcť ospievať svoj repertoár, čo je pre mňa skvelá príležitosť. Okrem toho budem v budúcom roku pod taktovkou Dominga účinkovať aj v Prahe“, uviedol pre Opera Slovakia Boris Prýgl a dodáva ,,Priebeh súťaže hodnotím ako skvelý s absolútne výbornou organizáciou, čo sa nedá s Belvederom, kde som sa zúčastnil pre dvomi týždňami, ani porovnať.“

Operalia 2017, Plácido Domingo a výhercovia,
foto: Operalia

Cena Operalia Plácida Dominga,
foto: Opera Slovakia

Mladý spevák má za sebou viaceré úspechy. Z tých ostatných treba spomenúť, že na 50. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch získal spolu s hlavnou cenou – 1. miesto v kategórii Junior muži – aj viacero osobitých cien (o súťaži sme písali TU…).  Zúčastnil sa na 22. ročníka Medzinárodnej súťaže Ferruccia Tagliaviniho v Rakúsku kde získal 2. miesto a k tomu aj ocenenie za najlepšiu interpretáciu diela W. A. Mozarta. Boris Prýgl je taktiež finalista medzinárodnej speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere 2017 a čerstvým držiteľom Ceny Birgit Nilsson na Domingovej Operalii. Táto súťaž mu priniesla okrem cenných skúseností, prezentácie a kontaktov aj hosťovanie v Los Angeles Opera na osobné pozvanie Plácida Dominga, s ktorým budú spolupracovať aj na galapredstavení Mozartovej opery Don Giovanni v Stavovskom divadle v Prahe v roku 2018 pri príležitosti 230. výročia jej svetovej premiéry. Predstaví sa ako Leporello, dirigovať bude Plácido Domingo, ktorý odporučil Borisovi Prýglovi zúčastniť sa Operalie po predspievaní na Leporella v Prahe.

Operalia 2017, Plácido Domingo vyhlasuje výsledky semifinálového kola,
foto: Operalia

Operalia 2017, Plácido Domingo vyhlasuje výsledky semifinálového kola,
foto: Operalia

Pre Borisa Prýgla bola táto súťaž veľkou skúsenosťou. ,,Súťaž ma obohatila v tom, že som mohol pozorovať pri práci svojich vrstovníkov, videl som akú techniku používajú v rámci prípravy pred umeleckým výkonom, vypočul som si veľké množstvo árií, ktoré som doposiaľ nepoznal a tiež Zarzuely. Ďalej bolo pre mňa veľkou skúsenosťou pracovať s maestrom Domingom a jeho manželkou, ktorí sa mi mimoriadne venovali, no a samozrejme som veľmi rád, že som mohol zažiť priebeh svetovej prestížnej súťaže, jej vysokú úroveň a profesionalitu.“

Operalia 2017, Boris Prýgl získal Cenu Birgit Nilsson,
foto: Operalia

Mladý basbarytonista Boris Prýgl sa už od Základnej umeleckej školy zúčastňoval viacerých speváckych súťaží. Zvíťazil na Medzinárodnej súťaži Pražský spevák, Duškovej speváckej súťaži Mozartovej obce, Speváckej súťaži Olomouc a na mnohých ďalších. Za svoje úspechy vďačí pedagogičkám Oľge Plhalovej, Zlatici Livorovej a Blanke Juhaňákovej. V tomto roku úspešne ukončil  štúdium operného spevu na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave u profesora Petra Mikuláša. V lete 2013 absolvoval Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského v Piešťanoch a Majstrovské spevácke kurzy Dagmar Livorovej vo Veľkej Bíteši. Už ako mladý spevák realizoval množstvo sólistických a ansámblových vystúpení doma i v zahraničí a taktiež sa zúčastnil koncertného turné v Japonsku. Ako sólista spolupracoval so Slovenskou filharmóniou. V roku 2014 spieval rolu Záhradníka v Mozartovej opere Figarova svadba a absolvoval ďalšie spevácke a herecké majstrovské kurzy. Stal sa hosťujúcim sólistom Opery SND, kde debutoval v hudobnej dráme Salome od Richarda Straussa ako Nazaretčan a Žid. V tom istom roku stvárnil postavu Satana v opere Slzy noža (B. Martinů) na predstavení VŠMU, a v Opere SND sa po prvýkrát predstavil ako Leporello v Mozartovom Donovi Giovannim. Bakalárske štúdium ukončil hlavnou rolou Kráľa Teodora v opere Kráľ Teodor v Benátkach, ktorú Opera SND uviedla ako prvý projekt svojho Operného štúdia. Zakrátko do jeho repertoáru pribudla úloha Dona Basilia v opere Barbier zo Sevilly. Na 50. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch získal Cenu Národného divadla v Prahe, Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, ale tiež Festivalu Pražská jar, Českého rozhlasu, Cenu Viléma Zítka, Gustava Mahlera i Cenu dirigenta Františka Drsa. Vzápätí získal 2. miesto na 22. ročníku Medzinárodnej súťaže Ferruccia Tagliaviniho v Rakúsku a k tomu získal ocenenie za najlepšiu interpretáciu diela W. A. Mozarta. V roku 2016 stvárnil rolu Dona Fernanda v Beethovenovom Fideliovi a taktiež Pietra vo Verdiho Simonovi Boccanegrovi na javisku Opery SND. Na Znojemskom hudobnom festivale sa predstavil ako Leporello po boku Adama Plachetku v Mozartovej opere Don Giovanni. Medzi jeho ostatné úspechy v Opere SND patrí rola Brandera v dramatickej legende Faustovo prekliatie či Betto a Majster Spinelloccio v Pucciniho opere Gianni Schicchi. V role Guvernanta sa predstavil v Rossiniho opere Gróf Ory v Národnom divadle Brno. Boris Prýgl je čerstvý finalista medzinárodnej speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere a čerstvý držiteľ Ceny Birgit Nilsson svetovej súťaže Plácida Dominga Operalia 2017. V sezóne 2017/2018 debutuje na javisku Bavorskej štátnej opery v Mníchove a zároveň sa pripravuje na celý rad sólistických recitálov a koncertov.

Operalia 2017, Boris Prýgl,
foto: súkromný archív BP

Operalia 2017, vyhlásenie výsledkov v Astana Opera,
foto: Operalia

Operalia je prestížna operná súťaž a od jej vzniku v roku 1993 otvorila dvere do svetovej opery mnohým osobnostiam ako napríklad Joseph Calleja, Rolando Villazon, Erwin Schrott, Joyce DiDonato, José Cura, Olga Peretyatko či Sonya Yoncheva. Do semifinále 25. ročníka Operalie postúpilo dvadsaťpäť súťažiacich spevákov a do finále štrnásť, z ktorých odborná porota určila výhercov.

Výhercovia Operalie v roku 2017

1. cena

Adela Zaharia, soprán (Rumunsko)
Levy Sekgapane, tenor (Južná Afrika)

2. cena

Kristina Mkhitaryan, soprán (Rusko)
Davide Giusti, tenor (Taliansko)

3 cena

Maria Mudryak, soprán (Kazachstan)
Leon Kim, barytón (Južná Kórea)

Cena Birgit Nilsson

Oksana Sekerina, soprán (Rusko)
Boris Prýgl, basbarytón (Česká republika)

Cena Pepita Embil za Zarzuelu
Adela Zaharia, soprán (Rumunsko)

Cena Don Plácido Domingo Ferrer Zarzuela
Marco Ciaponi, tenor (Taliansko)

Cena publika
Maria Mudryak, soprán (Kazachstan)
Leon Kim, barytón (Južná Kórea)

Cena CulturArte
Sooyeon Lee, soprán (Južná Kórea)

Operalia 2017, výhercovia,
foto: Operalia

Prestížna medzinárodná speváčka súťaž Plácida Dominga ,,Operalia“ začala písať svoju históriu v roku 1993. Slávny Plácido Domingo prostredníctvom nej objavuje nove talenty a pomáha začať kariéru výnimočným mladým operným spevákom súčasnosti. Súťaže sa môžu zúčastniť speváci od 18 do 32 rokov zo všetkých hlasových odborov a zo všetkých krajín sveta, ktorých následne hodnotí porota zložená z významných predstaviteľov medzinárodnej opernej scény. Každoročne sa do súťaže prihlási cca 1000 spevákov. Vybraná porota zložená z troch uznávaných profesionálov počúva každý predložený záznam a hodnotí ich bodmi od 1 až 10. Po spočítaní hlasov následne spoločne diskutujú o nezvyčajných rozdieloch v bodovaní a určia účastníkov súťaže. Desaťčlenná odborná porota zložená väčšinou z generálnych, alebo castingových riaditeľov, ktorej predsedá Plácido Domingo ako člen bez hlasovacieho práva, sa každoročne stretáva v inom medzinárodnom hostiteľskom meste, aby si vypočuli všetkých štyridsať finalistov v priebehu dvoch dní štvrťfinále. Dvadsať účastníkov je potom vybraných na pokračovanie do semifinálového kola, v ktorom spievajú jednu áriu vybranú porotou. Z dvadsiatich semifinalistov je pre finálové kolo vybraných desať spevákov. (tieto počty sa menia podľa jednotlivých ročníkov). Štvrťfinálové a semifinálové súťažné kolá prebiehajú formou konkurzu v sprievode korepetítorov a záverečné kolo má podobu slávnostného koncertu so symfonickým orchestrom pod taktovkou samotného maestra Plácida Dominga, ktorý napriek tomu, že nehlasuje, je aktívny počas celej súťaže a dohliada na jej priebeh, ako aj konzultuje s jednotlivými účastníkmi.

Operalia 2017, zasadnutie odbornej poroty,
foto: Operalia

Účasť alebo dokonca výhra v tejto súťaži je len začiatkom v kariére každého speváka. Viacerí členovia poroty si niektorých spevákov pozývajú, aby vystúpili v inscenáciách v ich divadlách.

Súťaž Operalia sa od svojho začiatku konala v týchto mestách: Paríž (1993), Mexico City (1994), Madrid (1995), Bordeaux (1996), Tokyo (1997), Hamburg (1998), San Juan, Puerto Rico (1999), Los Angeles (2000), Washington DC USA (2001), 2002 Paríž (2002), Lake Constance (2003), Los Angeles (2004), Madrid, Španielsko (2005), Valencia (2006), Paríž (2007), Québec, Canada (2008), Pécs a Budapešť (2009), Miláno, Taliansko (2010), Moskva, Rusko (2011), Peking, Čína (2012), Verona (2013), Los Angeles (2014), Londýn (2015), Guadalajara, Mexico (2016), Atana (2017)

www.operaliacompetition.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Gioachino Rossini: La Calunnia, ária Dona Basilia z opery Barbier zo Sevilly
Boris Prýgl, diriguje Plácido Domingo

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár