Bratislava Crossover Festival prepojí klasickú hudbu s inými žánrami

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V nedeľu 6. apríla sa v Bratislave začne nový festival zameriavajúci sa na prepojenia klasickej hudby s inými žánrami a provokatívne dramaturgické projekty. Aj keď sa crossoverové projekty objavujú aj v ponuke iných bratislavských festivalov, v prípade Bratislava Crossover Festivalu ide o prvý festival špecializujúci sa na fúzie klasiky s iným žánrami.

(reklamný článok ORGANYzácia, o.z.)

Festival otvorí koncert špičkového orchestra starého jazzu Fats Jazz Band, na čele ktorého stojí jeden z najvšestrannejších slovenských hudobníkov Ladislav Fančovič. Fats Jazz Band uvedie program, ktorý pripravil minulý rok na objednávku Bratislavského organového festivalu – repertoár Fatsa Wallera, prvého jazzmana, ktorý začal experimentovať s klasickým organom. Projekt sa minulý rok podarilo zrealizovať len na elektrickom organe, tentoraz však zaznie v plnej kráse a naozaj v autentickom zvuku na veľkom organe v Slovenskom rozhlase, navyše doplnený o unikátne dobové aranžmány klasickej hudby pre swingový orchester. (sobota 6. apríl, Veľké koncertné štúdio SRo, 19.00 h)

Ladislav Fančovič,
zdroj: ORGANYzácia, o.z.

Ladislav Fančovič sa objaví nielen v úvode festivalu ako bandleader, klavirista a jazzový organista, ale aj v jeho závere, a to opäť v atypickej polohe. Spolu s jedným z našich najvýznamnejších huslistov s Milanom Paľom pripravia pre BCF unikátny program, ktorým dokonale naplnia druhú dramaturgickú líniu festivalu – provokatívne dramaturgické projekty. Uvedú transkripcie Bachových violončelových sonát, no ani jeden z nich nebude hrať na svojom „hlavnom“ nástroji: Ladislav Fančovič sa predstaví ako saxofonista a v rukách Milana Paľu sa objaví nástroj, ktorý bol skonštruovaný špeciálne preňho – hybrid huslí a violy s názvom milanolo. (nedeľa 28. apríl, Koncertná sieň Klarisky, 19.00)

Slávka Zápotočná-Horváthová a PaCoRa Trio,
zdroj: ORGANYzácia, o.z.

Ďalší projekt na objednávku Bratislava Crossover Festival kombinuje dva programy: ľudové balady s PaCoRa Triom a výber z bartókovského repertoáru, ktorý Mucha Quartet nahral s Ivou Bittovou na známom CD Slovenské spevy. Ide o transkripcie Bartókovej, prevažne klavírnej tvorby na motívy slovenskej ľudovej hudby pre hlas a sláčikové kvarteto z pera Vladimíra Godára. Sólistka programu, známa speváčka ľudovej hudby Slávka Zápotočná-Horváthová – spolupracujúca s OĽUN-om, ale aj členka vokálnej acapella zostavy Sklo – prináša nový interpretačný pohľad na Godárove transkripcie Bartóka. Jej spoločný projekt s PaCoRa Triom je zase oknom do sveta world music a ukážkou iného spracovania ľudového materiálu. (nedeľa 14. apríl, Koncertná sieň Klarisky, 19.00)

Mucha Quartet,
zdroj: ORGANYzácia, o.z.

Maďarský multiinštrumentalista Balázs Dongó Szokolay, hráč na dychových nástrojoch, už dvakrát účinkoval v crossoverových projektoch Bratislavského organového festivalu s organistom Lászlóm Fassangom. Tentoraz prináša vlastný projekt transkripcií skladieb Bélu Bartóka a Zoltána Kodálya pre ľudové dychové nástroje a klavír. Program prepojí delikátnu atmosféru klasického komorného koncertu so živelnosťou virtuózneho hráča z prostredia ľudovej hudby. (sobota 13. apríl, Koncertná sieň Klarisky, 19.00)

Bratislavský organový festival 2018,
László Fassang, Szokolay Dongó Balázs,
foto: Ján Lukáš

Hlavný organizátor: ORGANYzácia, o.z. / Spoluorganizátor: RTVS
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu.

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal

Facebook ORGANYzácia, o.z.

BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVAL

6. – 28. apríla 2019

program festivalu

So 6. apríla, 19.00
Veľké koncertné štúdio SRo
FATS JAZZ BAND GOES CLASSICAL
L. Fančovič – organ

So 13. apríla, 19.00
Kocertná sieň Klarisky
BARTÓK / KODÁLY: BACK TO THE ROOTS
B. Dongó Szokolay – píšťalky, gajdy, tárogátó, L. Fassang – klavír

Ne 14. apríla, 19.00
Koncertná sieň Klarisky
SLOVENSKÉ SPEVY
Slávka Zápotočná-Horváthová – spev, PaCoRa Trio / Mucha Quartet

Ne 28. apríla, 19.00
Koncertná sieň Klarisky
BACH: MIXED IDENTITY
L. Fančovič – barytónsaxofón, M. Paľa – milanolo

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal

zdroj: ORGANYzácia, o.z.

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár