Bratislava Mozart Festival 2015 pokračuje uvedením Mozartovej Serenády a klavírnym recitálom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – 2. ročník Bratislava Mozart Festival 2015 otvoril koncert v Dóme sv. Martina v Bratislave, ktorý ponúkol slávne Mozartovo Requiem. Festival pokračuje ďalšími koncertami, na ktorých zaznie GRAN PARTITA Wolfganga Amadea Mozarta a klavírny recitál MOZART – BEETHOVEN v interpretácii slovenského klaviristu Mikiho Skutu.

Na otváracom koncerte 30. októbra 2015 o 19:00 hod. v Dóme sv. Martina si mohli milovníci klasickej hudby vypočuť slávne Requiem KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Dielo rakúskeho velikána zaznelo v interpretácii rakúskeho súboru Orchester 1756 – hrajúceho na dobových nástrojoch. V sólových partoch sa predstavili Marelize Gerber, soprán, Katrin Auzinger, alt, Wilhelm Spuller, tenor a Gebhard Hegmann, bas. Zborové party zaspieval zbor Chorus XVII. Dirigoval Konstantin Hiller.

Otvárací koncert Bratislava Mozart Festival 2015, Dóm sv. Martina, foto: Vladimír Slaninka

Otvárací koncert Bratislava Mozart Festival 2015, Dóm sv. Martina,
foto: Vladimír Slaninka

Gran Partita

Ďalším koncertom v rámci tohtoročného Bratislava Mozart Festival 2015 bude uvedenie Mozartovej Serenády No.10 B-dur ‘Gran Partita’, KV 361 (370a) pre 13 dychových nástrojov (resp. 12 dychov a kontrabas) v podaní sólistov bratislavských symfonických telies, ktorý sa bude konať v nedeľu 15. novembra 2015 o 18:00 v koncertnej sieni Dvorana VŠMU.

Bratislava Mozart festival 2015, Gran Partita, plagát

Mozartova Gran Partita KV 361 je dielo rekordných rozmerov, pokiaľ ide o počet dychových nástrojov účinkujúcich v jednej skladbe. Dva hoboje, dva klarinety, dva basetové rohy, dva fagoty a štyri lesné rohy v nej vytvárajú bohaté zvukové spektrum plné rozmanitých farieb. Svojou mimoriadnou dĺžkou (50 minút čistej hudby) zásadne presahuje väčšinu dobových orchestrálnych a komorných diel. Skladba zaznie v podaní Bratislavských bandistov. Ide o zoskupenie, zložené z dychových sólistov z viacerých bratislavských profesionálnych orchestrov. Organizátori pozývajú vypočuť monumentálnu dychovú hudbu, ktorá sa v Bratislave neuvádzala od roku 2006.

MOZART – BEETHOVEN (klavírny recitál)

Na záverečnom koncerte Bratislava Mozart Festival 2015 MOZART – BEETHOVEN (klavírny recitál) vystúpi renomovaný slovenský klavirista Miki Skuta. Koncert sa uskutoční 9. decembra 2015 v koncertnej sieni Dvorana VŠMU o 19 h. Klavírny recitál bude konfrontáciou klavírnych diel dvoch hudobných géniov W. A. Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Diela zaznejú na vynikajúcom klavíri zn. Steinway. Koncert sa uskutoční 9. 12. 2015 o 19:00 hod. v koncertnej sieni DVORANA.

Miki Skuta, foto: Lenka Rajčanová

Miki Skuta,
foto: Lenka Rajčanová

Organizátorom podujatia Bratislava Mozart Festival  je Spoločnosť Theodora Lotza, o.z. v spolupráci so Salzburger Konzertgesellschaft mbH a Art Agency Esko, s.r.o. Podujatie podporili Ministerstvo kultúry SR, Rakúske kultúrne fórum Bratislava a grantový program Ars Bratislavensis. Vstupenky na koncerty si zakúpite v sieti Ticketportál.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Spoločnosť Theodora Lotza, o.z.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár